שתף קטע נבחר

גרשון: "המאמנים מפחדים על התחת שלהם, לקטש יש ביצים"

המנהל המקצועי של האיגוד מסביר למה הישראלים הצעירים לא מקבלים דקות ("כולם חוששים לכיסאות שלהם") ומדבר על מינויו של מאור למאמן הפועל י-ם ("לא נותנים לנהג צעיר לנהוג במרצדס"), על העונה של מכבי ת"א ("כרגע זו לא הצלחה גדולה") ועל בקשתו של אליהו להשתחרר מהנבחרת ("יכול היה לפרוח, אבל רצונו של אדם כבודו")

 

"המאמנים מפחדים על התחת שלהם וחושבים רק איך שורדים בליגה או נכנסים לארבע הראשונות. כולם חוששים לכיסאות שלהם, וזו הסיבה שהישראלים הצעירים לא מקבלים יותר מדי דקות, גם אחרי ההצלחה של העתודה". המנהל המקצועי של איגוד הכדורסל, פיני גרשון (66), מתכונן לצמד המשחקים הקרוב של הנבחרת הלאומית, ומעביר למאמני הליגה מסר לגבי מעמד השחקן הישראלי.

 

הנבחרת של עודד קטש תשחק מחר (שישי, 14:00) בהיכל קבוצת שלמה נגד בריטניה וביום ראשון באסטוניה במוקדמות אליפות העולם, בפורמט חדש עם ימי אימון ספורים. "ברור שזה לא אידיאלי מבחינת הכנה, אבל הפורמט הזה לא טוב לכל הנבחרות, ואולי דווקא אנחנו מרוויחים יותר. אם אצלנו עומרי כספי לא משחק בשני הסבבים הראשונים, באחרים זה פוגע יותר בגלל שחקני ה-NBA והיורוליג שלהם".

 

"המאמנים מפחדים על התחת שלהם". פיני גרשון (צילום: ראובן שוורץ) (צילום: ראובן שוורץ)
"המאמנים מפחדים על התחת שלהם". פיני גרשון(צילום: ראובן שוורץ)

 

איך מאמן יכול בכלל להעביר מסרים מקצועיים בכל כך מעט ימים?

"ועכשיו זה עוד יותר טוב מהפעם הקודמת, יש לפחות שלושה־ארבעה ימי הכנה. הבריטים כבר הגיעו לכאן ביום שלישי, מבחינתם זה מחנה אימון אחרי שהחליפו מאמן. ההכנה בימים ספורים כאלו יכולה להיות רק טקטית. אתה יכול להכניס איזה תרגיל אחד או שניים ואולי איזה אימון אחד לפני המשחק. חלק משחקני הנבחרת לא משחקים יותר מדי בליגה, ולכן צריך לשתף הרבה שחקנים, סביב העשרים דקות. היכולת הקבוצתית חשובה יותר, הלחימה, ההגנה הקבוצתית, אלמנטים יותר טקטיים מאשר טכניים".

 

מדוע קטש נבחר לתפקיד המאמן הלאומי?

"הוא המאמן הכי טוב בארץ מבין הישראלים, או לפחות אחד מבין השניים הטובים ביותר. חולון לא ממש הסכימו לשחרר את דן שמיר שיעשה שתי משימות, וקטש הוכיח את עצמו. הרבה שנים לא עלו שבעה שחקנים מנבחרות העתודה לבוגרת, היום זה קורה. מתחת לגיל 24 זה לא קל, ויש מאמן עם חוזה ארוך יותר ואחד שיש לו ביצים ונותן להם לשחק. לעולם לא נהיה רוסיה, סרביה, קרואטיה, יוון, טורקיה או צרפת".

 

הכדורסל הישראלי עובר חילופי משמרות.

"נכון, וזה לא קל. יש כיום שבעה שחקני עתודה מהשנתיים-שלוש האחרונות, וזו הבשורה. בסיטואציה של הפורמט הנוכחי לא קל לשחקנים בלי ניסיון גדול באירופה, ולכן ההצטרפות של גיא פניני ורביב לימונד המנוסים חשובה יותר יחסית לסיבוב הקודם".

 

"המאמן הכי טוב בארץ מבין הישראלים". קטש (צילום: אורן אהרוני) (צילום: אורן אהרוני)
"המאמן הכי טוב בארץ מבין הישראלים". קטש(צילום: אורן אהרוני)

 

ועדיין, קטש הכריז על הצערת הסגל, אז איפה השינוי?

"אז מה אתה רוצה, שנשחק עם נבחרת העתודה? אז נהיה חסרי ניסיון ואולי בעוד חמש שנים, אחרי שיעשו שלושים משחקים בינלאומיים, הם יהיו קבוצה טובה. זה שינוי קיצוני מדי, אולי נחמד אבל בטח שלא חכם".

 

בהתכנסות הראשונה בעידן קטש, למרות שביקש להיות חלק מהנבחרת, פניני לא זומן. מה השתנה?

"בשנה שעברה הוא שיחק אחרת מאשר העונה, כשהפך לדומיננטי בחולון. הוא יכול להביא מהרוח, מהניסיון ומהיכולת שלו, משולש שיעזור לנבחרת".

 

נראה היה שההצלחה של העתודה, שסיימה במקום השני באליפות אירופה האחרונה, תעניק קרדיט גדול יותר לצעירים בליגה, אבל בפועל זה לא קורה.

"לפחות נמרוד לוי, שהוא בסיבוב ראשון שלו בנבחרת, מקבל באשדוד במה. גם חואקין שוכמן, עידו זלמנסון, תומר גינת ואפילו יובל זוסמן, שפתח בחמישייה במכבי בהרבה משחקים. צעירים שמשחקים 20-15 דקות בליגת העל, זה כבר טוב. הכדורסל שלנו לא יכול לוותר על צעירים, אין לנו גנטיקה שיש ביוון, סרביה, צרפת או טורקיה. אנחנו יכולים לעשות דברים בחוכמה, בלחימה ובטקטיקה, ככה אנחנו עושים כבר עשרים שנה כשאנחנו בדרג א', הרבה שנים בין מקומות 12-8 באירופה. העתודה הייתה הצלחה כבירה, אבל זה לא אומר כלום על הנבחרת הלאומית. גם כשהיינו במקום השני באירופה ב-1979, היינו נקודה מלסיים במקומות 12-9 אלמלא הניצחון על יוגוסלביה".

 

זלמנסון. מהצעירים הבודדים שמקבלים צ'אנס (צילום: עוז מועלם) (צילום: עוז מועלם)
זלמנסון. מהצעירים הבודדים שמקבלים צ'אנס(צילום: עוז מועלם)

 

החוק הרוסי עוזר לשחקן הישראלי?

"האינטרס שלי ששחקנים ישראלים ישחקו כמה שיותר. הניסיון של השחקנים באירופה משמעותי, לשחק בשתי מסגרות בשבוע, הם לא יוכלו לקבל אופציה כזו בשום מקום אחר. זה בדיוק המקום לקבל את הניסיון שאין בשום מקום אחר. לא יודע כמה החוק הרוסי טוב לכדורסל".

 

איך אתה מקבל את ההחלטה של יוגב אוחיון וליאור אליהו לא ללבוש את המדים הלאומיים, למרות שקיבלו זימונים?

"אוחיון זה בהסכמה הדדית, הוא עבר קריירה לא קצרה בנבחרת, תרם את הגוף שלו, ועכשיו הוא חושב על הקריירה שלו – ואני מבין את זה. את אליהו אני מכיר, אם לא היה מקבל את הסכומים האלה בירושלים הוא לא היה משחק כדורסל, זה ליאור".

 

וניסית לשכנע אותו?

"דווקא בקמפיין כזה, בפורמט הנוכחי, כשצריך רק להתאמן איזה יומיים ולשחק, אליהו היה יכול לפרוח כי פה הוא מתמודד מול שחקנים אירופים, שקל לו יותר נגדם מאשר מול האמריקאים. אני יכול לשכנע אותו? הוא מעדיף לנוח או לא יודע מה. זה לא מעצבן אותי, רצונו של אדם כבודו, אבל הוא לא פניני, שתגיד לו 'מעכשיו תהיה עוד שש שנים בנבחרת' והוא יהיה. זו תשוקה, הרצון לתרום כל זמן שרוצים אותך. לאליהו נתנו להבין שרוצים אותו מאוד והוא לא הסכים, הוא שחקן שתרם המון ומכבדים את רצונו".

