שתף קטע נבחר

לקראת מרתון ת"א מחר: אלו הכבישים שייחסמו, הגבלות חנייה כבר מהערב

צירים מרכזיים ייחסמו מ-4:00 בבוקר והערב נאסרת חנייה לאורך המסלול. סגנית ראש העיר: "לקבל באהבה את הקשיים"

 

 

 

היכונו לפקקים ולחסימת צירים: מרתון תל אביב ייערך מחר (יום ו') בפעם העשירית בהשתתפות כ-100 אלף איש, מתוכם 2,500 רצים מחו"ל. במהלך המרתון, שיתחיל ב-6:00 בבוקר, ייחסמו לתנועה ב-4:00 לפנות בוקר רחובות בתל אביב. כבר הערב יש להימנע מחנייה בצירים שייסגרו. תושבים בעיר ובעלי עסקים חוששים מפגיעה קשה בתנועה מחר. במקביל, נמשכים העומסים הכבדים בגלל העבודות ברכבת.

 

נקודת הזינוק של המרתון תמוקם בשדרות רוקח ליד מרכז הירידים. משם ימשיכו הרצים למסלולים שונים שיעברו דרך שדרות רוטשילד, נמל תל-אביב וחופי הים, טיילת רידינג, פארק גני יהושע, רחוב דיזנגוף, כיכר רבין, רחוב הירקון, רחוב אבן גבירול, יפו העתיקה ונמל יפו. המרתון יסתיים בחניון גני יהושע, שם יתקיים הפנינג.

 

הרצים ישתתפו באחד מחמשת המסלולים: מרתון מלא (42.195 ק"מ), חצי מרתון (21.1 ק"מ), מרוץ 10 ק"מ, מרוץ חמישה ק"מ ומרוץ אופני יד לנכים (21.5 ק"מ). הרצים והרצות ינסו לשבור את שיא המרתון (שעתיים, 10 דקות ו-30 שניות) אותו קבע הרץ הקנייתי ויליאם קיפרונו יאגון במרתון תל אביב ב-2015  ומאז עומד בעינו.

 

 

המרוצים יחלו בסביבות השעה 6:00 בבוקר, הרחובות בתל אביב ייסגרו כבר בשעה 4:00 לפנות בוקר וייפתחו בהדרגה בשעה 13:30.

בצפון: שדרות רוקח, הרחובות התערוכה, לוי אשכול, ש"י עגנון, יוניצמן, נמל תל–אביב, כביש 2040  וצומת גלילות.

במערב: הרחובות הירקון, טיילת הרברט סמואל, קויפמן, גולדמן

במרכז: הרחובות דיזנגוף, אלנבי, שדרות רוטשילד, תרס"ט, שדרות בן גוריון, רח לסקוב, אלוף מגן, קפלן, הארבעה, אבן גבירול ומרמורק.

בדרום: הרחובות שדרות ירושלים, הרצל, אליפלט והעלייה השנייה.

 

כמו כן, דרך נמיר תיחסם לתנועת כלי רכב בין צומת גלילות לבין רחוב פנקס משני הכיוונים משעה 08:00 עד שעה 11:00. נוסף על כך, ייחסמו לתנועת כלי רכב כל הרחובות הגובלים ברחובות אלה והרחובות החוצים אותם. המארגנים מדגישים כי יש להימנע מחנייה בצירי החסימה כבר מהשעה 18:00 הערב.

 

מרתון תל אביב. ארכיון (צילום: רונן טופלברג) (צילום: רונן טופלברג)
מרתון תל אביב. ארכיון(צילום: רונן טופלברג)

מרתון תל אביב בשנה שעברה (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
מרתון תל אביב בשנה שעברה(צילום: מוטי קמחי)

 (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
(צילום: מוטי קמחי)

ליאור קמחזי, בעלי רשת המרכולים סיטי מרקט, מציג את הקשיים לעסקים בסביבת תוואי המרוץ. "זה יום שמח עם אווירה חגיגית שמביא הרבה תיירות, אבל יש לנו בעיה לפתוח את העסק מבחינת הגעת העובדים ואנחנו מתלבטים אם לפתוח חלק מהסניפים. בעיה נוספת היא שאין מספיק קשר עם העירייה וזה חבל, כי אם העירייה הייתה משקיעה בעדכון העסקים ודרכי הגעה כמו שאטלים לעובדים היינו מברכים על כך".

 

דפנה, תושבת לב העיר, מרוצה פחות מהאירוע מחר: "נמאס שסוגרים את העיר לאירועים מסחריים (המרתון בחסות חברות מסחריות) ולא מאפשרים לטייל בנחת בזמן הכי יפה בעיר בשישי בבוקר. אירועים הם דבר חשוב ונחמד, אבל אנשים גם חיים כאן".

 

היערכות מיוחדת של הרכבת

במקביל לאירוע, נמשכות עבודות התשתית של רכבת ישראל ובמהלכן מושבת קו בית יהושע-תל אביב. ברכבת הודיעו על היערכות מיוחדת לקראת המרתון. כבר הלילה יוארך מסלולן של רכבות הלילה מהצפון, אשר מסתיימות השבוע בתחנת נתניה, והן יסיימו את נסיעתן בתחנת בית יהושע בשעות 4:39 ו-5:21. עבור ציבור הנוסעים ברכבות אלה יופעל מערך היסעים ייעודי, מתחנת בית יהושע ועד לתחנת האוניברסיטה, הסמוכה לנקודת הזינוק בגני יהושע.

 

נוסעים המעוניינים להגיע מדרום, יעשו שימוש ברכבת הנגב אשר יוצאת מתחנת באר שבע מרכז ותעבור בתחנות באר שבע צפון, אופקים, נתיבות, שדרות, אשקלון, אשדוד, יבנה-מערב, ראשון לציון משה דיין, בת ים קוממיות, בת ים יוספטל, חולון וולפסון וצומת חולון. רכבות אלו יעצרו בתחנת האוניברסיטה בתל אביב לפני שיסיימו את נסיעתן בתחנת הוד השרון-סוקולוב.

 

תחנת רכבת האוניברסיטה בתל אביב. יופעל מערך יעודי (צילום: חגי ליבוביץ') (צילום: חגי ליבוביץ')
תחנת רכבת האוניברסיטה בתל אביב. יופעל מערך יעודי(צילום: חגי ליבוביץ')

נוסעים המעוניינים להגיע מאזור השרון, פתח תקווה, ראש העין - יעשו שימוש ברכבות היוצאות מתחנת הוד השרון-סוקולוב לכיוון באר שבע, דרך תחנות כפר סבא, פתח תקווה, ראש העין, בני ברק. רכבות אלו יעצרו בתחנת האוניברסיטה בתל אביב לפני שימשיכו את נסיעתן דרומה.

 

כמו כן ציינו ברכבת כי עבור נוסעים מאזור רחובות תופעל רכבת מיוחדת בשעות הבוקר המוקדמות אל תחנת האוניברסיטה בתל אביב. לנוסעים המגיעים מדרום תל אביב תופעל רכבת מיוחדת בשעות הבוקר המוקדמות, מתחנת ההגנה, דרך תחנות השלום ומרכז-סבידור. עוד הדגישו כי לקראת האירוע תגברו משרד התחבורה וחברות האוטובוסים את מערך האוטובוסים הסדירים.

 

בנוסף, בצאת השבת יורחבו עבודות התשתית למקטע חיפה בת גלים עד תל אביב סבידור מרכז. פירושו של דבר הוא שהרכבות מצפון יסיימו את נסיעתן בתחנת חיפה בת גלים ולא ימשיכו לתחנות שמדרום לחיפה.

 

מיטל להבי: "סבלנות, כולם חיים ביחד"

סגנית ראש העיר ומחזיקת תיק התחבורה בתל אביב, מיטל להבי, התייחסה היום באולפן ynet לחסימות הכבישים בעיר לקראת המרתון. "בימי שישי יש פחות עובדים ולמי שצריך להגיע לעבודה היציאות פתוחות, יש יציאות שיאפשרו לרדת לאיילון. צריך לחנות בצורה חכמה כדי שאפשר יהיה להזיז את הרכב ולהגיע ליציאה. בסך הכל נתיבי איילון יהיהו פתוחים למעט בקצה שלהם בשדרות רוקח, שם יוצא הזינוק".

 

מיטל להבי, סגנית ראש העירייה ומחזיקת תיק התחבורה בת"א (צילום: דינה קליינמן) (צילום: דינה קליינמן)
מיטל להבי, סגנית ראש העירייה ומחזיקת תיק התחבורה בת"א(צילום: דינה קליינמן)

אילו צירים מרכזיים ייסגרו, לאן לא להגיע בשעות האלה ובאיזה שעות?

"יש אזורים שיהיו סגורים 7:00 ל-8:30 בבוקר בעיקר באזור של היציאה, פארק הירקון, רוקח, יזור הגוש הגדול יהיה חסום לחלוטין בשעות האלה, אבל איך שהמסה הגדולה של הרצים תעבור את הנקודה הזו - תהיה פתיחת צירים, וכך לכל אורך היום. יהיו סגירות דינמיות שייפתחו ברגע שהמרוץ יעבור. אני מציעה באמת לכל מי שלא חייב לנוע עם כלי רכב, לקחת בחשבון שזה יום שעדיף להישאר בו בסביבה הקרובה".

 

מיטל להבי אומרת שצריך לשמוח על כך שתל אביב היא עיר שמושכת אליה אירועים בינלאומיים. "חלק מהקסם של תל אביב זה שהיא בירה עולמית, חלק מהאנשים שגרים בה בוחרים לחיות בה מפני שיש את הדינמיות הזאת של עיר שמארחת אירועים בינלאומיים. גם מצעד הגאווה מהווה הפרעה אבל הוא מתקיים והוא חלק מהמסורת התל אביבית. המסר שלי הוא סבלנות, לקבל באהבה גם את הקשיים בהיותנו בירה עולמית והיותנו מקום כל כך מרכזי. בואו נזכור שיש גם עסקים בעיר והם מאוד מרוצים כשמסה כזו של אורחים מגיעה לעיר. סבלנות, כולם חיים ביחד".

 

 

 

 

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מוטי קמחי
מרתון תל אביב בשנה שעברה
צילום: מוטי קמחי
מומלצים