שתף קטע נבחר

מימון טיסות ביותר מ-40 אלף דולר: המסמך שסיבך את קירשנבאום

נסיעה משפחתית להרי הרוקי ולארה"ב ב-17 אלף דולר, טיסה ומלון בלונדון וכרטיס למוסקבה עבור הבת. לידי ynet הגיעה טבלת האקסל עם פירוט הסכומים שהעביר דניאל אלינסון, אחד הנאשמים בפרשה, לח"כית לשעבר מישראל ביתנו: "פאינה אמרה: 'אני כבר סגנית שר, אתם לא יכולים לשלם עליי'. לכן הטסנו את בעלה"

 

 

פאינה קירשנבאום (צילום: ירון ברנר) (צילום: ירון ברנר)
פאינה קירשנבאום(צילום: ירון ברנר)

משפט "מקבלי השוחד" בפרשת ישראל ביתנו: אתמול שוב (ד') המשיך להעיד דניאל אלינסון, אחד הנאשמים במתן שוחד לפאינה קירשנבאום. לפי כתב האישום, אלינסון, מנכ"ל עמותת עזרא העולמית ונשיא עמותת עזרא, העוסקת בקידום עלייה וציונות, נתן שוחד לקירשנבאום בהתאם לדרישותיה, ובתמורה קיבל תקציבים לעמותות שבהן כיהן. בין היתר נטען כי מימן עבורה ועבור בני משפחתה טיסות לחו"ל, והעסיק את בנה בעמותה. אתמול סיפר על מימון הטיסות שמסתכמות במעל 40 אלף דולרים.

 

הטיול להרי הרוקי

כך למשל, נטען באישום כי אלינסון מימן נסיעה של משפחת קירנשבאום לקנדה ולארה''ב ב-2013 - טיסות של בעלה מיכאל, ביתה מיטל ובנה טמיר קירשנבאום, אשר נפשו יחד עמה. בנוסף מימין לינה במלון בקנדה עבורה ועבור בעלה, אחיה, וגיסתה, אשר גם הם נפשו עמה. סך ההוצאות - מעל 17 אלף דולר.

 

 

התובע: "מי זה מיכאל קירשנבאום? למה שולמו 4,463 דולר עבור מלון וטיסה עבורו?"

אלינסון: "בעלה של פאינה. זו טיסה לקנדה. נאמר לי: 'אני כבר סגנית שר, אתה כבר לא יכול לפי החוקים לשלם עליי'. לכן אנחנו מטיסים את בעלה".

התובע: "לאן הוא טס?"

אלינסון: "קנדה ואז ארצות הברית".

התובע: "מי שילם על הטיסה של הבת?"

אלינסון: "פאינה אומרת: 'אני הולכת לנסוע כמה ימים לקנדה לצורך כל מיני דברים שנדרשו ואז ארצות הברית' לקידום פעילות העמותה. שתסע לשם להפעיל את השטח".

התובע: "מי עוד היה בתאריכים האלו?"

אלינסון: "אח של פאינה בקנדה ואשתו".

התובע: "מי שילם על המלונות שלהם?"

אלינסון: "העמותה (של אלינסון)".

התובע: "איך קשורה האישה של האח?"

אלינסון: "פאינה אומרת: 'אעבוד בשבילכם - בקנדה בארצות הברית. הייתי רוצה שאחי יצטרף אלי עם אשתו למלון (כדי) לפגוש אותו'. אני מסכים".

 

בנקודה זו החל השופט ירון לוי לשאול את אלינסון שאלות על היעד של פאינה.

השופט: "אתה מכיר את כל הנקודות במסלול הטיול?"

אלינסון: "לא".

השופט: "על ג'ספר בקנדה שמעת?"

אלינסון: "לא".

השופט: "זה נדמה לי הרי הרוקי. איזה פעילות קידמה בדיוק נסיעה שלה לשם עם כל המשפחה המורחבת?"

אלינסון: "אני את קנדה לא מכיר. פאינה הוכיחה את עצמה בעזרה לעמותה".

 

הנאשם דניאל אלינסון (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
הנאשם דניאל אלינסון(צילום: מוטי קמחי)

 

התובע ציין כי אחיה של קירשנבאום סיפר במשטרה שתכלית הנסיעה הייתה טיול בהרי הרוקי בקנדה.

השופט: "שכנעת אותי בעומק כוונתך לקידום עלייה וציונות מקהילות יהודיות. שאלתי אם יש אפשרות שתממן מקום שאין בו קהילה יהודית וענית שלא. למה ביער ג'ספר בהרי הרוקי? בקנדה איזה פעילות יש לקדם? למה אתה מממן את זה?"

