שתף קטע נבחר

הגרוש נתבע: החזר להורים כסף שניתן לרכישת דירה

לאחר פרידה של בני זוג טענו הורי האישה ש-70 אלף דולר שנתנו להם במהלך הנישואים היו הלוואה שיש להחזיר. בית הדין הרבני בירושלים הסכים איתם

בית הדין הרבני בירושלים חייב לאחרונה גבר גרוש להחזיר להוריה של אשתו לשעבר 35 אלף דולר - מחצית מהסכום שהעניקו לבני הזוג לצורך רכישת דירה במהלך נישואיהם. הבעל טען שהכספים ניתנו במתנה, אבל הדיינים קבעו שהכסף ניתן כהלוואה ששני הצדדים צריכים להחזיר.

 

לפני חתונת בני הזוג ב-2005 ערכו הוריהם הסכם שבו התחייב כל צד להעניק לבני הזוג 30 אלף דולר לרכישת דירה בקרבת ירושלים. אלא שבסופו של דבר החליט הזוג לקנות דירה יקרה והיה זקוק לסכומים נוספים. אבי האישה הסכים לתת להם עוד 70 אלף דולר כדי לחסוך מהם התחייבות למשכנתה גבוהה. לימים עלו יחסי הזוג על שרטון ולפני כארבע שנים הם חתמו על הסכם גירושים שאושר בבית הדין הרבני.

 

בהסכם נקבע שדירת המגורים תימכר ובני הזוג יחלקו בכסף שיישאר אחרי כיסוי הלוואת המשכנתה, ואז עלתה השאלה אם עליהם להחזיר בנוסף גם את 70 אלף הדולרים: האישה ואביה טענו שזו הייתה הלוואה שצריך להחזיר, אך הגרוש טען כי הייתה זו מתנה.

 

אבי האישה סיפר שציפה לקבל את כספו בחזרה והתנהל בהתאם אף שלא החתים את בתו ובעלה על מסמך הלוואה. הוא הפנה לכך שהעביר את הכסף ישירות למוכר הדירה ולא לבני הזוג, ואף ביקש מעורך הדין שטיפל בעסקה לרשום לטובתו הערת אזהרה. לדבריו הוא ויתר על ההערה לאחר שעורך הדין אמר לו שהדבר ימנע מהבנק לתת לזוג משכנתה.

 

עוד נטען שהגרוש עצמו הודה שמדובר בהלוואה, כפי שמעידה טיוטת הסכם פשרה שאמנם לא נחתם לבסוף, אך הוא מוכיח שהסכים להחזיר את הכסף תמורת הפחתת מזונות. לעדות זומן רב שסיפר כי הגרוש התייעץ עמו באותה תקופה אם להחזיר את הכסף בשקלים או בדולרים.

 

מנגד טען הגרוש שהתייעץ עם הרב רק בהקשר להסכם הפשרה והעלה את החשש שעדותו תואמה מראש מול האישה ואביה. הוא התעקש שמעולם לא ראה בכספי הדירה הלוואה, וטען שהוא כלל לא היה מיוצג בשלב גיבוש הסכם הפשרה (שלא נחתם), והסכים לתנאיו משום שרצה לסיים את היחסים בצורה יפה.

 

אבל הדיינים - הרב אוריאל לביא, הרב שלמה תם והרב דוד מלכא - קיבלו את עמדת האישה ואביה, וכן את עדותו של הרב. נקבע שאם הסכום ניתן כמתנה לא ברור מדוע הכספים נלקחו רק מאבי האישה ולא משני הצדדים, בהתאם לרוח ההסכם שנחתם לפני החתונה. הדיינים ציינו שהעובדה שהכספים הועברו ישירות למוכר הדירה ולא לבני הזוג תומכת בה.

 

בנוסף נקבע כי הסכמתו העקרונית של הגרוש להחזיר את הכסף בטיוטת הסכם הפשרה מעידה על כך שהוא עצמו חשב וידע שהייתה זו הלוואה.

 

לפיכך הורה בית הדין לבני הזוג לשעבר להעביר לאבי אישה 70 אלף דולר מכספי מכירת הדירה לפי שער הדולר בתקופת מתן ההלוואה – ובסך הכול 322 אלף שקל. המשמעות היא שהגרוש יחזיר מחלקו את מחצית הסכום.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
אילוסטרציה
צילום: shutterstock
tsfati & blumberg photography
עו"ד אורטל שמואל גנון
tsfati & blumberg photography
מומלצים