שתף קטע נבחר

דילמת מנדלבליט

היועץ המשפטי לממשלה חייב לספק תשובה ברורה: האם מישהו מטעמו של נתניהו פנה אליו בנושא פרשת המעונות טרם כניסתו לתפקיד?

השאלה אם מנדלבליט נשאל על ידי ראש הממשלה, ניר חפץ או מישהו אחר מטעמו של נתניהו על תיק המעונות בטרם מונה לתפקיד היועץ המשפטי לממשלה היא שאלה מהותית וקריטית במצב העניינים הנוכחי. אסור לנו לתת לה לחמוק מאיתנו ללא תשובה חדה, פשוטה וברורה - כן או לא?

 

משום שתשובתו של היועץ המשפטי לממשלה כפי שהתפרסמה בעיתון “הארץ” מחשידה, ואפילו מאוד. להלן נוסח התשובה שהתפרסמה: "טרם כניסתו לתפקיד, מנדלבליט לא הביע כל עמדה לגבי החלטות עתידיות בתיקי חקירה מתנהלים, וממילא לא הבטיח דבר לאיש". עוד נמסר כי "כל ההחלטות שהיועץ המשפטי לממשלה מקבל מתקבלות משיקולים ענייניים ועל בסיס חומרי הראיות המוצגים בפניו, בשיתוף אנשי הפרקליטות והמשטרה הרלוונטיים".

 

מה שהתשובה הזו אומרת לי ולכל מי ששכל בראשו, זה שמנדלבליט לא מכחיש בעצם שמישהו פנה אליו בנושא פרשת המעונות. אחרת מדוע אינו משיב בפשטות: לא נשאלתי מעולם לדעתי בפרשת המעונות על ידי ניר חפץ, ראש הממשלה או מי מטעמו של נתניהו לפני מינויי לתפקיד היועץ המשפטי לממשלה. לאור העמימות סביב העניין ראוי היה שהיועץ המשפטי לממשלה יזמין את עצמו מיידית ללהב 433 ויבקש למסור את גרסתו סביב העניין הזה כדי לא להותיר אפילו ספק קל שבקלים.

 

מנדלבליט כבר נושא כתם שקשה להסתירו סביב פרשת הרפז. למי שאינו זוכר, בתחילת ספטמבר 2014 המליצה המשטרה להעמיד לדין חלק מהנוגעים בפרשה - ביניהם מי שהיה הפצ"ר באותה העת אביחי מנדלבליט - בחשדות להפרת אמונים ושיבוש מהלכי משפט, משום שידעו על מסמך הרפז ולא דיווחו עליו. ברור לגמרי כי דווקא מנדלבליט, הפצ"ר באותה העת, היה חייב להיות הראשון שימליץ לרמטכ"ל דאז גבי אשכנזי להעביר את המסמך לידי היועץ המשפטי לממשלה וללא שום דיחוי.

 

מנדלבליט מבין מן הסתם היטב כי אם אכן נשאל בעניין טרם מינויו והסתיר את זה עד כה, הרי שזה חמור ביותר וזה אולי מתחיל להיראות כמו דפוס התנהגות שחוזר על עצמו.

 

במצב שמנדלבליט, הפעם כבר בתפקיד היועץ המשפטי לממשלה, שעוסק בתיקים הנוגעים בראש הממשלה ובסביבתו הקרובה, הסתיר מהציבור ומהמשטרה פנייה כזו טרם מינויו - הוא יודע שהוא חייב לפסול עצמו לאלתר מלעסוק בתיקי החקירה סביב ראש הממשלה ולהתפטר לאלתר מתפקידו כי לא דיווח על כך והמשיך לעסוק לאחר מינויו בתיקי שרה נתניהו. אני סבור כי במצב כזה ראוי גם שמנדלבליט יאבד את רישיון עורך הדין שלו.

 

בעיה נוספת בפרשה הזו היא שאפילו נשיאת בית־המשפט העליון, אסתר חיות, אינה יכולה לרחוץ בניקיון כפיה לאור התנהגותה בפרשת גרסטל לאחר שהאחרונה באה לספר לה על הפנייה שקיבלה. נכון שקשה לדעת מה בדיוק היו הפרטים שלהם חיות נחשפה, אולם אני סבור כי נשיאת בית־המשפט העליון חייבת לעמוד מעל לכל חשד ולהוות סמל ודוגמה ליושר, ליושרה ולהתנהלות ללא רבב.

 

לאחר שנודע כי שמעה מגרסטל על הפנייה אליה בשלב שבו ועדת האיתור עסקה במועמדים לתפקיד היועץ המשפטי לממשלה, כיצד תוכל חיות לקבל החלטה בשאלה התיאורטית כרגע אבל לא בלתי סבירה בהמשך - האם מנדלבליט יכול להמשיך לעסוק בתיקי החקירות סביב נתניהו?

 

תפוח האדמה הלוהט מצוי כרגע בחיקו של מנדלבליט, והדברים פשוטים עד כאב. אם לא ביקשו לברר את עמדתך בפרשת המעונות, אנא אמור זאת בפה מלא ובאופן שאינו משתמע לשתי פנים. פשוט פרסם הצהרה פומבית שלא ביקשו את דעתך בפרשת המעונות, ואנו — כל אלו שרוצים להאמין בניקיון כפיך ובכך שתעשה את מלאכתך נאמנה - נמתין בסבלנות למוצא פיך בעניין תיקי החקירה השונים וההמלצות של המשטרה.

 

ואם ביקשו ממך ולא סיפרת על כך, כפי שניתן להבין מהתשובה שלך, לך ללהב 433 ללא דיחוי ומסור את גרסתך, והפסק לעסוק בפרשה והתפטר לאלתר מתפקידך.

 

משום שעומק החשדות לשחיתות שלטונית חמורה, ההולכים ומתפרסמים מדי יום, מחייב טיפול שיהיה מעבר לכל חשד, או משוא פנים, אחרת הציבור יאבד את אמונו במערכת המשפט בישראל.

 

המאמר פורסם ב"ידיעות אחרונות" 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
שבוע הסייבר אוניברסיטת ת"א - חן גלילי
יובל דיסקין
שבוע הסייבר אוניברסיטת ת"א - חן גלילי
מומלצים