שתף קטע נבחר

הבוס: חילו ואחי נצרת בדרך לליגת העל

הוא הגיע למועדון לפני 20 שנה ומאז לא עזב ("השארתי אותו בחיים"), לא היה מוכן לוותר על שלומי דורה עבור אשקלון ("מאמן מנוסה"), ומחכה למשחק מול בית"ר ("במפגשים אצלנו כן יהיה קהל ביציעים"). וגם: פרשיית הטיית המשחק בה נחשד, והסקופ על עופר עיני. אחמד חילו יורה

בהפועל אשקלון פנו לפני שבועיים לראשי אחי נצרת בבקשה לנסות ולצרף את המאמן החדש/ישן שלהם שלומי דורה. באחי לא חשבו הרבה וסיפקו תשובה ברורה: "דורה לא זז מכאן. אשקלון פנתה ואנחנו מסרבים בכל תוקף. דורה יישאר המאמן עד סוף העונה".

 

מי שהיה בין מנסחי ההודעה הוא האיש החזק במועדון - אחמד חילו, מתוקף היותו מחזיק תיק הכדורגל בעירייה (בנצרת יש הפרדה בין מחלקת הספורט למחלקת הכדורגל), שבמקביל מכהן כממלא מקום יושב הראש לטהא איסמעיל.

 

חילו. האיש החזק באחי נצרת (צילום: זהר שחר)
חילו. האיש החזק באחי נצרת(צילום: זהר שחר)

דורה. יעלה את אחי ליגה? (צילום: ראובן שוורץ) (צילום: ראובן שוורץ)
דורה. יעלה את אחי ליגה?(צילום: ראובן שוורץ)

 

שלושה שבועות קודם לכן חילו והנהלת נצרת צירפו את דורה כדי שיסייע למועדון להעפיל לליגת העל. "הבאנו את שלומי וחיזקנו את הקבוצה משמעותית בחלון ההעברות במטרה לעלות, אז למה לוותר על מאמן שמכיר את המערכת ויש לו ניסיון בעליות ליגה? קשה להביא מישהו טוב ממנו", מסביר חילו.

 

שני עשורים במועדון

חילו הגיע למערכת של אחי נצרת בשנת 1996. "ביקשו שאקח אותם זמנית ונתקעתי פה להוציא שנתיים של חופש באמצע. בהתחלה זה היה חידק, אבל בעשר השנים האחרונות אני נמצא בכדורגל רק כדי לשמור את אחי בחיים", הוא מסביר .

 

מה זאת אומרת?

"הקבוצה נקייה מחובות. ההנהלה ואני רוצים שמישהו יבוא וייקח את הדבר היוקרתי הזה שנקרא אחי נצרת שהוא מועדון מסודר מאוד".

 

חילו. יש לו היסטוריה בנצרת (צילום: זהר שחר) (צילום: זהר שחר)
חילו. יש לו היסטוריה בנצרת(צילום: זהר שחר)

 

אתה בטח מודע לכך שהיום לא ממהרים לקנות קבוצת כדורגל.

"אני מאמין שבסופו של דבר יבוא מישהו, יש התעניינות. אנחנו מראים למתעניינים את ספרי החשבונות של המועדון, ואת כל מה שנדרש. בסוף יבוא המשקיע".

 

לפני חמש שנים נסגר תיק המשטרה נגד חילו בחשד לעבירות שוחד. שמו נקשר בהפסד המתוקשר של אחי 6:0 לבני לוד בניסיון לכאורה להטיית משחק. בסופו של דבר לא נמצאו מספיק ראיות להעמידו לדין, לא לפני שישב מאחורי סורג ובריח במשך שבוע ימים, ולאחר מכן נשלח למעצר בית של חמישה ימים. "נחקרתי ב-433 שנחשבת ליחידת המשטרה החזקה בארץ. כל בן אדם שעושה טעות כולל בכירי הממשלה נעצר. אני אחד היחידים שנכנס לשם ויצא זכאי. אם 20 אחוזים מאנשי הכדורגל ומנציגי ממשלת ישראל היו נכנסים לשם הם לא היו יוצאים זכאים".

 

זה לא דבר נעים להיחקר, ובטח לקרוא את הדברים שנכתבו עלייך.

"בהחלט, הרגשתי מושפל, כאב לי מאוד. התנהל מעקב של חודשיים אחרי, כולל האזנות והקלטות. לראות את הילדים שלי בוכים בבית משפט הייתה הרגשה איומה. אמרתי כל הזמן לכולם שאין סיכוי שטעיתי, ובסופן של החקירות כולם יידעו את האמת".

 

משרדי להב 433 (צילום: אבי מועלם) (צילום: אבי מועלם)
משרדי להב 433(צילום: אבי מועלם)

 

יכול להיות שמישהו ניסה להפליל אותך?

"כן, יש אנשים מהכדורגל שלכלכו יותר מדי. אני יודע בדיוק מי הם אבל לא אנקוב בשמות. לא אסלח להם. אני לא פראייר, לא בכדורגל ולא בחיים".

 

תסכים איתי שזה כתם בקריירה עבורך.

"נכון, תמיד יחשבו שאתה אשם ולא חשוב שיצאת זכאי. אחרי חודש קיבלתי מכתב שנסגר התיק מחוסר ראיות, אבל מה זה עוזר עכשיו? ברגע שנחקרת זה עושה לך כתם ולא יעזור כלום".

 

חולם לתקוע יתד בליגת העל

נחזור לכדורגל, אתם באמת מסוגלים לעלות ליגה?

