שתף קטע נבחר

כך תגלו אם מגיעה לכם אזרחות רומנית

צאצאים לעולים מרומניה, מולדובה או אוקראינה עשויים להיות זכאים לאזרחות רומנית ולדרכון של האיחוד האירופי. במה זה כרוך וכמה אורך ההליך? מדריך

ב-2007 הצטרפה רומניה לאיחוד האירופי וממועד זה כל מי שמחזיק באזרחות של המדינה נחשב לאזרח האיחוד. מאות אלפי ישראלים בעלי שורשים מזרח אירופאים עשויים להיות זכאים לקבל אזרחות רומנית ודרכון אירופאי שיכולים לאפשר להם לחיות, ללמוד ולעבוד במדינות היבשת.

 

לדרכון אירופאי יתרונות רבים שעשויים לבוא לידי ביטוי במלגות מחיה, גישה לשירותים רפואיים מוזלים, הטבות במוסדות לימוד אקדמיים, מעבר חופשי בין מדינות, מימוש הזדמנויות עסקיות ועוד.

 

המחזיקים באזרחות רומנית יכולים לגור ולעבוד בכל מקום באירופה ולנוע באופן מהיר וקל בנמלי האוויר והים. סטודנטים נהנים מלימודים חינם במוסדות הממלכתיים באירופה ומתנאי קבלה מקלים. יזמים יכולים לבצע עסקאות נדל"ן ביתר קלות ומבלי שיזדקקו לשותפות עם אדם מקומי.

 

גם פתיחת חברה ורישומה באחת ממדינות האיחוד היא תהליך קל יותר לבעלי אזרחות. זוגות צעירים יכולים להגדיל את רווחתם וליהנות משכר גבוה יותר מול עלויות מחייה נמוכות משמעותית מישראל, ומבוגרים עשויים להפיק תועלת ממדיניות רווחה נדיבה בחלק מהמדינות.

 

בנוסף, הדרכון פותח את הדלת בפני אלה שחולמים על מגורים זמניים באירופה במטרה לחוות את החיים ביבשת עתירת הנופים, ההיסטוריה והתרבות.

 

מי זכאי לדרכון?

אדם שהוריו או סביו וסבתו נולדו ברומניה זכאי לקבל אזרחות לפי החוק במדינה. החוק חל גם על צאצאיהם של מי שנולדו במולדובה או אוקראינה לפני 1940, בזמן שהמדינות היו תחת השלטון הרומני.

 

קבלת האזרחות לא מותנית בכך שההורים או הסבים יהיו בחיים, אך צריך להראות שלו היו בחיים - הייתה להם זכאות לאזרחות. לצורך הוכחת הזיקה יש לאתר את תעודת הלידה של ההורה או הסב. במקרים שבהם אין תעודת לידה ניתן להנפיק תעודה חדשה באמצעות פרטים אישיים (שם ההורה או הסב, שמות הוריו, תאריך לידתו ועיר הלידה).

 

מה דורש התהליך?

בנוסף לתעודת הלידה, המסמכים הבסיסיים הנדרשים לצורך הגשת הבקשה לקבלת אזרחות רומנית הם דרכון ישראלי בתוקף, תעודת לידה של המבקש ותעודת נישואים במידה שהמבקש נשוי. מסמכים נוספים תלויים בדרישות כל מקרה לגופו.

 

התהליך אורך בין שנה וחצי לשנתיים וחצי והדבר תלוי במידה רבה בשאלה אם ההורה או הסב איבד את האזרחות הרומנית כשעלה לישראל, או שעדיין נותר עם אזרחות. מי שלא איבדו את אזרחותם נחשבים אזרחים "רדומים" שיכולים לקבל אישור מחודש בהליך פשוט יחסית.

 

לעומת זאת, מי שאיבד את אזרחותו, למשל עולים שהגיעו לארץ מרומניה בשנות ה-50 ואזרחותם נשללה, יכול לקבל אזרחות מחודשת רק אם יוכיח שוויתר עליה או שהיא נשללה ממנו בנסיבות שלא היו תלויות בו. במקרים אלה הרשויות ברומניה יכולות לדרוש מהמבקש להוכיח זיקה לרומניה, כולל שליטה מסוימת בשפה.

 

מיום קבלת האזרחות ניתן להגיש בקשה לקבלת דרכון האיחוד האירופי והתהליך אורך כמה חודשים.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
ארכיון
צילום: רויטרס
עו"ד הילה פינקו
מומלצים