שתף קטע נבחר

מבקש מקלט מול 20 אלף מפגינים: "בזכותכם יש לי אמון בלב היהודי"

רבבות מחו בדרום ת"א נגד גירוש מבקשי המקלט. אחד מהם, שהגיע מסודן, פנה במסר נרגש לאלפים שגדשו את רחוב לוינסקי: "כולנו - מבקשי המקלט ותושבי דרום העיר - קורבנות. מנסים לגרום לנו לפחד האחד מן השני". יוזמת העצרת: "המבצע יחל בפסח - וחג החירות יוכתם בחרפת הגירוש". מנגד, הפגינו בסמוך כמה מאות בעד גירוש מבקשי המקלט

 

 

 

"קשה להרגיש מוגן בישראל. אתה מפחד שיעצרו אותך ברחוב, שישלחו אותך לכלא; אתה חושב איך תלך לרופא אם תחלה, איך תאכיל את הילד שלך ועכשיו הגיע הפחד הגדול מכולם - הגירוש". תחת הכותרת "נגד הגירוש, בעד דרום תל אביב", נערכה הערב (שבת) עצרת "בדרישה לפתרון אמיתי וצודק למצוקת דרום תל אביב". לפחות 20 אלף בני אדם התאספו ברחוב לוינסקי, סמוך לתחנה המרכזית החדשה.

 

טוגוד עומר אדם, מבקש מקלט מסודן, נשא דברים בהתרגשות: "אנחנו לא בחרנו להגיע לדרום תל אביב. במדבר סיני לא מחלקים מפות לרחוב לוינסקי. כשהגענו, נתנו לנו כרטיס אוטובוס לכיוון אחד - התחנה המרכזית החדשה".

 

הוא הוסיף: "אני שואל את עצמי: איך לעזאזל אשרוד את המיליציות? את המבריחים? את המדבר? איך אמצא את הכוח לצאת בחיים?". טוגוד פנה למפגינים: "אתם נותנים לנו הרבה תקווה. בזכותכם יש לי אמון בלב היהודי". 

 (צילום: יריב כץ) (צילום: יריב כץ)
(צילום: יריב כץ)

 (צילום: יריב כץ) (צילום: יריב כץ)
(צילום: יריב כץ)

 (צילום: יריב כץ) (צילום: יריב כץ)
(צילום: יריב כץ)

 (צילום: יריב כץ) (צילום: יריב כץ)
(צילום: יריב כץ)

 (צילום: אלי סגל) (צילום: אלי סגל)
(צילום: אלי סגל)

 (צילום: אלי סגל) (צילום: אלי סגל)
(צילום: אלי סגל)

יוזמת העצרת: "המבצע יחל בפסח; חג החירות יוכתם בחרפת הגירוש"

את ההפגנה יזמה שולה קשת, תושבת שכונת נווה שאנן, הפעילה בתנועת "דרום תל אביב נגד הגירוש". קשת אמרה הערב: "אומרים לנו שהגירוש עוד לפנינו ואני אומרת שהגירוש התחיל מזמן. אומרים לנו שהגירוש יתחיל בפסח ואני אומרת שחג החירות יוכתם בחרפת הגירוש. דרום תל אביב בעד שיקום, בעד דיור ציבורי, בעד פיזור הפליטים בכל רחבי הארץ ובעד חיים בכבוד לכולנו. מישהו שומע אותנו? מישהו רואה?".

 

"במהלך השנים הממשלה והעירייה 'הגדילו לעשות' והפכו את השכונות שלנו לאקס-טריטוריה", הוסיפה קשת, "למוקד של סחר בסמים וסחר בנשים, לגטו צפוף על ידי ניתוב עשרות אלפי אנשים, מהגרי עבודה ומבקשי מקלט לכאן; למרחב אלים ממילא לנשים, לילדות ולילדים, לקשישות ולקשישים". לדבריה, "אומרים לנו שהגירוש הוא השיקום שלנו. ואני אומרת - הגירוש הוא הוספת חטא על פשע ועוד שלב בתהליך ההרס. אומרים לנו: 'עניי עירך קודמים למבקשי המקלט בעירך'. ואני אומרת: מה שקורה בשטח הוא שעשירי עירך קודמים לעניי עירך ולמבקשי המקלט בעירך"

 

מנחת העצרת, העיתונאית מירב בטיטו, אמרה בפתח דבריה: "בפסח, כשאנחנו נחגוג, הגירוש יהיה בעיצומו. אנחנו נלבש בגדים לבנים - והם יהיו ברעב ובמחסור, בדרך אל הלא נודע. הם, המשוועים להצלה ומקלט, נידונים להסתר פנים. זו אינה דרכו של העם היהודי. זו אינה שאלה של שמאל וימין. באנו להזכיר למנהיגים שלנו לאיזו מנהיגות יהודית אנחנו מצפים מהם. באנו להזדהות עם תושבי דרום תל אביב. אז אל תקראו לנו שמאלנים, תקראו לנו יהודים".

 

 (צילום: אלי סגל) (צילום: אלי סגל)
(צילום: אלי סגל)

מפגינים נגד הגירוש ()
מפגינים נגד הגירוש
  

 

ח"כ דב חנין (הרשימה המשותפת), המשתתף בהפגנה, אמר כי הוא "מפגין הערב עם האלפים בדרום תל אביב בהתנגדות לגירוש מבקשי המקלט ולמדיניות הפקרת שכונות דרום תל אביב. כשהשלטון מציע הסתה ושנאה במקום פתרונות, אנחנו מראים ביחד שאפשר אחרת".