"בהחלט, היינו פעמיים בליגת העל ולא הסתדרנו מכל הבחינות. הפעם זה יהיה שונה. לקחנו פסק זמן ארוך של עשר שנים, התכוננו היטב לחזרה. סידרנו את מחלקת הנוער לשם צירפנו את נג'ואן גרייב כמנהל מקצועי ומאמן הנוער, שמרוויח משכורת לא קטנה והמפתחות בידיו. סידרנו את הנושא הכספי, והקבוצה תסיים את העונה ללא חובות. כשמגיעים לליגת העל ללא חובות אפשר תמיד להצליח".

 

חילו עם גרייב. אחראי על מחלקת הנוער (צילום: זהר שחר)
חילו עם גרייב. אחראי על מחלקת הנוער(צילום: זהר שחר)

 

מה לגבי שחקנים, הם מספיק טובים כדי לשחק בליגת העל?

"יש פה הרבה שחקנים טובים, שחלקם מתאימים לליגת העל ושיחקו בה בעבר. אגב, חצי מהשחקנים שלנו קיבלו בחלון ההעברות האחרון פניות מקבוצות בליגת העל וזה כבר אומר הרבה".

 

מה הסיכוי שתהפכו להפועל עכו של העונה - סוג של יורדת בטוחה לפני תחילת העונה?

"זה לא יקרה. למדנו מהעבר, מי שלא לומד מהעבר בחיים לא מצליח. נבוא מוכנים בכל הכוח, גם כלכלית וגם מקצועית".

 

כמה שחקני בית יהיו בסגל בליגת העל?

"לא פחות מעשרה שחקנים שכולם נחשבים לכישרונות וכבר משחקים איתנו. נסתדר גם כלכלית כי ראש העיר עלי סאלם תמיד יעזור. הקבוצה נחשבת לבייבי שלו והתקציב צפוי להיות 15-14 מיליון שקלים, כשהיום בלאומית הוא 6 מיליון".

 

איציק טוויזר. "לא נהיה יורדת בטוחה כמו עכו" (צילום: ראובן שוורץ) (צילום: ראובן שוורץ)
איציק טוויזר. "לא נהיה יורדת בטוחה כמו עכו"(צילום: ראובן שוורץ)

 

נכון להיום בני סכנין נחשבת לנציגה הבכירה של המגזר, זה צפוי להשתנות?

"ביום שנחזור לליגת העל גם אחי נצרת תייצג בכבוד את המגזר. אנחנו נחשבים לבירת המגזר ונעדרים כבר עשר שנים מליגת העל, ולכן הגיע הזמן שלנו לחזור לשם כבר בעונה הבאה".

 

סכנין קיבלה הרבה כסף מהקטארים, מה איתכם?

"קיבלנו מהם גם הרבה כסף יחסית לליגה הלאומית, משהו כמו מיליון דולר, אבל אנחנו השתמשו בכסף יותר למחלקת הנוער, וזה עבד לנו מצוין".

 

דרבי המגזר בין סכנין לאחי נחשב בעבר לקטסטרופה מבחינת האלימות שהייתה בו בקהל, איך דואגים להרגעת הרוחות?

"אנחנו נגד אלימות ולא רוצים אותה אצלנו, אבל לצד זה כדורגל בלי קהל ובלי משחקי דרבי ללא התגרות וקנאה הוא לא מעניין. לדרבי מול סכנין הקהל שלנו יבוא אחרת, הוא התבגר ויידע לעשות עניין ביציעים בלי אלימות".

 

האלימות במשחקי הדרבי בין סכנין לאחי תסתיים? (צילום: זהר שחר) (צילום: זהר שחר)
האלימות במשחקי הדרבי בין סכנין לאחי תסתיים?(צילום: זהר שחר)

 

ונגד בית"ר ירושלים?

"לא נבוא ונעניק הגדרות למפגש כזה שזה משחק של נציגת המגזר נגד נציגת היהודים. לבוא לנצח את בית"ר שהיא קבוצה גדולה זה אתגר בפני עצמו ללא קשר ובלי להיכנס לסיפור הגזענות".

 

המשחקים בין בית"ר לסכנין מתקיימים ללא קהל אורח, איך יהיה אצלכם?

"בפירוש לא נסכים לזה. אפילו לא נסכים בכלל לבוא ולשבת כדי לדון על אפשרות כזו. משחקים בלי קהל זה כמו אימון בלי כדור. היופי במשחק הזה הוא הכדור, השערים והקהל".

 

"עיני יישאר יו"ר ההתאחדות"

מי צריך להיות יושב ראש ההתאחדות במקומו של עופר עיני?

"עיני עשה עבודה טובה מאוד וסידר את ההתאחדות, אבל הבעיה שהוא לא מתחום הכדורגל. הוא צריך למצוא מישהו חזק מהתחום שיהיה לצידו, ואז זה יהיה הרכב מנצח".

 

עיני. לא הולך לשום מקום (צילום: ראובן שוורץ) (צילום: ראובן שוורץ)
עיני. לא הולך לשום מקום(צילום: ראובן שוורץ)

 

אבל הוא הולך, לא?

"לא נראה לי שהוא הולך. אני יודע שמתבשל משהו מאחורי הקלעים גם במרכז הפועל וגם במרכז מכבי".

 

מתי לדעתך נראה יו"ר התאחדות ערבי?

"היה כבר שר ספורט ערבי, גם לזה נגיע. יש חברי הנהלה ערבים שעושים עבודה טובה. אני מאמין שבסופו של דבר נגיע לסגן יו"ר התאחדות ערבי ואחרי זה יהיה גם יו"ר התאחדות ערבי. גם מבחינת שחקנים הרבה משחקני המגזר משולבים חזק בליגת העל ובנבחרות".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים