שתף קטע נבחר

גורם אמריקני: השגרירות תעבור לירושלים במאי הקרוב

רק לפני חודש אמר סגן הנשיא פנס בכנסת כי השגרירות תועבר עד סוף שנת 2019. אלא שגורם אמריקני אומר הערב כי השגרירות תעבור כבר במאי הקרוב. הערכה: הפתיחה ב-14 במאי - 70 שנה בדיוק להכרזת העצמאות. עם זאת, רוב הפעילות צפויה להישאר בתל אביב

 

הקונסוליה האמריקנית בירושלים. תהפוך לשגרירות? (צילום: עטא עוויסאת, ידיעות אחרונות) (צילום: עטא עוויסאת, ידיעות אחרונות)
הקונסוליה האמריקנית בירושלים. תהפוך לשגרירות?(צילום: עטא עוויסאת, ידיעות אחרונות)

מוקדם מהצפוי: גורם אמריקני אמר הערב (ו') לסוכנות הידיעות רויטרס כי שגרירות ארה"ב בישראל תעבור לירושלים כבר בחודש מאי הקרוב. למרות הצעד ההיסטורי, מדובר במהלך סמלי בלבד בשלב זה משום שעדיין לא ברור אם הקונסוליה האמריקנית בשכונת ארנונה תהפוך למבנה הקבע של השגרירות ורוב הפעילות תישאר בתל אביב.

 

גורמים אמריקנים אמרו לסוכנות הידיעות AP כי הקונגרס כבר עודכן על המהלך. לפי ההערכות, הפתיחה צפויה להתרחש ב-14 במאי, אז יציינו 70 שנה בדיוק להכרזת העצמאות בישראל.

 

הנשיא טראמפ התייחס הערב בנאום שנשא בכינוס ארגון הפעולה הקונסרבטיבי (CPAC) להחלטתו להכיר בירושלים. "כל מועמד לנשיאות אמר בקמפיין שלו שיכיר בירושלים ואף אחד מהם לא עשה את זה. אני אמרתי שאני עשוי לעשות את זה, אבל הופעל עליי לחץ להימנע. אבל אמרתי שחייבים ועשינו את הדבר הנכון. כל שאר הנשיאים פשוט שיקרו", אמר טראמפ.

טראמפ, הערב (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
טראמפ, הערב(צילום: רויטרס)

השגריר דיוויד פרידמן מרבה ללון ולעבוד מירושלים בזמן האחרון. אחרי ההעברה תהיה לו גם לשכה בקונסוליה והוא יעבוד חלק מהזמן משם. אחת האפשרויות היא שהקונסוליה בשכונת ארנונה תהפוך למבנה הקבע, אך זו רק אפשרות ולא ברור היכן תוקם השגרירות.

 

המשמעות המנהלית היא שהקונסוליה האמריקנית בירושלים תהפוך באופן רשמי לשגרירות ארה"ב בישראל. מה יעלה בגורלה של שגרירות ארה"ב בתל אביב? היא תישאר זרוע של השגרירות בירושלים. אין תוכניות לסגור אותה, במיוחד שרוב הדיפלומטים האמריקנים בישראל יישארו עדיין בתל אביב משום שהמבנה הזמני בירושלים הרבה יותר קטן.

 

מדובר בצעד סמלי, ככל הנראה כמחווה לישראל מצד אחד ואיתות לפלסטינים מצד שני שאין כוונה אמריקנית לבטל את ההחלטה. מזכיר המדינה רקס טילרסון חתם השבוע על תוכנית ביטחונית שמאשרת את העברת השגרירות לירושלים.

 

גורמים בלשכת ראש הממשלה אמרו שנתניהו לא ביקש מהנשיא טראמפ להקדים את מועד פתיחת השגרירות בירושלים ושרה"מ בקשר רצוף עם הממשל האמריקני ויגיב אם וכאשר תצא הודעה רשמית אמריקנית.

 

רק לפני חודש הצהיר סגן נשיא ארה"ב מייק פנס כי השגרירות בירושלים תיפתח עד סוף שנת 2019. עוד לפני הדברים דווח כי במחלקת המדינה פעלו להכנת תוכנית צנועה יותר להפיכת הקונסוליה בירושלים לשגרירות האמריקנית. מדובר בתוכנית שתקטין את העלויות ותאפשר לשגריר פרידמן ולצוות שלו לעבור לשם כבר בשנה הבאה.

 

בחודש שעבר אמר ראש הממשלה בנימין נתניהו: "השגרירות תעבור הרבה יותר מהר ממה שאתם חושבים, בוודאי בטווח של שנה". הנשיא האמריקני דונלד טראמפ הגיב לדברים של נתניהו והגיב בראיון לסוכנות הידיעות רויטרס: "אנחנו מדברים על תרחישים שונים. אנחנו לא באמת מסתכלים על זה".

 

 

 

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: עטא עוויסאת, ידיעות אחרונות
הקונסוליה האמריקנית בירושלים
צילום: עטא עוויסאת, ידיעות אחרונות
מומלצים