שתף קטע נבחר

מתעמת סדרתי: הסיפור המוזר של דניאל סטנצ'ו

הרומני רצה להפוך לבעלים של הפועל עכו, אבל ההתאחדות דחתה את בקשתו כי לא הציג את הערבויות הנדרשות. בזמן הקצר שלו בארץ הוא הספיק להסתכסך עם רבים מבעלי התפקידים במועדון. המנכ"ל העוזב, יניב משולם: "קשה נורא להסתדר איתו, הוא תמיד חושב שרודפים אחריו"

הניצחון של הפועל עכו על מכבי חיפה בחודש ספטמבר היה אחד מהרגעים החיוביים הבודדים של הקבוצה העונה, אבל למרות שעכו היא קבוצה שלא מרבה לחגוג בסיום משחקים האיש החזק במועדון, דניאל סטנצ'ו הרומני, החליט להתרברב. אחרי שעכו הבקיעה סטנצ'ו נעמד ביציע והשתמש בידיו כדי לסמן תנועה של ספירת כסף, הכל בהתרסה מול חיפה העשירה והמרוסקת.

 

בראיון אחרי המשחק סטנצ'ו הסביר שביצע את התנועה כיוון שבימים שקדמו להתמודדות כולם הסבירו ששתי הקבוצות, אחת עם תקציב עתק והשנייה ענייה, לא נמצאות באותה ליגה. אלא שלמרות מצבה הנורא של חיפה, והעובדה שעכו ניצחה אותה שוב בהמשך העונה, יש להניח שבקרוב הן באמת לא יהיו באותה ליגה. הפועל עכו בדרך לירידה, ואחת הסיבות המרכזיות לכך היא ההתנהלות של המנהל הרומני.

 

סטנצ'ו עם סספורטס, בלה ורבינוביץ' שהצטרפו בינואר (צילום: הפועל עכו) (צילום: הפועל עכו)
סטנצ'ו עם סספורטס, בלה ורבינוביץ' שהצטרפו בינואר(צילום: הפועל עכו)

 

סטנצ'ו מסמל בעכו דוגמה למערכות יחסים בעייתיות. הוא הספיק להתעמת עם כל כך הרבה קולגות בזמן קצר כל כך, שמונה חודשים בלבד, וגרם לרבים לעזוב את הפועל עכו.

 

סטנצ'ו הוא עיתונאי שהפך למאמן ולמנהל מקצועי ברומניה. בין היתר הביא לקבוצותיו שחקנים שמיוצגים על ידי דודו דהאן, ולכן כשהגיע לישראל בקיץ היה ברור שהשניים קשורים זה לזה. חברת חקירות אפילו תחקרה את אנשי עכו, בהוראת ההתאחדות לכדורגל, ושאלה בין השאר האם סוכן השחקנים הוא זה שעומד מאחורי פעילות הרומני. סטנצ'ו, בכל מקרה, הצטרף להנהלה, חתם על חוזה ל-5 שנים עם אפשרות שירכוש את הקבוצה, ואפשר לומר שמשמש עכשיו גם כמנהל מקצועי וגם כמנכ"ל, לאחר שהאחרון שנשא בתפקיד זה התפטר.

 

הסגל שסטנצ'ו (ולכאורה דהאן) בנה בתחילת העונה היה צעיר מדי והזרים שנבחרו היו חלשים מדי. בינואר הצטרפו שחקנים מוכשרים חדשים, המיוצגים על ידי דודו דהאן, אבל הסיפור המרכזי שעליו מדברים בסביבת הקבוצה הוא יחסי האנוש.

 

סטנצ'ו עם אלדד שביט. המאמן הרגיש שלא סופרים אותו (צילום: אביהו שפירא) (צילום: אביהו שפירא)
סטנצ'ו עם אלדד שביט. המאמן הרגיש שלא סופרים אותו(צילום: אביהו שפירא)

 

יניב משולם: "סטנצ'ו החליט לרדות בשחקנים"

מעבר לאותה ספירת כסף מדוברת ביציע, שלא נראית הגיונית כשמדובר באדם שהרגע הגיע למדינה חדשה, סטנצ'ו נכנס לעימות עם המאמן שלומי דורה, שהועזב בגלל חילוקי דעות. דוניה שינוהולץ, המנהל המיתולוגי של הקבוצה ואולי האדם המזוהה ביותר עם הפועל עכו, התפטר אחרי שטען כי סטנצ'ו הרחיק אותו מכל תחומי האחריות ומכל פעילות שהייתה תחת טיפולו בעבר.

 

המאמן חסר הניסיון אלדד שביט, שהחליף את דורה, הרגיש שלא "סופרים" אותו ושסטנצ'ו "מורח" אותו בנושא הרכש בינואר. הצדדים נפרדו בשל כך. ממש לפני שבוע עזב גם המנכ"ל יניב משולם. הסיבה המרכזית? חוסר הסכמה עם סטנצ'ו בנושאים רבים.

 

"אני לא הולך להגן על סטנצ'ו", אומר משולם העוזב. "יש נסיבות מקלות, שפה וכדומה, אבל הוא אדם שנורא קשה להסתדר איתו והוא ניסה להכניס תרבות מסוימת שלא מתאימה לקבוצה או למדינה, בטח לא להפועל עכו. הוא היה צריך להתנהג אחרת עם השחקנים, להרים אותם אחרי הפסדים ולחבק אותם, ועשה בדיוק ההפך. אסור היה לו לרדות בהם כפי שעשה לא פעם אחת ולא פעמיים. הוא אדם לא פשוט, כל הזמן חושב שרודפים אחריו ושלא מכבדים אותו".

 

נבנתה קבוצה חלשה. עם מוהמדו סיסוקו ושלומי דורה בתחילת העונה (צילום: אביהו שפירא) (צילום: אביהו שפירא)
נבנתה קבוצה חלשה. עם מוהמדו סיסוקו ושלומי דורה בתחילת העונה(צילום: אביהו שפירא)

 

לדברים האלה אפשר להוסיף מחדלים נוספים, האחרון שבהם הוא שיתוף שישה זרים במשחק (טעות שכמעט הובילה להפחתת נקודות), ומקבלים את מי שכנראה תהיה היורדת הראשונה. סטנצ'ו, אגב, טוען שהוא מעוניין להישאר בעכו גם בליגה השנייה.

 

בסוף השבוע האחרון הודיעו בהתאחדות כי בקשתו של סטנצ'ו להעברת הזכויות על העמותה הקרויה הפועל עכו, או במילים פשוטות להפוך לבעלים של הקבוצה, נדחתה. הסיבה היא הבטחתו של סטנצ'ו שיעביר ערבויות של כמיליון וחצי שקלים, דבר שלא נעשה. ייתכן שהדחייה הזו תסלול את דרכו של הרומני החוצה.

 

עכו בדרך הבטוחה לליגה הלאומית (צילום: אורן אהרוני) (צילום: אורן אהרוני)
עכו בדרך הבטוחה לליגה הלאומית(צילום: אורן אהרוני)

 

"הסטנדרטים היו גדולים על חלק מהאנשים שעבדו פה"

מהפועל עכו נמסר בתגובה: "דניאל הגיע לעכו לאחר שנים רבות של ניסיון ברמה האירופית. הוא משריש סטנדרטים אירופיים לכל דבר ועניין.

על חלק מהאנשים שעבדו במועדון העניין הזה היה גדול ולכן הם עזבו או הועזבו. צריך לזכור באיזו סיטואציה בלתי אפשרית דניאל קיבל את המועדון. חודש לפני תחילת העונה, ללא שחקנים, עם חובות וסנקציות של הבקרה התקציבית, כולל הורדת נקודות. הדברים האלה גרמו לכך שלא מעט שחקנים סירבו להגיע לקבוצה.

 

"כיום אפשר להגיד שעכו מועדון בריא ניהולית ומקצועית. 80 אחוז מהשחקנים במועדון כיום חתומים לשנים הבאות, 80 אחוז גרים בעכו וחיים בעיר. כעת הפנים לעבר בניית בית חם למחלקת הנוער לשנים הבאות".

 

למרות פניות חוזרות, תגובתו של דניאל סטנצ'ו לא התקבלה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אביהו שפירא
דניאל סטנצ'ו
צילום: אביהו שפירא
מומלצים