שתף קטע נבחר

זעם בוורשה על סרטון "השואה הפולנית": "יריקה בפרצוף"

במחאה על חוק השואה פרסם ארגון יהודי סרטון שבו חוזרים המשתתפים על המונח "שואה פולנית". הוא הגיע לראש הכותרות - ובוורשה מזועזעים: "יריקה בפרצוף של כל פולני - גם של מתנגדי החוק". עוזר רה"מ מורבייצקי: "עלבון לפולנים שהצילו יהודים". בקהילה היהודית מגנים: "בלתי מתקבל על הדעת"

ארגון יהודי אמריקני, "קרן משפחת רודרמן", הצליח אתמול (ד') לעורר זעם בפולין כשפרסם סרטון וידאו שבו קרא לארה"ב לנתק את קשריה עם ורשה במחאה על חוק השואה הפולני החדש – וחזר שוב ושוב על המונח "השואה הפולנית".

 

פולין, נזכיר, אישרה החודש חוק הקובע כי מי שיטיל עליה את האחריות למעשי הנאצים או לשיתוף פעולה איתם יוכל להישלח לשלוש שנות מאסר. ורשה נאבקת זה שנים בביטויים כגון "מחנות השמדה פולניים", ומדגישה כי את המחנות בפולין הקימו והפעילו הכובשים הגרמנים. אף שעל כך אין עוררין – בישראל ובקהילות יהודיות בעולם זועמים על כך שמהחוק משתמע שפולין מתנערת גם משיתוף הפעולה העצמאי של המוני פולנים עם הנאצים במעשיהם נגד היהודים.

ראש ממשלת פולין מורבייצקי. יועצו: "סרטון מזעזע" (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
ראש ממשלת פולין מורבייצקי. יועצו: "סרטון מזעזע"(צילום: רויטרס)

השימוש הפרובוקטיבי במונח "השואה הפולנית" נתפש כפוגעני למדי על-ידי רבים בפולין. "המונח 'שואה פולנית' בלתי מתקבל על הדעת מבחינת שום אדם בעל היגיון, בין שהוא יהודי, פולני, ישראלי או גרמני", אמר יונתן בורנשטיין, מנהל מרכז הקהילה היהודית בקרקוב. הוא קרא לעמותה להסיר את הסרטון מיד: "הרגשות סוערים כרגע, ונשמעו הצהרות פוגעניות ולא מדויקות מכל מיני צדדים, אבל זה? זה בלתי ניתן להגנה".

 

עוזרו של ראש ממשלת פולין מטאוש מורבייצקי אמר אתמול כי הסרטון הוא עלבון לאלפי פולנים שסיכנו את חייהם במלחמת העולם השנייה כדי לסייע ליהודים. בערוץ הטלוויזיה הפולני הממלכתי TVP, המשדר חדשות מסביב לשעון, היה הסרטון הכותרת הראשית, והוא כונה "מזעזע".

נשיא פולין אנד'זיי דודה. מתנגדי הממשלה חוששים - הסרטון יחזק את הקיצונים (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
נשיא פולין אנד'זיי דודה. מתנגדי הממשלה חוששים - הסרטון יחזק את הקיצונים(צילום: רויטרס)

ויטולד יוראש, עיתונאי בערוץ Polsat, כינה את הסרטון "פוגעני ושערורייתי" ואמר כי זו יריקה בפרצופו של כל פולני – אפילו של מי שכמוהו מתנגד לחוק השואה שאישרה פולין. גם הנהגת הקהילה היהודית של פולין גינתה בתוקף את הסרטון ואמרה שהמחאה על החוק החדש אינה יכולה להפוך לקמפיין של שנאה.

 

ג'יי רודרמן, נשיא הקרן, הגן על הסרטון ואמר כי הוא נועד להתריס: "צר לי לומר שאנחנו רואים את סנוניות ההכחשה של חלקה של פולין בשואה הופכות במהירות לאנטישמיות במלוא הכוח ממש לנגד עינינו", מסר בהצהרה.

 

מתנגדיה של ממשלת פולין חוששים שהסרטון יספק תחמושת למי שמנסה לשכנע את הפולנים שיהודים ואחרים ברחבי העולם תוקפים אותם באופן בלתי הוגן.

 

העמותה החלה גם להחתים ישראלים ואמריקנים על עצומה בקריאה להשעות את היחסים בין פולין לארה"ב, שתי חברות בנאט"ו.


פורסם לראשונה 21/02/2018 22:44

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מתוך הסרטון. "מוכנים? שואה פולנית"
מומלצים