שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  אל תפחדו לדבר על המוות

  אנחנו מדברים על הכל בחיים שלנו, חוץ מעל המוות. הגיע הזמן לעשות את זה - אל תחכו לרגע האחרון. כך תוכלו לקחת את ההחלטות לידיים שלכם

  בשיתוף צבר רפואה

   

   

  כולנו עסוקים בלתכנן את החיים שלנו, לעשות את הבחירות הנכונות לנו – בתכנון הזוגיות, הלימודים, הקריירה. מעטים מאתנו עוסקים גם בתכנון סוף החיים. למדנו לחתום על כרטיס אדי ולעשות ביטוח חיים, אך עדיין לא הפנמנו שיש במדינת ישראל את הכלים לתכנן את הדרך בה נרצה לסיים את חיינו.

   

  בישראל קיים פרדוקס. מצד אחד המדינה מאפשרת לחולים המוגדרים בשלב המתקדם מאוד של מחלה חשוכת מרפא, לקבל זכויות יתר אשר יקלו עליהם באופן משמעותי את התקופה הזו, כגון ליווי במסגרת הוספיס בית ללא כל עלות. ומצד שני – מעטים מקבלים את הליווי התומך, כאשר הסיבה העיקרית לכך היא מודעות נמוכה - הן בקרב הקהילה המקצועית הרפואית, והן בקרב החולים ובני משפחותיהם.

   

  יש לנו את היכולת להשפיע על הדרך בה נסיים את חיינו, וחשוב להגדיר מהם הרצונות וההעדפות שלנו, כבר עכשיו, כשכולנו בריאים, ובוודאי כאשר חלילה אנחנו או מי מיקירנו מתמודד עם מחלה קשה.

   

  יש שתי דרכים עיקריות לוודא שביום בו נדרש לכך, רצונותינו אכן יכובדו:

  הדרך הראשונה היא לדבר על רצונותינו עם הקרובים לנו, לשתף אותנו בבחירות שחשובות לנו.

   

  הדרך השנייה היא לדעת כי קיימים 2 טפסים בעלי תוקף חוקי מחייב, אותם ניתן להוריד מאתר משרד הבריאות. טפסים אלו מאפשרים לנו להגדיר אלו פעולות רפואיות נרצה שייעשו לצורך הארכת חיים, ומאלו פעולות נרצה להימנע. מידע על טופס הנחיות מקדימות או מילוי ייפוי כח מקוצר נמצא בקישור זה.

   

  לקבלת מידע נוסף והדרכה למיצוי זכויות, ניתן ליצור קשר עם צבר רפואה המפעילה מרכז ייעוץ והכוונה למשפחות, או ליצור קשר עם עמותת ליל'ך - לחיות ולמות בכבוד, המדריכה משפחות במילוי טופס ההנחיות המקדימות.

   

  אל תחכו לרגע האחרון. זה לא הזמן הנכון לעשות החלטות אלו.   בשיתוף צבר רפואה

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: shutterstock
  לדבר על מוות
  צילום: shutterstock
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים