שתף קטע נבחר

האמריקנים באים: 2,500 חיילים ישתתפו בתרגיל עם צה"ל

תרגיל ג'וניפר קוברה משותף לחיל האוויר ולכוחות אמריקנים מפיקוד אירופה. בתרגיל יבוצעו סימולציות לתרחישים שונים בתחום ההגנה האווירית, בהם ירי מסיבי של רקטות על ישראל

 

 

 

סוללה של כיפת ברזל. "תרחישים מאתגרים ומורכבים" (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
סוללה של כיפת ברזל. "תרחישים מאתגרים ומורכבים"(צילום: מוטי קמחי)

 

יותר מ-2,500 חיילים וקצינים אמריקנים מגיעים בימים אלה לישראל להשתתף בתרגיל הענק "ג'וניפר קוברה" המשותף לחיל האוויר ולכוחות צבא ארה"ב מפיקוד אירופה, שיחל ב-4 במרס בדרום הארץ ויימשך כשבועיים. לאחריו יימשכו עד לסוף מרס פעילויות משותפות נוספות יחד עם האמריקנים.

 

כחלק מההכנות לתרגיל, שיכלול גם כ-2,000 חיילים ממערך ההגנה האווירי של ישראל, מורגשת בימים אלה תנועה ערה של רכבי צבא הנושאים סוללות של הגנה אווירית, דוגמת משגרי ומכ"מי פטריוט של הצבא האמריקני. חלק מהאמצעים הגיעו לישראל דרך הים ואחרים דרך האוויר. במסגרת האימון הגדול הכוחות המשותפים יתרגלו יחד מגוון תרחישים של הגנה אווירית, מהתמודדות עם מטוסי ומזל"טי אויב, דרך מטחי רקטות כבדים מכמה חזיתות ועד לירי של טילים מדויקים לעבר ישראל.

 

במהלך התרגיל יהיו כמה יירוטים חיים, אבל רוב תרחישי ההתמודדות עם איומי הטילים בגזרות השונות יתבצעו באמצעות סימולציות של כלל מערכות ההגנה שיש כיום לישראל, והן כבר מבצעיות: כיפת ברזל, קלע דוד (שרביט קסמים), פטריוט וחץ. "במהלך השבועות הקרובים נתרגל תרחישים מאתגרים ומורכבים המותאמים למציאות המבצעית", אמר מפקד מערך ההגנה האווירית, תת אלוף צביקה חיימוביץ'. מפקד כוח המשימה המשולב בישראל.

 

לוטננט גנרל ריצ'ארד קלארק, הוסיף: "ארצות הברית וישראל נהנות משיתוף פעולה צבאי מתמשך ועוצמתי, הנשען על אמון שנבנה במשך עשורים של שיתופי פעולה. תרגיל 'ג'וניפר קוברה' מספק לנו הזדמנות להמשיך ולחזק את מערכת היחסים בין שתי המדינות, להעצים את יכולת הפעולה המשותפת ולהמשיך לייצר עשייה משותפת מקצועית עם השותף הישראלי".

 

מצה"ל נמסר כי מטרות התרגיל הן חיזוק שיתוף הפעולה, התיאום והלמידה ההדדית בין שני הצבאות, וכן שיפור הכשירות להגנה מפני איומי תלול מסלול. התרגיל מתרחש בישראל החל משנת 2001 והשנה הוא ייערך זו הפעם התשיעית, כאשר לפי צה"ל הפעם הוא יהיה הגדול ביותר שנערך מבחינת השיתוף בין צה"ל לפיקוד האירופי של צבא ארה"ב.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דובר צה"ל
טיל פטריוט. ארכיון
צילום: דובר צה"ל
מומלצים