 

לדברים הצטרפה גם זהבה אקנין, תושבת דרום תל אביב, שגם היא מתנגדת לגירוש: "קשיי החיים שלנו לא התחילו עם הגעת מבקשי המקלט. במקום שראש העיר וראש הממשלה ידאגו לתושבי דרום העיר - הם מקימים מגדלים לעשירים. למה לכלוא אנשים שברחו ממלחמות? פחדתי ללכת ברחוב לא בגלל מבקשי המקלט - אלא בגלל שיש חושך בשכונה".  

 

מפגינים נגד גירוש מבקשי המקלט בת"א עם שלט מסית נגד ראש הממשלה ()
מפגינים נגד גירוש מבקשי המקלט בת"א עם שלט מסית נגד ראש הממשלה
  

מפגינים בעד גירוש מבקשי המקלט ()
מפגינים בעד גירוש מבקשי המקלט
 

 

הפגנה בעד הגירוש: "צביעות וחוצפה"

בסמוך לעצרת נגד הגירוש, התקיימה במקביל הפגנה של "החזית לשחרור דרום תל אביב" תחת הכותרת "העם בעד הגירוש - זוכרים את אסתר גלילי" ומאות בני אדם התאספו במקום. במהלך ההפגנה עצרה המשטרה את שפי פז, ממובילות המאבק בעד גירוש מבקשי המקלט. עורך דינה של פז, איתמר ברקאי, מסר בתגובה למעצרה: "כרגיל, משטרת ישראל מוצאת לעצמה את הטרף הקל, נשים מבוגרות אשר במשך עשור חייהן אינם חיים אלא חיים בצל הסכנה מהמסתננים גנבי הגבול. לגורמים האלימים, העבריינים והמסוכנים, אלו שגנבו את הגבול לישראל ונמצאים פה שלא כחוק, משטרת ישראל מאפשרת לקיים הפגנות במקום להכניסם מאחורי סורג ובריח עד לגירושם".

 

 

ההפגנה הזו התקיימה שמונה שנים בדיוק לאחר שיעקב אלפדל, מבקש מקלט מסודן, הרג את גלילי בת ה-70 סמוך לביתה, באזור התחנה המרכזית הישנה בתל אביב, בשיאו של עימות שפרץ ביניהם.

 

איילה סינואני, סוזי כהן ושפי פז, ממובילות המאבק למען הגירוש, אמרו כי "השנה, ביום הזיכרון לרצח אסתר גלילי, ארגוני השמאל הקיצוני מקיימים הפגנת ענק תחת השם המקומם – 'דרום תל אביב נגד הגירוש'. די להתבונן בהתרחשות הזו כדי להבין את עומק הצביעות והחוצפה של הארגונים האלו. הם לא בעד דרום תל אביב. הם אפילו לא מכירים את דרום תל אביב. לתושבי דרום תל אביב נלקחה תחושת הביטחון, נגזל חופש התנועה ועכשיו הם גם מנסים לקחת את הדבר היחיד שנותר לנו ומתעקשים לגנוב לנו את הזהות".

 

דורון אברהמי, תושב דרום תל אביב שהגיע להפגין בעד הגירוש, אמר כי "זה הבית שלנו. אנחנו חיים פה. זה מרכז החיים שלנו. יצאנו עם הדגלים כדי להראות מיהם תושבי דרום תל אביב האמיתיים. הם לא השמאלנים שהגיעו מכל קצוות הארץ להפגין למען המסתננים למרות שהם לא גרים פה בכלל. אסתר גלילי נרצחה על ידי מסתנן שקיבל 8 שנות מאסר. אזרח ישראלי שתקף מסתנן כי חשב שהוא מחבל קיבל 10 שנים. אז איזו מערכת משפט יש לנו?".

 

ראש אגף מדיניות בתנועת "אם תרצו", אלון שוורצר, אמר כי "היום הוכח פעם נוספת מי פועל בעד תושבי דרום תל אביב ומי פועל נגד מדינת ישראל. הגיע הזמן שאנשי הקרן החדשה ועוזריהם יפסיקו להטריד יחד עם אלפי המסתננים את החברה הישראלית ואת תושבי דרום תל אביב בפרט. מי שעושה השוואה בין החברה הישראלית לגרמניה הנאצית לוקח חלק בקמפיין נגד מדינת ישראל". 

 

נעצרו שניים שאיימו לפגוע במפגינים נגד גירוש מבקשי מקלט, אחד מהם חמוש

במקביל, עיכבה הערב המשטרה לחקירה שני חשודים שאיימו לפגוע במפגינים במהלך עצרת המונים ברחוב לוינסקי בתל אביב במחאה על גירוש מבקשי המקלט. במשטרה אומרים כי איתרו פוסט חריג בפייסבוק שקרא להפר את הסדר ולגרום למהומות.

 

 

"אני חמוש". אחד החשודים איים ()
"אני חמוש". אחד החשודים איים
 

 

 

 

הפוסט גרר בצדו תגובות מאיימות לכאורה ואחד המגיבים הוסיף "אני חמוש". המשטרה עיכבה לחקירה את השניים והחרימה את נשקו של אחד מהם.

 

מהמשטרה נמסר: "אנו נאפשר לכל אזרח את חופש הביטוי והמחאה, יחד עם זאת נפעל ביד קשה נגד עבריינים המבקשים לפגוע בשלום הציבור ובביטחונו". משטרת ישראל מדגישה כי חל איסור הכנסת כלי נשק להפגנה. 

 

 

 

 

 

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: יריב כץ
הפגנה נגד הגירוש
צילום: יריב כץ
מומלצים