שתף קטע נבחר

השופט כבוב הסיר מועמדותו לעליון

פרסום ראשון: מי שהיה יכול להיות השופט העליון המוסלמי הראשון הודיע לוועדה לבחירת שופטים כי הוא מסיר את מועמדותו. שמו של שופט המחוזי בת"א נכלל כמועמד של לשכת עורכי הדין וכן של הנשיאה אסתר חיות. למקורביו אמר כבוב כי החליט כך משום שסיכוייו אינם ריאליים

 

הסיר מועמדותו לעליון. השופט חאלד כבוב (צילום עמי שומן) (צילום עמי שומן)
הסיר מועמדותו לעליון. השופט חאלד כבוב(צילום עמי שומן)

שופט בית המשפט המחוזי בתל אביב חאלד כבוב הודיע בצעד מפתיע לחברי הוועדה לבחירת שופטים כי הוא מסיר את מועמדותו לכהונת שופט בית המשפט העליון, כך נודע היום (א') ל-ynet. הוא הודיע על כך לקראת כינוס הוועדה ביום חמישי לבחירת שני שופטים לבית המשפט העליון.

 

כבוב הוצע כמועמד על ידי ראש לשכת עורכי הדין אפי נווה ולאחר מכן נכלל גם ברשימת מועמדיה של נשיאת בית המשפט העליון אסתר חיות. עם זאת, מכיוון שבבית המשפט העליון נהוג בשנים האחרונות שיש רק "כיסא ערבי" אחד, מלכתחילה העריכו גורמים בוועדה שסיכוייו של כבוב אינם גבוהים.

 

בין היתר טענו גורמים בוועדה כי סיכוייו נמוכים בעיקר מפני שבראש הוועדה לבחירות שופטים ניצבת שרת המשפטים ממפלגת הבית היהודי, איילת שקד.

 

למקורביו אמר כבוב שהוא צופה שהסיכויים שלו להיבחר אינם ריאליים ושהוא מרגיש שאין סיכוי בשלב זה למינוי שופט ערבי שני בבית המשפט העליון, בנוסף לשופט שנבחר לפני שנה, ג'ורג' קרא. כבוב הבהיר כי קשה לו לעמוד במתח הכרוך בציפייה להחלטת הוועדה, ולכן, כדי לחסוך לעצמו ולמשפחתו תסכול ועוגמת נפש, הוא מקדים ומסיר את המועמדות.

 

כבוב נחשב לשופט מצטיין, וכל חברי הוועדה לבחירת שופטים סברו שהצלחתו כשופט היא תעודת כבוד לבית המשפט, וכי לו היה נבחר היה זה רק בשל כישוריו המשפטיים.

 

עו"ד נווה מסר כי "השופט כבוב היה ועודנו מועמדה המוצהר של לשכת עורכי הדין, ואין ספק שכישוריו המקצועיים המוכחים אינם שנויים במחלוקת והוא ראוי ומתאים להתמנות כשופט בבית המשפט העליון. יש להצטער על החמצת ההזדמנות למנותו כשופט ערבי נוסף בבית המשפט העליון, ואני מקווה ומאמין שעדיין נזכה לראות מינוי של שופט ערבי נוסף לצד השופט קרא".

יו"ר הוועדה למינוי שופטים, השרה שקד (צילום: אוהד צויגנברג) (צילום: אוהד צויגנברג)
יו"ר הוועדה למינוי שופטים, השרה שקד(צילום: אוהד צויגנברג)

השופט כבוב, בן 59, נשוי ואב לחמישה ומתגורר ביפו. כל ילדיו עוסקים בעריכת דין. הוא בעל תואר ראשון בהיסטוריה ואיסלאם, תואר ראשון במשפטים ותואר שני במשפטים. בין 1987 ל-1989 הוא התמחה במשרד עורכי דין ובבית משפט השלום בתל אביב. ב-1997 עבד כעורך דין עצמאי ובאותה שנה מונה לכהונה בבית משפט השלם בנתניה.

 

ב-2003 מונה כבוב לשופט בית המשפט המחוזי בתל אביב, ובאותה שנה החל ללמד באוניברסיטת בר אילן ובמכללה האקדמית אונו. בתחילת דרכו עסק כבוב כשופט בתיקים פליליים. בהמשך הוכיח את כישוריו גם בתחום האזרחי, וכיום הוא נחשב לאחד מכוכבי בית המשפט הכלכלי בתל אביב.

 

לאורך כל השנים הוא הוכיח שאינו מהסס להחמיר הן עם חברי ארגוני פשע והן עם עברייני שוק ההון. בין המשפטים המפורסמים שניהל: תיק אילן בן דב, תיק מכתשים אגן, פרשת הסוס הטרויאני ומשפט הרצת מניות איי.די.בי של נוחי דנקנר. אף על פי שהוא נחשב לשופט שמחמיר עם עברייני צווארון לבן, זיכה כבוב מחמת הספק את חמשת הנאשמים בפרשת הלבנת ההון ב"דסק הצרפתי" של סניף בנק הפועלים בתל אביב.

 

חמישה במרוץ 

בשבוע שעבר דווח ב-ynet כי השופט כבוב נמנה עם ששת המועמדים הסופיים לבית המשפט העליון. כעת נותרו במרוץ השופטים עופר גרוסקופף, שאול שוחט, רם וינוגרד, רות רונן והפרופסור למשפטים אלכס שטיין. הוועדה לבחירת שופטים תתכנס השבוע לבחור שניים שיכהנו בעליון.

 

רשימת המועמדים המקורית לבית המשפט העליון כוללת 25 מועמדים. מועמדותו של שטיין מעוררת מחלוקת בשל היותו תושב חוץ, אולם השרה שקד, שהיא יו"ר הוועדה לבחירת שופטים, מתעקשת על מינויו בטענה שמדובר בעילוי משפטי הזוכה להערכה רבה בתחום האקדמי וכי הוא בקי במשפט הישראלי אף שאינו מתגורר בארץ.

 

הוועדה לבחירת שופטים תתכנס ביום חמישי, ועד אז ינסו הצדדים להגיע ל"דיל" על המינויים. בוועדה תשעה חברים, ולבחירה דרוש רוב של שבעה. אם תושג הסכמה בין שקד, חיות ונווה על מינוי השופטים, ההערכה היא ששקד תסיר את התנגדותה למינויו של השופט המחוזי יגאל מרזל למנהל בתי המשפט. מרזל הוא המועמד היחידי של חיות לתפקיד, ועד כה עיכבה שקד את אישור המינוי.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אוראל כהן
חאלד כבוב
צילום: אוראל כהן
מומלצים