שתף קטע נבחר

שקד: הושלם המהלך לשינוי בית המשפט העליון

שרת המשפטים אמרה בהתייחסה למינוי של פרופ' אלכס שטיין והשופט עופר גרוסקופף לשופטים בבית המשפט העליון: "הם חלק מהמהלך להחזרת בית המשפט לתפקידו החשוב כל כך: פירוש הנורמה שקבע המחוקק ולא החלפתה"

 

השרה שקד בוועדה לבחירת שופטים (צילום: אוהד צויגנברג) (צילום: אוהד צויגנברג)
השרה שקד בוועדה לבחירת שופטים(צילום: אוהד צויגנברג)

 

שרת המשפטים איילת שקד שסימנה עוד בתחילת כהונתה את המאבק במהפכה החוקתית שבמסגרתה מבטל בג"ץ חוקים, הביעה אמש (יום ה') שביעות רצון מבחירתה של הוועדה למינוי שופטים בפרופ' אלכס שטיין ובשופט עופר גרוסקופף לשופטים בבית המשפט העליון: "לפני שנה התחלתי במהלך לשינוי פני העליון במינוי ארבעה שופטים. היום המהלך מסתיים במינוי עוד שניים. הם חלק מהמהלך להחזרת בית המשפט לתפקידו החשוב כל כך: פירוש הנורמה שקבע המחוקק ולא החלפתה".

 

במשך תשע שעות ישבה הוועדה על המדוכה, והערב הודיעה על הבחירה בפרופ' אלכס שטיין השמרן שהיה המועמד של שקד ובעופר גרוסקופף, בן טיפוחיו של פרופ' דניאל פרידמן, שר המשפטים לשעבר, שהרבה למתוח ביקורת על בתי המשפט ועל המהפכה החוקתית.

השרים משה כחלון, איילת שקד ונשיאת בית המשפט העליון אסתר חיות בוועדה לבחירת שופטים (צילום: אוהד צויגנברג) (צילום: אוהד צויגנברג)
השרים משה כחלון, איילת שקד ונשיאת בית המשפט העליון אסתר חיות בוועדה לבחירת שופטים(צילום: אוהד צויגנברג)
 

לדברי שקד, "זהו יום חג לעולם המשפט הישראלי. נבחרו מועמדים מצטיינים, הנושאים על גבם רקעים תרבותיים ותרמילי חיים ייחודיים ומגוונים. בכניסתי לתפקיד שרת המשפטים, אחד היעדים המרכזיים שהצבתי היה גיוון של בית המשפט העליון. אין לי ספק שתרומתם לבית המשפט העליון תותיר את חותמה בדפי ההיסטוריה של עולם המשפט הישראלי".  

 

נשיאת בית המשפט העליון, השופטת אסתר חיות, אמרה כי "הוועדה לבחירת שופטים בחרה היום 27 שופטים לכל שדרות מערכת המשפט וכן נבחרו לבית המשפט העליון שניים מן המעולים שבמועמדים, בעלי מוניטין מקצועי משובח ומרשים. האחד שופט מצוין ואיש אקדמיה בעברו והשני איש אקדמיה ותיק ומוערך בארץ ובעולם. אין לי ספק כי שניהם כאחד יתרמו תרומה משמעותית לבית המשפט העליון בישראל ויעשירו את פסיקתו בידע ובעומק משפטי".

 

השמרן השחמטאי

פרופ' אלכס שטיין הוא אלוף בריה"מ לשעבר לשחמט לנוער ופרופסור בעל שם עולמי בהווה. שטיין זכה לתמיכתה של שרת המשפטים איילת שקד והיה המועמד המוביל לתפקיד. שטיין בן ה-59 נתפס כשמרן מבחינה משפטית. עמדותיו הכלכליות תואמות להשקפתה הקפיטליסטית של שקד. חברו, פרופסור דודי שוורץ, העיד עליו כי הוא צפוי להביא את גישתו השחמטאית לבית המשפט העליון.

פרופ' אלכס שטיין ()
פרופ' אלכס שטיין
 

שטיין נחשב מאנשי האקדמיה המובילים בתחומי הפלילים, נזיקין, רשלנות רפואית, גישה כלכלית למשפט ותורת המשפט. הוא חיבר ארבעה ספרים, בהם ספר חדשני בדיני הראיות שפורסם בהוצאת אוניברסיטת אוקספורד.

  

שוורץ הוסיף כי מדובר באחד הפרופסורים המובילים בעולם. "הוא יכול להביא את הארומה של המודרניות המשפטית הבינלאומית". נגד מועמדותו של שטיין הוגשה עתירה לבג"ץ בשל היותו תושב ארצות הברית ב-15 השנים האחרונות. השופטים דחו העתירה על הסף. בשיחתו עם חברי הוועדה ששאלו על בנו שלא שירת בצה"ל, אמר כי הוא יעלה עמו לישראל וישלים את שירותו הצבאי.

  

השופט החברתי

שופט בית המשפט המחוזי מרכז עופר גרוסקופף, ידוע בהתמחותו במשפט האזרחי. השופט בן ה-49 נתפס כשופט חברתי שמרבה להתייצב לצד החלשים, ולא חושש להביע את דעותיו החברתיות כשהוא דן בתביעות ייצוגיות.

השופט עופר גרוסקופף (צילום: אתר בתי המשפט) (צילום: אתר בתי המשפט)
השופט עופר גרוסקופף(צילום: אתר בתי המשפט)

 

גרוסקופף, יליד ישראל, שירת בפרקליטות הצבאית כעתודאי ועם שחרורו פנה לאקדמיה. הוא למד כלכלה, הוסמך למשפטים באוניברסיטת הרווארד בשנת 1999 ובאותה שנה קיבל דוקטורט באוניברסיטת תל אביב, שם נמנה על סגל הפקולטה.

  

גרוסקופף הגיע לכס השיפוט בשנת 2009 לאחר שוויתר על הקריירה האקדמית, כתב ספרים ופרסם מאמרים רבים בארץ ובחו"ל.

 

עם מעברו לבתי המשפט אמר כי הוא מעוניין לגשר בין האקדמיה לחיים. הוא נתפס כפורץ דרך בכמה פסקי דין, בהם גם אישור התביעה הנגזרת שבה ביקר בחריפות את החלטת נוחי דנקנר ובכירי דסק"ש לרכוש את העיתון "מעריב". בספטמבר אשתקד אישר את המדיניות של הקאנטרי בכוכב יאיר שסירב למכור מנויים לתושבי טירה. האגודה לזכויות האזרח ערערה על פסק דין זה לבית המשפט העליון.


פורסם לראשונה 22/02/2018 23:05

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אוהד צויגנברג
השרה איילת שקד ונשיאת העליון בוועדה לבחירת שופטים
צילום: אוהד צויגנברג
צילום: אוהד צויגנברג
השרה איילת שקד ונשיאת העליון בוועדה לבחירת שופטים
צילום: אוהד צויגנברג
צילום: אוהד צויגנברג
השרה איילת שקד ונשיאת העליון בוועדה לבחירת שופטים
צילום: אוהד צויגנברג
מומלצים