שתף קטע נבחר

אחרי מות אוירבך: עתיד מאבק הגיוס לוט בערפל

הפלג הירושלמי הוביל את המחאה נגד גיוס חרדים לצה"ל, כולל חסימות כבישים בכל הארץ. אלא שבהיעדר יורש מוצהר ולנוכח הרגיעה בשבועות האחרונים נשאלת השאלה מי ייתן את ההוראה להפגין ושמא תגווע המחאה בשל מות אוירבך. תלמידיו מבטיחים: נשוב בקרוב לצמתים

 

מה יעלה בגורל מאבק גיוס החרדים לאחר מותו של הרב שמואל אוירבך? זו החידה שנותרה כעת פתוחה, בשעה שעשרות אלפי חסידיו של מנהיג הפלג הירושלמי, מוביל המאבק, מלווים אותו למנוחות. זהות היורש עדיין לא ברורה, וסימן שאלה מרחף גם על יכולתו של הפלג להשתקם מהמכה שספג, ואולם ההערכה היא כי המילה האחרונה במלחמת החורמה נגד הצבא והמדינה בנושא זה עוד לא נאמרה.

 

בשבועות האחרונים, לאחר כמה חודשים של הפגנות סוערות וחסימות כבישים, נרשמה רגיעה יחסית במחאת הפלג הירושלמי. ההערכה היא כי מדובר בהחלטה מודעת של "הוועדה להצלת עולם התורה" של אנשי הרב אוירבך, שנבעה הן משיקולים טקטיים והן ממצבו הרפואי הרעוע של רבם. הפטירה הפתאומית, סימני השאלה על המשך הפעילות בנושא זה וההתקדמות בניסוח חוק הגיוס החדש בכנסת - כל אלה מדרבנים את הפלג הקיצוני לחדש את המחאות, והם מבטיחים לשוב בקרוב לרחובות ולצמתים.

 

החלטת בג"ץ לפסול את חוק השוויון בנטל הקיים תיכנס לתוקף בקיץ הקרוב. החלופה טרם גובשה, ולוח הזמנים הצפוץ מלחיץ את הנציגות החרדית בכנסת. מועצת גדולי התורה של אגודת ישראל (המיוצגת בכנסת על ידי הסיעה החסידית בראשות סגן שר הבריאות יעקב ליצמן) אף אותתה בשבוע שעבר לראש הממשלה נתניהו כי היא מצפה ממנו להשלים את תיקון החקיקה בנושא הגיוס עוד לפני אישור תקציב המדינה הצפוי בשבועות הקרובים.

 

המטרה כעת כפולה: להציף אל סדר היום הציבורי את סוגיית גיוס בני הישיבות ולהביך את הפוליטיקאים החרדים מהזרם המרכזי שיוצגו כפשרנים וחלשים.

 

הפגנות החרדים נגד הגיוס בירושלים (צילום: אלכס קולומויסקי) (צילום: אלכס קולומויסקי)
הפגנות החרדים נגד הגיוס בירושלים(צילום: אלכס קולומויסקי)

 (צילום: אלכס קולומויסקי) (צילום: אלכס קולומויסקי)
(צילום: אלכס קולומויסקי)

הפרשן ישראל כהן ("כיכר השבת") מעריך כי חידוש המחאה הסוערת תלוי במסוגלות של יורשי הרב אוירבך לחתור כמותו לעימות חסר פשרות עם המדינה ובנכונות תלמידיהם לשלם על כך מחיר אישי – מה שלכאורה מנוגד ל-DNA של הזרם החרדי המרכזי.

 

"רב שמואל היה גם בעל דעות קיצוניות וגם אדם כריזמטי מאוד", אמר כהן. "הוא בעיקר בא מעמדת הנהגה – עד לפני כמה שנים בשר מבשרה של ה'מועצת' הליטאית, והיה הדבק שחיבר בין כל הרבנים בפלג. יהיה קשה מאוד למצוא מישהו שייכנס לנעליו, אבל אם תהיה אחדות, הסכמה על היורש או היורשים ודבקות במטרה, יהיה אפשר לפחות לשמור על הקיים".

 

עם זאת, כל עוד אין יורש לאוירבך, קשה לדעת לאן פניו של המאבק מועדות. הרב אברהם מנקס, דובר "הוועד להצלת עולם התורה" וממקורביו של הרב אוירבך, אמר הבוקר באולפן ynet כי חסידי הרב ימשיכו בדרכו. "זה לא מאבק נגד הגיוס, זו הצוואה הגדולה לא רק של הרב שלנו, ממעמד הר סיני, להיות דבוקים בתורה, להיות עמלים בתורה. זה לא קשור לרב אוירבך, זה קשור לכל גדולי ישראל מאז ומעולם, אנחנו נהיה תמיד דבוקים בתורת השם, בלומדי התורה, ונגן עליהם בכל זמן, זה לא קשור", אמר מנקס.  

מי יוביל את המחאה במקומו? הרב שמואל אוירבך (צילום: אוהד צויגנברג) (צילום: אוהד צויגנברג)
מי יוביל את המחאה במקומו? הרב שמואל אוירבך(צילום: אוהד צויגנברג)
 

 (צילום: AP) (צילום: AP)
(צילום: AP)

 (צילום: AP) (צילום: AP)
(צילום: AP)

 (צילום: AP) (צילום: AP)
(צילום: AP)

רבבות הגיעו ללוות בדרכו האחרונה את אוירבך, שהלך לעולמו והוא בן 86. הרב צבי פרידמן, מהרבנים הבולטים בפלג הירושלמי, הקדיש את ההספד למאבקיו הציבוריים של הרב אוירבך: "אנחנו במלחמת שמד. שאף בחור לא יתייצב (בלשכת הגיוס). שלא יפחד מהמשטרה. שייכנס לבית הסוהר בשמחה. הם יכולים למלא את כל בתי הסוהר. לא יעזור להם. הוא ניהל את המאבק זה לבדו מול לעג של אחרים.

 

"כשהתחילה לאחרונה הבעיה עם גיוס בנות, הוא נשבר כבר", אמר פרידמן ורמז ליריביו של הרב במחנה החרדי ומחוצה לו: "שכל השונאים מכל הצדדים לא ישלו את עצמם שהמערכה אבדה, היא תימשך בכל תוקף. כל הפטפוטים של הפוליטיקאים - הכול שטויות. בגיוס בנים הוא עמד, גיוס הבנות שבר אותו".

 

הרב אברהם דב אוירבך, אחיו של הנפטר, ספד לו: "הוא היה אדם עניו ושקט, אבל היה לו את כוח האמת ללא חשבונות. את האמת אי אפשר לכופף. לא הבנו איך האדם השקט הזה מסוגל לכאלה כוחות. היו שחשבו שהוא לא מבין, אבל הוא היה מרדכי היהודי, שידע את כל אשר נעשה". בין הדוברים היה גם נציג לחוגי החרדים הקיצוניים, האנטי ציוניים - הרב משה שטרנבוך, מבכירי העדה החרדית.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלכס קולומויסקי
מחאת החרדים
צילום: אלכס קולומויסקי
מומלצים