 

"אני יכול לשכנע אותו?". אליהו (צילום: גיל נחושתן) (צילום: גיל נחושתן)
"אני יכול לשכנע אותו?". אליהו(צילום: גיל נחושתן)

 

רמת המתאזרחים בנבחרת מספקת אותך?

"זה הכי טוב שיש שלנו, אין לנו גבוהים. הרבה מאוד נבחרות באירופה מביאות גארדים, לנו יותר חשוב ללכת על גבוה".

 

מחר נגד בריטניה ניצחון זו חובה.

"גם לנו וגם לבריטניה זה משחק חובה. בריטניה יוצאת אחרי המשחק נגדנו ליוון, עם סיכוי לא מי יודע כמה, ובכל מקרה תהיה תחרות בין שלוש נבחרות, בהנחה שיוון תסיים במקום הראשון. בריטניה מצד אחד הפסידו ליוון בנקודה אחת בלבד בהארכה, ומצד שני הפסידו לאסטוניה. אנחנו ניצחנו את אסטוניה בהפרש גדול, וביום ראשון נשחק שם. ההפרש בין שלושתנו יכריע את המיקומים".

 

מה המטרות במוקדמות אליפות העולם?

"לעבור שלב, לא מסתכלים רחוק מדי. אם נצליח לעשות את זה בקמפיין הקרוב אז אחלה, אחרת זו תהיה חממה לקראת מוקדמות היורו והאולימפיאדה, אחלה חממה לצעירים".


האוול. "לנו יותר חשוב ללכת על גבוה" (צילום: עוז מועלם) (צילום: עוז מועלם)
האוול. "לנו יותר חשוב ללכת על גבוה"(צילום: עוז מועלם)

 

בוא תסביר מה אתה עושה כמנהל מקצועי.

"אני עושה כל דבר שאני אוהב, ואני מאוד אוהב את התפקיד הזה. אם אני יכול לקדם צעירים, ולראיה שבעה שחקני עתודה בנבחרת, אז כבר עזרתי במשהו. יש גם עשרים מאמנים צעירים באיגוד הכדורסל שאני מכשיר ומקדם תחת הידיים שלי, והם מקדמים שחקנים, זו הנאה גדולה מבחינתי".

 

"רציתי לאמן את צסק"א"

ועדיין, אני משוכנע שמדגדג לך לאמן גם בגילך.

"ההוכחה היא מה שהצליח לעשות פשיץ' בן ה-69 בברצלונה. כנראה אני יודע פחות אנגלית ומבין פחות בכדורסל. אני חשבתי שבגיל 45 כבר אהיה בעמדה הנוכחית שלי, ואז חזרתי וחשבתי שזה יקרה עשור אחרי. היום, כשאני בן 65 פלוס, הגעתי לפה".

 

אז אתה לא חושב על זה?

"יש צעירים שעושים את זה טוב. אם אני יכול לעזור להם גם בייעוץ ואיך להתנהל ואיפה לחתום ואת מי לאמן – מה טוב, ותאמין לי שלא מעט מאמנים מתייעצים איתי לפני משחקים. ובכל מקרה, לעולם לא אומרים לעולם לא, תלוי במקום ובתזמון. אם מחר תבוא קבוצה שאי אפשר לסרב לה, אז יכול להיות שכן".

 

גרשון. "לעולם לא אומרים לעולם לא, תלוי במקום ובתזמון" (צילום: עוז מועלם) (צילום: עוז מועלם)
גרשון. "לעולם לא אומרים לעולם לא, תלוי במקום ובתזמון"(צילום: עוז מועלם)

 

מכבי ת"א?

"עזוב את זה, דווקא באירופה".

 

איזו קבוצה רצית לאמן?

"צסק"א מוסקבה".

 

כשאתה משווה בין המאמן הישראלי לזר בליגה, למי העדיפות? בוא ניקח למשל את שני הבכירים, שמיר מול ספאחיה.