אלינסון: "מדובר באישה מאוד רצינית אני סומך עליה. היא אומרת שתקדם את הפורום הקנדי. לא מכיר מקומות ספציפיים. אם הייתי יודע שיש מקום שיש בו דובים הייתי שואל שאלות. נאמר לי שהיא הולכת בהתאם לתוכנית שנתית להקים פורום קנדי".

 

הלו"ז שלא היה

בעדותו אלינסון אישר כי מימון טיסות רבות בידי העמותה. למשל, טיסה ומלון בלונדון עבור קירשנבאום, ב-2,567 דולר. הוא ניסה להסביר את מהות השהייה שלה שם ומדוע הלו"ז שנרשם לקירשנבאום והיה מיועד לדבריו לשליחת ועדת האתיקה של הכנסת לא התקיים.

התובע: "מי ביקש ממשך לשלם עבור הטיסה והמלון?"

אלינסון: "צריך להבין איך הטיסה הזו מגיעה. לא מחלל ריק. יש כאן שורה של הסכמים שפאינה עשתה בשטח. הסכמים, תוכנית. היא חיברה אותנו לתורמים חדשים וגייסה לנו כספים. אמרתי לה שיש לנו פעילות שם".

השופט ירון לוי: "אתה זוכר מה הייתה השאלה? מי ביקש ממך?"

אלינסון: "פאינה (ביקשה), אחרי שהצגתי בפניה בעיה. היא אמרה שיש הזדמנות, שליברמן נוסע לשטח. היא אמרה: 'נמנף בשטח לפתור את הבעיות'. זה הדדי. כזה אני - יוזם".

התובע: "בוא נעבור על לו"ז הביקור, צוינו שם פגישות עם גורמים בעמותה שלך ופגישה עם ההנהלה. הן התקיימו?"

אלינסון: "לא. רציתי שתיפגש עם חברי הנהלה לפתור משבר, ועם ראש ארגון, אבל בסופו של דבר הם אמרו שלא מוכנים".

 

בפעם אחרת הסביר אלינסון שהעמותה מימנה טיסה ב-900 דולר למוסקבה, לביתה של קירשנבאום. כשנשאל מי ביקש ממנו לשלם, השיב אלינסון: "פאינה".

התובע: "בתור מה?"

אלינסון: "עוזרת שלה".

התובע: "מותר לצרף עוזרים?"

אלינסון: "פאינה אמרה לי שכן".

התובע: "היא עוזרת שלה?"

אלינסון: "לא. פאינה אמרה שמגיע לה עוזרת. מדובר פה ב-2013, בזמן שאנחנו הקמנו מחלקת עידוד עלייה מאוד משמעותית לחבר העמים".

השופט: "כל המטרות הנהדרות הללו - איך מימון טיסת הבת קשור אליהן?"

אלינסון: "פאינה, לצורך קידום פעילות, מבקשת שבתה תעבור בתור עוזרת לטובת קידום הדברים. ביקשתי שהבת תצטרף בפעילות של העמותה במוסקבה".

 

זו הפעם השנייה שמעיד אלינסון כעד תביעה. בפעם הקודמת הודה כי מחק טבלת אקסל ממחשבו סמוך לפרוץ החקירה, שמכילה סכומי כסף ומטרות הוצאות עבור "ישראל ביתנו". כמו כן, הודה כי קנה לקירשנבאום מוצרים באלפי דולרים לבקשתה וסימנם בטבלה.

 

לקירשנבאום מיוחסות עבירות רבות של לקיחת שוחד, בקשת שוחד, מרמה והפרת אמונים, הלבנת הון ועבירות מס. היא מכחישה את המיוחס לה. במענה לאישום ענתה בעבר על מימון נסיעות לחו"ל של בני משפחתה ב-2013 טענה קירשנבאום כי לעיתים היו בני משפחתה מלווים כשטסו לגייס כספים לתנועת עזרא העולמית. טיסות אחרות היו לדבריה משולבות כנסיעת עבודה וחופשה משפחתית פרטית.

 

אלינסון, באמצעות עורך הדין מיכאל עירוני, טען בעבר שהוא שלא העניק לה טובות הנאה ולא שוחד, אלא פעל בתום לב ובצורה הוגנת וישרה.

 

בראש התביעה עומד עו"ד מאור אבן חן. את קירשנבאום מייצג עו"ד גיורא אדרת. בתיק מייצגים גם עורכי הדין אבי חימי, לירן זילברמן ומאור ברדיצ'בסקי. את האישום הגישה המחלקה הכלכלית בפרקליטות המדינה.


פורסם לראשונה 19/02/2018 23:15

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מוטי קמחי
פאינה קירשנבאום
צילום: מוטי קמחי
מומלצים