שתף קטע נבחר

מועצת הביטחון אישרה הפסקת אש של חודש בסוריה

בסופו של שבוע קטלני במובלעת המורדים בדמשק, שבו נהרגו יותר מ-500 בני אדם, הצביעו באו"ם פה אחד בעד הפסקת אש לטובת פינוי אזרחים וסיוע הומניטרי. רוסיה: בלי הסכמים בין הצדדים שנלחמים זה בלתי אפשרי

מועצת הביטחון של האו"ם אישרה הערב (שבת) פה אחד הצעת החלטה שדורשת הפסקת אש של 30 יום בסוריה, "ללא דיחוי". מטרתה של הפסקת האש היא לאפשר פינוי של אזרחים מאזורי הקרבות והענקת סיוע הומניטרי.

 

ההחלטה של המועצה התעכבה בגלל שרוסיה, בעלת הברית של סוריה, אמרו שהצעה אינה מציאותית. דקות אחרי אישור ההצעה דיווח ארגון אופוזיציה סורי שמטוסי קרב סוריים הפציצו במזרח רוטה, מובלעת המורדים באזור דמשק. מנגד בירכו שני ארגוני מורדים ברוטה על הפסקת האש, והתחייבו להגן על שיירות שיגיעו למובלעת הנצורה.  

 

 (צילום: EPA) (צילום: EPA)
(צילום: EPA)

 (צילום: EPA) (צילום: EPA)
(צילום: EPA)

חברי מועצת הביטחון הצביעו היום על נוסח חדש להצעה שהועלתה כבר אתמול. במה שנראה כניסיון לזכות בתמיכתה של רוסיה בהצעה החליטו מובילות ההצעה, כוויית ושבדיה, לשנות את הנוסח כך שהוא לא יכלול את הדרישה שהפסקת האש תיכנס לתוקף בתוך 72 שעות. בנוסח החדש נכתב במקום זאת כי מועצת הביטחון "קוראת לכל הצדדים להפסיק את פעולות האיבה ללא דיחוי".

 (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

 (צילום: MCT) (צילום: MCT)
(צילום: MCT)

 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

 (צילום: AP) (צילום: AP)
(צילום: AP)

שגרירת ארה"ב באו"ם ניקי היילי אמרה שהיא רוצה שהפסקת האש תיושם באופן מיידי. היא תקפה את רוסיה על עיכוב ההחלטה של האו"ם, עיכוב שלדבריה עלה בחיי אדם. בנוסף הביעה היילי ספק שסוריה תשתף פעולה עם ההחלטה.

ניקי היילי בהצבעה באו"ם (צילום: EPA) (צילום: EPA)
ניקי היילי בהצבעה באו"ם(צילום: EPA)

לא ברור מתי הפסקת האש תצא לדרך. "השיירות וצוותי הפינוי של האו"ם מוכנים", אמר השגריר השבדי אולוף סקוג לפני ההצבעה. שגריר רוסיה באו"ם, וסילי נבנזיה, אמר שבלתי אפשרי להשיג הפסקת אש מיידית "בלי הסכמים קונקרטיים" בין הצדדים הנלחמים.

 

ההצעה התקבלה במועצת הביטחון בשעה שמטוסי קרב ממשיכים להפציץ את רוטה, מעוז המורדים האחרון באזור דמשק. ארגון אופוזיציה סורי דיווח שיותר מ-500 נהרגו ברוטה בשבוע של הפצצות,127 מהם ילדים. מזכ"ל האו"ם אנטוניו גוטרש כינה את מזרח רוטה "גהנום עלי אדמות".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים