שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  עולים חידה
  שיטת לימודים חדשה ומהפכנית, ממוחו הקודח של החידונאי דן חמיצר, משלבת אלפי חידות מקוריות עבור תלמידים מגן ועד י”ב

  בשיתוף מפעל הפיס והסתדרות המורים

   

  את החידה הבאה כתב החידונאי דן חמיצר לתלמידי כיתות ז'-ח' בנושא ידיעת הארץ: "היא עשתה עלייה באורח חדשני ושונה ונשקה הקר התגלה בשלושים ושמונה" — במי מדובר? הפתרון מחכה לכם בהמשך הכתבה.

   

  שיטת לימודים מהפכנית חדשה ומאתגרת, פרי יצירתו של החידונאי דן חמיצר, השתלבה לאחרונה בבתי-ספר ברחבי הארץ, באמצעות משחקי חיד"א (חידת דמיון אסוציאטיבית). השיטה המקורית מעודדת לימוד יצירתי, הרפתקני ויעיל המשלב חקר, חשיבה יצירתית, הישגיות וחדוות למידה.

   

  בליווי פדגוגי של מכללת סמינר הקיבוצים הקים חמיצר את מאגר "אוצר החידות הלאומי" - תשתית מקוונת של מיזם חינוכי ייחודי מסוגו בעולם, המכיל אלפי חידות דמיון הקשורות לעולמות התוכן של תוכניות הלימודים במערכת החינוך הישראלית מהגן ועד לתיכון.

   

  השימוש במאגר החידות פתוח לכל אנשי החינוך בישראל ומאפשר לכל מורה, גננת ומנהל/ת בית-ספר להפעיל את תלמידיהם באמצעות קבלת מקבצי חידות דמיון לפי בחירה. החידות מסווגות לתחומים לפי חומר הלימודים שכל מוסד חינוכי מעוניין ללמד. השיטה הייחודית כבר אומצה על ידי מרכזי ההשתלמות פסג"ה (פיתוח סגלי הוראה) של משרד החינוך ובמאות בתיספר בעשרות יישובים מהמגזרים השונים.

   

  לדעת חמיצר, השיטה שפיתח מעבירה את תפקידו ההיסטורי של המורה כמקור הידע הבלעדי אל תפקידו כחונך שנותן השראה, מעודד ותומך. "השיטה מעניקה מוטיבציה פנימית ולמידת חקר בלתי אמצעית. בניגוד לשיטת הלימוד הקלאסית, הנעה באמצעות חידות יוצרת דינמיקה של התלהבות וסקרנות שהן משאת נפשו של כל מורה", מסביר חמיצר, שיצר שלל מיזמים חינוכיים על טהרת החידות לטובת מערכת החינוך.

   

  חמיצר, טייס חיל האוויר לשעבר, מתייחס לחידות כשיטה לפיתוח חשיבה המצאתית. "מטרתי להנחיל דרך שונה ברכישת מיומנויות והטמעת ידע וערכים", אומר החידונאי ומוסיף: "מציאות חיינו רצופה חידות בעלות אינסוף פתרונים, ולכן זו לדידי הדרך הטבעית והיעילה".

   

  זאב גולן, מחנך בבית-הספר "מיתר" בכפר גלים, מספר על השיטה הייחודית: "זו פלטפורמה נהדרת לפגוש את ההיסטוריה ולפתוח בשיח ביקורתי בצורה משחקית. בעקבות חידון שערכנו בבית-הספר קיימנו דיון חברתי ערכי מסביב לשאלת הפליטים כיום".

   

  סקרנים לגלות את התשובה לחידה שהוצגה בראשית הידיעה? לפניכם הפתרון על פי הגיונו של חמיצר: חניתה. וההסבר — חניתה היא החנית (נשק קר), היא נוסדה ב‭- 1938‬ והעלייה לחניתה הוא מושג ציוני מכונן בתקופת "חומה ומגדל".

   

  הכתבה פורסמה ב"ידיעות אחרונות"

   

  בשיתוף מפעל הפיס והסתדרות המורים

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  רוח טובה
  יד שרה
  כיתבו לנו
  מומלצים