שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  הוועדה למינוי שופטים התכנסה: "כל המועמדים מצוינים"
  בלשכת שרת המשפטים איילת שקד התכנסה הוועדה שתבחר שני שופטים חדשים לבית המשפט העליון. נשיאת העליון חיות, שמסרה עדות על הדברים ששמעה מהשופטת הילה גרסטל בנוגע למינוי היועמ"ש, אמרה: "מרגישה מצוין". שקד: "זכינו להוביל מינוי 230 שופטים לערכאות"

   

  הוועדה לבחירת שופטים התכנסה הבוקר (ה') כדי לבחור שני שופטים חדשים לבית המשפט העליון. פרופ' אלכס שטיין, שנחשב למועמד המוביל של שרת המשפטים איילת שקד, צפוי להיות אחד משני השופטים הנבחרים. מלבדו מוגדרים כמועמדים בולטים גם השופטים שאול שוחט ועופר גרוסקופף.

   

  עם כינוס הוועדה בלשכתה אמרה שקד: "היום לפני שנה בדיוק בחרנו ארבעה שופטים לבית המשפט העליון היום. אנחנו מוסיפים שניים נוספים. כל המועמדים מצוינים. נפל בחלקה של הוועדה להוביל מהלך של מינוי 230 שופטים לערכאות".

   

  נשיאת בית המשפט העליון אסתר חיות אמרה לעיתונאים במקום כי שלומה מצוין על רקע העדות שמסרה לאחר שנודע כי השופטת בדימוס הילה גרסטל עדכנה אותה על ההצעה שקיבלה לגבי מינוי אפשרי לתפקיד היועץ המשפטי לממשלה, פרשה שנחקרת כעת.

   

   

  המועמדים הסופיים לעליון. (מימין לשמאל) שאול שוחט, עופר גרוסקופף ואלכס שטיין ()
  המועמדים הסופיים לעליון. (מימין לשמאל) שאול שוחט, עופר גרוסקופף ואלכס שטיין
   

  הוועדה מתכנסת הבוקר (צילום: אוהד צויגנברג) (צילום: אוהד צויגנברג)
  הוועדה מתכנסת הבוקר(צילום: אוהד צויגנברג)

   (צילום: אוהד צויגנברג) (צילום: אוהד צויגנברג)
  (צילום: אוהד צויגנברג)

  מינוי שופט לעליון דורש רוב של שבעה מתשעת חברי הוועדה - שרת המשפטים שקד, נשיאת העליון אסתר חיות והשופטים העליונים חנן מלצר ויורם דנציגר, שר האוצר משה כחלון, חברי הכנסת נורית קורן (הליכוד) ורוברט אילטוב (ישראל ביתנו) ושני נציגי לשכת עורכי הדין אפי נוה ואילנה סקר.

   

  שלושת המועמדים הסופיים לעליון הם פרופסור אלכס שטיין, מועמדה של השרה שקד, והשופטים המחוזיים שאול שוחט ועופר גרוסקופף. מינויו של שטיין כבר הובטח אף שחלק מחברי הוועדה הסתייגו מבחירתה של שקד.

   

  שטיין מתגורר ב-15 השנים האחרונות בארצות הברית ומעולם לא כיהן כשופט. הוא עבר שימוע בוועדה ונשאל מדוע בנו בן ה-24 לא שירת בצה"ל. שטיין הבטיח לוועדה כי בנו יעלה לישראל וישלים את שירותו הצבאי. הוועדה קיבלה את הבטחתו והסכימה למינוי.

   

  ח"כ קורן, מחברי הוועדה למינוי שופטים, אמרה מוקדם יותר לאולפן ynet כי היא מקווה שחברי הוועדה יסכימו על בחירת שני השופטים החדשים לעליון. לדבריה, "יש לנו רשימה של 22 מועמדים טובים וראויים. ראיינו אותם, עמדנו על המקצועיות שלהם. אני רוצה שמערכת בתי המשפט תשקף את רב התרבותיות שיש לנו בחברה הישראלית כי בעצם מערכת בתי המשפט היא הבבואה של החברה הישראלית".

   

  האם כבר היום נראה את האג'נדה שלך מצליחה?

  "כן, פעם היא מצליחה יותר, פעם מצליחה פחות, אבל תמיד בוחרת במועמדים שהם צריכים להיות מקצועיים, איכותיים ואנושיים. אני מאוד רוצה שתהיה גם אישה ברשימה, אבל אנחנו צריכים להגיע לרוב מיוחס - ואם אין רוב מיוחס של שבעה קולות עבור מועמד, קשה להגיע להסכמות".

   

  הסרת המועמדות של השופט כבוב

  השבוע פורסם לראשונה ב-ynet כי שופט בית המשפט המחוזי בתל אביב חאלד כבוב הפתיע את חברי הוועדה והסיר את מועמדותו. ראש לשכת עורכי הדין הציע את השופט המצטיין כמועמד לעליון, והוא נכלל גם ברשימת המומלצים של הנשיאה חיות.

   

  גורמים בוועדה טענו מלכתחילה כי סיכוייו של כבוב נמוכים במיוחד משום ששרת המשפטים חברה במפלגת הבית היהודי, ובשנים האחרונות נהוג בבית המשפט העליון לשריין רק "כיסא ערבי אחד".

   

  גם כבוב לא האמין בסיכוייו ואמר למקורביו כי הוא מרגיש שאין סיכוי בשלב זה למנות שופט ערבי שני בעליון, בנוסף לג'ורג' קרא, שנבחר בשנה שעברה. כבוב הבהיר כי קשה לו לעמוד במתח הכרוך בציפייה להחלטת הוועדה, ולכן, כדי לחסוך לעצמו ולמשפחתו תסכול ועוגמת נפש, הוא מקדים ומסיר את המועמדות.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים