שתף קטע נבחר

לקראת עצרת נגד הגירוש בדרום ת"א: "לא נעמוד מהצד"

המאבק נגד גירוש מבקשי המקלט יגיע לשיא במוצאי שבת. המארגנים, שגייסו ידוענים לסרטון, מצפים לאלפים בעצרת בדרום תל אביב: "מסע ייסורים אכזרי". מנגד יפגינו תושבים שתומכים בתוכנית: "לקחו לנו את הביטחון"

 

 

המאבק נגד התוכנית לגירוש מבקשי המקלט צפוי להגיע מחרתיים (שבת) לשיא בעצרת בדרום תל אביב. מארגני העצרת, מתנועת "דרום תל אביב נגד הגירוש", מצפים לאלפים שיגיעו מרחבי הארץ, במפגן המחאה הגדול ביותר מאז שהכנסת אישרה את התוכנית לפני כחודשיים.

 

לקראת העצרת, פעילי תנועת "עומדים ביחד" רתמו שורת ידוענים לסרטון שמתפרסם כאן לראשונה, וקורא לציבור להגיע אליה. "צריך להגיד לממשלה בקול ברור – לא נעמוד מהצד כשתגרשו מבקשי מקלט אל מסע ייסורים אכזרי. דרום תל אביב הופקרה והוזנחה במשך שנים. הגיע הזמן למצוא פתרון אמיתי וצודק לכולם", אומרים המשתתפים בסרטון. בין היתר משתתפים בסרטון גברי לוי ("הגשש החיוור), הזמר ירמי קפלן והשחקנית רננה רז.

גברי לוי, ירמי קפלן ורננה רז מתנגדים לגירוש ()
גברי לוי, ירמי קפלן ורננה רז מתנגדים לגירוש

מפגינים היום מול מתקן חולות (צילום: EPA) (צילום: EPA)
מפגינים היום מול מתקן חולות(צילום: EPA)

 (צילום: EPA) (צילום: EPA)
(צילום: EPA)

 (צילום: רועי עידן) (צילום: רועי עידן)
(צילום: רועי עידן)
 

שולה קשת, תושבת שכונת נווה שאנן ומיוזמות תנועת "דרום תל אביב נגד הגירוש", הסבירה את מטרת ההפגנה: "הקריאה שלנו היא לא לגירוש התושבים הוותיקים מהשכונות ולא לגירוש מבקשי המקלט. ההפגנה שלנו אינה של ימין או שמאל - היא לכל מי שעיניו פקוחות לרווחה הן למצוקת התושבים והן למצוקות מבקשי המקלט".

 

מיטל כהן, דיירת בדיור הציבורי, אמרה כי "אסור לתת לגירוש של המהגרים מאפריקה לקרות. אם זה יצליח עם הפליטים, אני והשכנים שלי נהיה הבאים בתור. הם לא רוצים שיגורו על הקרקע היקרה 'שלהם' מבקשי מקלט. הם לא רוצים את תושבי השכונות והם בטח ובטח לא רוצים את דיירי הדיור הציבורי. הם רוצים בעיקר שטח נקי מעניים, כדי שהקרקעות יהיו פנויות לבעלי הון וכך הם יניבו לכיסם יותר רווחים".

הפגנה נגד הגירוש בדרום תל אביב (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
הפגנה נגד הגירוש בדרום תל אביב(צילום: מוטי קמחי)

 (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
(צילום: מוטי קמחי)

"בדרום תל אביב יש הסתה ושטיפת מוח גדולה, שמאורגנות על ידי פעילים שחלקם כלל אינם מתגוררים בשכונה", הוסיפה מיטל. יורם בלומנקרנץ, יליד דרום תל אביב ושותף בקמפיין נגד הגירוש, אמר כי "הקריאה לגירוש לא רק שאינה הומאנית ולגיטימית, היא אינה חלק מן ההיגיון והלקסיקון של מאבקי השכונות".

 

בסמוך לעצרת נגד הגירוש תתקיים במקביל הפגנה של "החזית לשחרור דרום תל אביב" תחת הכותרת "העם בעד הגירוש – זוכרים את אסתר גלילי". ההפגנה מתקיימת שמונה שנים בדיוק לאחר שיעקב אלפדל, מבקש מקלט מסודן, הרג את גלילי בת ה-70 סמוך לביתה, באזור התחנה המרכזית הישנה בתל אביב, בשיאו של עימות שפרץ ביניהם.

איילה סינואני, סוזי כהן ושפי פז, ממובילות המאבק למען הגירוש, אמרו כי "השנה, ביום הזיכרון לרצח אסתר גלילי, ארגוני השמאל הקיצוני מקיימים הפגנת ענק תחת השם המקומם – 'דרום תל אביב נגד הגירוש'. די להתבונן בהתרחשות הזו כדי להבין את עומק הצביעות והחוצפה של הארגונים האלו. הם לא בעד דרום תל אביב. הם אפילו לא מכירים את דרום תל אביב. לתושבי דרום תל אביב נלקחה תחושת הביטחון, נגזל חופש התנועה ועכשיו הם גם מנסים לקחת את הדבר היחיד שנותר לנו ומתעקשים לגנוב לנו את הזהות".

 

קשת הגיבה לדברים ואמרה כי "אנחנו זוכרות היום ובכל יום את אסתר גלילי ז"ל. הרצח הנורא מצטרף לעוד אירועי אלימות קשים שקרו במהלך השנים בדרום תל אביב, בין אם על ידי מבקשי מקלט או ישראלים. דמם של הקורבנות הוא על ראשם של הפושעים ואל לנו לשים את אות הקלון של הפשעים על ראשן של קהילות שלמות ולהשתמש בזה כדי להצדיק את הגירוש".

 

לקראת ההפגנות במוצאי שבת ייסגרו החל מהשעה 15:00 הכבישים באזור.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
גברי לוי, ירמי קפלן ורננה רז מתנגדים לגירוש
מומלצים