שתף קטע נבחר

תנאי המעצר של חפץ הובילו לעימות בממשלה

יועץ התקשורת לשעבר של רה"מ נתניהו התלונן על תנאי מעצר ירודים. הבוקר התעמתו השרה רגב והשרים שקד וארדן. "חפץ הביא את הפשפשים מהבית?" תקפה רגב את שקד, וזאת השיבה: "אל תעשי עליי סיבוב". המשטרה לא תבקש להאריך את מעצר חפץ וקמיר בפרשת מינוי גרסטל

 

עימות. שקד ורגב (צילום: אלכס קולומויסקי) (צילום: אלכס קולומויסקי)
עימות. שקד ורגב(צילום: אלכס קולומויסקי)

עימות חריף פרץ בישיבת הממשלה שעסקה בהרחבת בתי הסוהר: שרת התרבות מירי רגב והשרים איילת שקד וגלעד ארדן התעמתו בעניין תנאי המעצר של ניר חפץ, יועצו לשעבר של ראש הממשלה בנימין נתניהו, והוא הפך למושא הוויכוח אף שאיש לא הזכיר את שמו. בתוך כך, המשטרה לא תבקש להאריך את מעצרם של חפץ ושל אלי קמיר בתיק 1270, שלפיו הם חשודים כי הציעו לשופטת גרסטל להתמנות לתפקיד היועצת המשפטית לממשלה בתמורה לסגירת תיק המעונות של שרה נתניהו.

 

רגב התחילה את העימות באומרה: "כשמאריכים את המעצר של עצירים, ראוי שיקבלו תנאים מינימליים ומכבדים לכל אסיר באשר הוא ולא לגרום להם להיות בתת-תנאים. לא ייתכן שיש אנשים שמבקשים לראות רופא ולא מקבלים רופא. וכשמגיעים לתא - שיקבלו תנאים מינימליים, ולא יכול להיות שבתוך התא יהיו פשפשים".

 

ארדן אמר שהנציגים של שירות בתי הסוהר בדקו את הטענות ואמרו שאינו נכונות. רגב זעמה: "מה לא נכון? הוא הביא את הפשפשים מהבית? זה לא הגיוני. אנשים לא מגיעים עם פשפשים מהבית. וגם לגבי הרופא הוא ישקר? למה שיגיד שלא קיבל רופא?"

בדק את הטענות. ארדן (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
בדק את הטענות. ארדן(צילום: מוטי קמחי)

 

בשלב הזה פנתה רגב לשקד: "תפתחי את העיניים. הגיע הזמן שכולם יבינו שגם לאסירים מגיעים תנאים מינימליים וכבוד. זה תפקיד משרד המשפטים לבדוק את תנאי המעצר בישראל". שרת המשפטים השיבה לה: "אל תעשי עליי סיבוב, את יודעת שזה לא תחת אחריותי. עקרונית זה נכון שתנאי המעצר בעייתיים".

 

ארדן ביקש מראש מטה שירות בתי הסוהר גונדר אילן מלכא להגיב לשרים. מלכא השיב שאין ספק שהתשתיות בבתי הסוהר ישנות מאוד ושיש לשפרן ושאכן יש בעיה סניטרית בבתי הסוהר. "יש 400 אגפי כליאה ויותר מ-30 מתקנים. אנחנו משקיעים עשרות מיליוני שקלים בשיפוץ ובהדברה של חרקים. מעולם לא השקיעו כך כמו בשנים האחרונות", אמר. 

 

השר ארדן הוסיף כי "נכון שהמצב התשתיתי קשה, כי רוב המתקנים מלפני ימי המנדט הבריטי. ועכשיו משקיעים מיליונים בנושא".

 

 

בתום הישיבה אישרה הממשלה את הצעת משרד האוצר ומשרד המשפטים לקדם את שדרוג מערך הכליאה ואת הרחבת מרחב המחיה בבתי הסוהר. המהלך עתיד להביא בתוך תשע שנים להוספתם של כ-4,000 מקומות כליאה חדשים בשטח מינימלי של 4.5 מטר לאסיר.

 

חפץ יובא להארכת מעצר מחר בפרשת בזק, אך כאמור המשטרה לא תבקש להאריך את מעצרו בפרשה שכונתה "מינוי תמורת זיכוי". גם היועץ האסטרטגי אלי קמיר לא יובא להארכת מעצר, אלא ישוחרר בתנאים מגבילים. קמיר נמצא כעת בחקירת משטרה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלכס קולומויסקי, אוהד צויגנברג
מירי רגב ואיילת שקד
צילום: אלכס קולומויסקי, אוהד צויגנברג
מומלצים