שתף קטע נבחר

מאות הרוגים בסוריה: רוסיה מונעת הפסקת אש מיידית

חשש מאסון הומניטרי אחרי שבוע לחימה בפרברי דמשק שבו נהרגו יותר מ-400 בני אדם. מועצת הביטחון תצביע הערב על החלטה הקוראת להפסקת אש - אך במקום לדרוש שתיכנס לתוקף בתוך 72 שעות, בלחץ רוסיה ייקראו הצדדים רק להפסיק את הלחימה "ללא דיחוי". ארה"ב: "כמה עוד צריכים למות?"

מועצת הביטחון של האו"ם תצביע היום (שבת) על הצעת החלטה הקוראת להפסקת אש בת 30 יום ברחבי סוריה, אבל התעקשות רוסיה שהפסקת אש שכזו אינה יכולה להיות מיידית עלולה להפוך את ההחלטה לחסרת שיניים. בלחימה עזה במזרח רוטה שבפרברי דמשק נהרגו בשבוע האחרון יותר מ-400 בני אדם, ומדינות העולם מזהירות מאסון הומניטרי שם.

 

 

שגריר רוסיה באו"ם, וסילי נבנזיה, טען אמש כי הפסקת אש מיידית היא דבר לא מציאותי. במה שנראה כניסיון לזכות בתמיכתה של רוסיה בהצעה החליטו מובילות ההצעה, כוויית ושבדיה, לשנות את הנוסח כך שהוא לא יכלול את הדרישה שהפסקת האש תיכנס לתוקף בתוך 72 שעות. בנוסח החדש נכתב במקום זאת כי מועצת הביטחון "קוראת לכל הצדדים להפסיק את פעולות האיבה ללא דיחוי".

 (צילום: EPA) (צילום: EPA)
(צילום: EPA)

 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

אמש, אחרי שש שעות של משא ומתן, אמר שגריר כוויית באו"ם לכתבים כי חברות המועצה קרובות להסכם וכי המשא ומתן נמשך. כוויית היא הנשיאה התורנית של מועצת הביטחון. ההצבעה על הנוסח החדש צפויה להיערך הערב. לפי הנוסח הזה מיד אחרי שתחל הפסקת האש יש לאפשר מעבר של שיירות סיוע הומניטרי וצוותים רפואיים כדי לפנות את הפצועים קשה.

 

לפי הצעת ההחלטה, 5.6 מיליון בני אדם ב-1,244 יישובים בסוריה זקוקים לסיוע דחוף, בכלל זה 2.9 מיליון בני אדם הנמצאים באזורים נצורים שקשה להגיע אליהם.

 

הרוסים דרשו שהנוסח לא יכלול דרישה להפסקת אש מיידית, ובמקום זאת יפציר בכל הצדדים לחדול מהלחימה בהקדם האפשר ולפעול להפסקת אש הומניטרית ל-30 יום לפחות. כוויית ושבדיה דחו את ההצעה, ושגריר שבדיה טען כי הצדדים קרובים להסכם – אך עדיין צריכים לגשר על פערים. השגריר השבדי הביע "תסכול עמוק" מכך שמועצת הביטחון לא הצליחה להצביע על ההחלטה כבר בחמישי או בשישי, משום שהמצב בשטח קשה.

 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

 (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

שגרירת ארה"ב באו"ם ניקי היילי, שלא השתתפה במשא ומתן, צייצה בטוויטר: "לא ייאמן שרוסיה מונעת הצבעה על הפסקת אש שתאפשר גישה הומניטרית בסוריה. כמה אנשים עוד צריכים למות כדי שמועצת הביטחון תסכים להצביע?".

 

הצעת ההחלטה במועצת הביטחון תכלול חריגה אחת מהפסקת האש: היא תאפשר התקפות נגד דאעש ושלוחות אל-קאעידה בסוריה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AFP
ההפצצות במזרח רוטה
צילום: AFP
מומלצים