"העלית שם של ישראלי שהוא אחד משני המאמנים הטובים שיש פה. במבחן התוצאה בגביע הוכח שהוא יותר טוב, אבל עדיין מדובר ביום נתון. ברור שלספאחיה יש יותר כלים מאשר לחולון ולכן זה היה משמעותי".

 

"ברור שלספאחיה יש יותר כלים מאשר לחולון" (צילום: עוז מועלם) (צילום: עוז מועלם)
"ברור שלספאחיה יש יותר כלים מאשר לחולון"(צילום: עוז מועלם)

 

מה אתה חושב על המתקפה נגד השופטים אחרי גמר הגביע?

"זה עניין של התנהלות. דווקא התגובה של ספאחיה, שהתנצל על התנהגותו, ג'נטלמנית. הוא אמר את מה שאמר בעידנא דריתחא. גם אני האשמתי לא אחת שופטים אחרי הפסדים, ואז חזרתי הביתה וראיתי שהם צודקים ואני זה שטעה".

 

מה זה אומר על סמכות המאמן, ששחקנים שלו מתנהגים בצורה כזו?

"זה לא עניין של מאמן בלבד, זו מערכת שלמה. לא יודע אם היא הייתה יכולה להגיב אחרת בזמן נתון. אולי מישהו סמכותי היה צריך להגיד משהו כבר לפני כמה שבועות, במקום כל מיני ציוצי טוויטרים, בטח במעמד שלהם שכל אחד קורא ושומע. מצד שני, בוא נהיה אמיתיים, אני רואה שזה קורה גם ב-NBA".

 

"מכבי חייבת לקחת אליפות בארץ"

חושב שמכבי נחשבת להצלחה עד כה העונה?

"לא יודע להגיד. כרגע זו לא הצלחה גדולה, ואם לא ייכנסו לשמונה הראשונות ביורוליג, והסגל שלהם שווה את זה, זה יהיה כישלון. ביורוליג כרגע לא רואה הצלחה גדולה, לא עשו איזה מקום רביעי או חמישי מעל קבוצות עם תקציבים גבוהים יותר".

 

ואם היא תיקח אליפות?

"אליפות בארץ חייבים לקחת, גם אם מדובר במשחק אחד. נגד חולון זה נגמר בפער של סל, אבל מכבי לא הייתה צריכה להגיע לשם, בטח אחרי שהובילה בפער של איזה שבע הפרש ברבע האחרון עם מבוא ל־15. אני חושב שמכבי טובה מחולון בפוטנציאל שלה בעשר נקודות".

 

אני יודע שאורי אלון מתייעץ איתך לעיתים בנוגע להפועל ירושלים. הוא עשה זאת גם לגבי המינוי של מודי מאור?

"לא".

 

מה אתה חושב על המינוי הזה?

"טעות".

 

מדוע?

"לא נותנים לנהג צעיר לנהוג במרצדס 600. אני לא מבין למה הם לא חושבים שזה האוטו שיש להם. כנראה שידע לבד לא מספיק, ויש למודי ידע".

 

מודי מאור. "כנראה שידע לבד לא מספיק, ויש למודי ידע" (צילום: ראובן שוורץ) (צילום: ראובן שוורץ)
מודי מאור. "כנראה שידע לבד לא מספיק, ויש למודי ידע"(צילום: ראובן שוורץ)

 

אז תן טיפ לאלון, למשוך איתו עד לסיום העונה או להחליפו?

"כבר לא יודע מה עדיף, לסיים את העונה ככה או להחליף מאמן".

 

ולסיום, אם אתה מאמן כיום קבוצה, את מי אתה לוקח - גלן רייס או אנתוני פרקר?

"מבחינתי אין כמו פרקר. יש לרייס יכולות להיות אחד הטובים באירופה, בלי ספק. אם קלייבורן הגיע לצסק"א, אז הוא לא יכול לראות את המספר של החולצה שלו. אם יהיה מאמן כמו דן שמיר, שיהיה מוכן לסבול ולהכיל אותו, הוא יגיע למקומות הכי גבוהים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ראובן שוורץ
פיני גרשון
צילום: ראובן שוורץ
מומלצים