שתף קטע נבחר

פרשת המסרונים: השופט המחליף ידון בבקשת החשודים להשתחרר מיידית

היועץ המשפטי לממשלה ופרקליט המדינה הודיעו על פתיחת חקירה משמעתית לאחר חשיפת ערוץ עשר על ההתכתבות בין עו"ד ערן שחם-שביט לשופטת רונית פוזננסקי. השניים הודיעו על יציאה לחופשה. את תיק 4000 ינהל מעתה השופט עלאא מסארווה

 

 

במערכת המשפטית רואים בחומרה רבה את חלופת המסרונים בין השופטת רונית פוזננסקי-כץ לנציג הרשות לניירות ערך, עו"ד ערן שחם-שביט. היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט ופרקליט המדינה שי ניצן הודיעו אמש (יום א') כי החוקר לא ימשיך בתפקידו ואת התיק ינהל חוקר אחר. במקביל, הודיעה השופטת כי היא מבקשת להשתחרר מניהול התיקים הנוגעים לפרשה המכונה תיק 4000. נשיא בית המשפט השלום בתל אביב, השופט אביחי דורון, הודיע כי הדיונים בכל התיקים הקשורים בפרשה יישמעו בפני השופט עלאא מסארווה, שכבר שחרר כמה מהעצורים בתיקים מקבילים. בינתיים, עורכי הדין של כמה מהעצורים מבקשים מבית המשפט השלום בתל-אביב לשחרר אותם ממעצר.

 

היום ב-8:30 בבוקר ידון השופט מסארווה בבקשתם של ששת העצורים בפרשה, שאול אלוביץ', איריס אלוביץ', אור אלוביץ', ניר חפץ, סטלה הנדלר ועמיקם שורר להשתחרר באופן מיידי ממעצר. במשטרה אמרו כי הם לא רואים כל בעיה וכי לדעתם ניהול התיק לא ייפגע בעקבות חשיפת המסרונים. גורמים במשטרה אמרו: "הראיות ינצחו".

 

השר גלעד ארדן אמר הבוקר בגלי צה"ל כי ראוי לפתוח בחקירה פלילית. "בעיניי זו עבירה פלילית ואני מקווה שישקלו חקירה פלילית מעבר לעניין המשמעתי. ברור לכולנו שהם סיימו את דרכם במערכת המשפט. הם לא יוכלו לתבוע אף אחד ולשפוט אף אחד. מי יאמין להם מעתה ואילך כשיביאו חשודים לדיון שהם עוסקים בו?", אמר ארדן.

 

בחילופי המסרים, שנחשפו על-ידי הכתב דורון הרמן, כתב עו"ד שחם-שביט לשופטת: "לפחות הבשורות הנחמדות שאור ועמיקם ישוחרר מחר בתנאים". בהודעה נוספת הוא כתב, "תראי מופתעת". השופטת פוזננסקי-כץ השיבה: "אני מתחילה לעבוד על הבעה הולמת של הפתעה מוחלטת". עו"ד שחם-שביט הוסיף בהתייחסו להנדלר ולאיריס אלוביץ': "סטלה ואיריס נבקש מחר ימים ספורים. יבקשו שלושה. את בהחלט, אבל בהחלט יכולה לתת יומיים...". השופטת השיבה: "אתה ממשיך לגלות לי הכל ואני אאלץ להיראות ממש ממש מופתעת". בהמשך היא כתבה: "אולי המתווה שחשבנו עליו אינו כה רחוק מהמציאות". בהודעה נוספת כתב עו"ד שחם-שביט: "זה עלה לי בדם, כמעט הרביצו לי או עצרו אותי בלהב".

 

בבקשת עורכי דינם של ששת החשודים בפרשה, נכתב: "נדמה, כי עיון בהתכתבות מדבר עצמו. אין הוא דורש כל פירוש. מדובר בהתנהלות חסרת תקדים בחומרתה, שמשמעותה הברורה היא שכל העצורים בפרשה - עצורים במעצר בלתי חוקי בעליל".

 

עו"ד ערן שחם שביט והשופטת פוזננסקי-כץ (צילום: מוטי קמחי, יריב כץ) (צילום: מוטי קמחי, יריב כץ)
עו"ד ערן שחם שביט והשופטת פוזננסקי-כץ(צילום: מוטי קמחי, יריב כץ)

 

עורכי הדין ז'אק חן, מיכל רוזן עוזר ונתי שמחוני, אתמול בבית המשפט (צילום: עמית שעל) (צילום: עמית שעל)
עורכי הדין ז'אק חן, מיכל רוזן עוזר ונתי שמחוני, אתמול בבית המשפט(צילום: עמית שעל)

היועץ המשפטי לממשלה ופרקליט המדינה פרסמו הודעה, לפיה הם רואים בחומרה רבה את האירוע שפורסם על אודות ההתכתבות בין עובד הרשות לניירות ערך לבין השופטת שדנה בהליכי המעצר בפרשה 4000. "האירוע המתואר מנוגד לעקרונות היסוד שלפיהם נדרשים לפעול גורמי התביעה הכללית. מדובר באירוע חריג ומצער", נכתב בהודעה. "היועץ המשפטי לממשלה ופרקליט המדינה הורו לאחר התייעצות, ובתיאום עם ראש הרשות לניירות ערך, על פתיחת חקירה משמעתית בעניין התנהגותו של עובד הרשות לניירות ערך. החקירה תנוהל על-ידי אגף החקירות של נציבות שירות המדינה". עוד נכתב כי היועץ המשפטי לממשלה ופרקליט המדינה סיכמו עם יו"ר הרשות לני"ע כי עובד זה לא יטפל עוד בפרשה 4000.

 

השרה שקד ונשיאת העליון חיות. פנו יחד לנציב התלונות  (צילום: אלכס קולומויסקי, יונתן זינדל/פלאש90) (צילום: אלכס קולומויסקי, יונתן זינדל/פלאש90)
השרה שקד ונשיאת העליון חיות. פנו יחד לנציב התלונות (צילום: אלכס קולומויסקי, יונתן זינדל/פלאש90)

פניית שרת המשפטים שקד ונשיאת העליון חיות ()
פניית שרת המשפטים שקד ונשיאת העליון חיות

בנוסף, נכתב בהודעה כי עו"ד שחם-שביט הודיע ליו"ר הרשות לניירות ערך כי הוא יוצא לחופשה באופן מיידי עד לסיום הבירור בעניינו. מהרשות נמסר כי את החקירה יוביל עו"ד אחר ממחלקת חקירות.

 

שר התיירות יריב לוין תקף: "מזעזע לראות את ניסיונות הטיוח של ראשי מערכת המשפט נוכח הפרסום חסר התקדים בחומרתו הנטען כלפי השופטת פוזננסקי-כץ, והכול במטרה למנוע חקירה פלילית בעניינה. אם אכן יתברר שאזרחים נשלחו למעצר בהליך מזוהם שבו ההחלטה נתקבלה עוד טרם קיום דיון, הרי שמדובר בעבירה פלילית מהחמורות שישנן. נושא כזה חייב להיחקר מיידית על ידי המשטרה, ואני מצפה שכך ייעשה, ובאותה התלהבות שהדבר נעשה בעניינים אחרים אשר על סדר היום".

 

במקביל, השופטת פוזננסקי-כץ הודיעה לנשיא בית המשפט השלום בתל אביב, השופט אביחי דורון, כי היא מבקשת להשתחרר מניהול התיקים הנוגעים לפרשה המכונה תיק 4000. הנשיא דורון הורה כי הדיונים בכל התיקים הקשורים בפרשה יישמעו בפני השופט עלאא מסארווה. כמו כן הודיע הנשיא דורון לנשיאת בית המשפט העליון כי עד לסיום הליך הבירור בפני נציב התלונות על שופטים לא יתקיימו ולא יישמעו דיונים בפני השופטת, המצויה בשלב זה בחופשה.

 

אבל, כך נראה, זה לא יהיה הצעד האחרון נגד השופטת. בעקבות פרסום המסרונים, שרת המשפטים איילת שקד ונשיאת העליון אסתר חיות שוחחו על המקרה. השתיים החליטו לפנות ביחד לנציב התלונות על השופטים בבקשה שיברר את המקרה, והן יפעלו בהתאם לתוצאות הבירור. יצויין כי השרה שקד הדגישה בראיונות שהעניקה אתמול כי על השופטים לבדוק טוב כל תיק להארכת מעצר ולא לפעול עם יד קלה על ההדק.

 

בדוברות בתי המשפט הבהירו כי השופטת חיות אינה הגורם המוסמך להורות על סיום כהונתו של שופט. "על פי סעיף 7 לחוק יסוד השפיטה סיום כהונת שופט יכול להיעשות על פי החלטה של בית הדין המשמעתי לשופטים או על פי החלטה של הוועדה לבחירת שופטים שהציע יו"ר הועדה, נציב תלונות הציבור על שופטים או נשיא ביהמ"ש העליון ושנתקבלה ברב של שבעה חברים לפחות", נמסר. "בהתאם לממצאי הנציב בבקשת הבירור שהוגשה על ידי הנשיאה והשרה יחליטו הן כיצד לפעול בעניינה של השופטת".

 

אגב, ממערכת המשפט נמנעה מבוכה נוספת: עו"ד שחם-שביט היה בין המועמדים לקידום למשרה בבתי המשפט בסבב האחרון, אך לא נבחר. הוא היה אחד המועמדים לתפקיד רשם בכיר לבתי המשפט שלום מחוז מרכז, אבל לפני שלושה ימים הודיעה הוועדה לבחירת שופטים כי בחרה שתי עורכות דין אחרות לתפקיד זה.

 

 

 

 

 

 


פורסם לראשונה 25/02/2018 22:43

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מוטי קמחי, יריב כץ
עו"ד ערן שחם שביט והשופטת פוזננסקי
צילום: מוטי קמחי, יריב כץ
מומלצים