שתף קטע נבחר

מכור להתנדבות

כבר 19 שנים מתנדב אריה שירן-ברש במסגרות המסייעות לנוער במצוקה, עוד מאז שהיה נער בעצמו. מבחינתו אין הפרדה בין החיים האמיתיים להתנדבות ולאחרונה אף קיבל תעודת הוקרה על פועלו. "אני ממליץ לכל אחד לקחת זמן מסוים ותחום בחייו האישיים ולנסות לתת אותו לאחר ללא ציפייה לתמורה"

"אני חושב שכנער מתבגר, שבעצמו זקוק לאוזן קשבת ולהרגשת משמעות בו זמנית, ההתנדבות הייתה אידיאלית משום שהיא שילבה את שניהם, וכך, למעשה, המשכתי להתנדב במסגרות של עלם עד יום זה ממש". אריה שירן-ברש מתנדב כבר 19 שנים בעמותת עלם.

 

אז מה מוביל נער בן 16 להתנדב? שירן-ברש מספר שבמסגרת התיכון בו למד היה יום אחד בשבוע שנועד לעבודות בקיבוץ, "אני רציתי למקסם עוד את היום הזה, וקראתי בכתבה בעיתון לנוער על מקום חדש  - 'קפה אחר' - שפותחים למען נוער בסיכון במתחם התחנה המרכזית החדשה בתל אביב. הגעתי לשם ושאלתי אם מחפשים מתנדבים נערים שיפעלו למען נערים אחרים, כך עד סוף התיכון הפכתי לחלק מקבוצת נערים שהתנדבה למען בני גילם במקום עצמו," הוא מספר.

אריה ברש - מכור להתנדבות
אריה ברש - מכור להתנדבות

מאז החל בהתנדבות, שמר שירן-ברש כל הזמן על קשר עם עמותת עלם. בתחילה, בין הגילאים 16-18 התנדב במסגרת שנקראת "קפה אחר" שהיוותה את תחילתם של מרכזי הייעוץ לנוער שקיימים היום ברחבי הארץ ונקראים 'הפוך על הפוך'. לאחר מכן התנדב לשנת שירות בעמותת עלם, ניהל את מערך המתנדבים והתנדב בשני הוסטלים לנוער בסיכון שנפלט מביתו בצו בית משפט.

 

גם במהלך השירות הצבאי לא עזב לרגע את ההתנדבות, בסניף באר שבע של "הפוך על הפוך", וכן בשנות הלימודים האקדמיים אז התנדב במסגרות שונות ביישוב שדרות, אך שמר על קשר פעיל עם עלם דרך התנדבות עם נערים ב'קפה יעל'.

 

"מגיל 30-31 התנדבתי בהקמת ניידת רחוב שמלווה בני נוער בלילות ומספקת להם אוזן קשבת, שתייה חמה ומקום בטוח לשוחח – הניידת הייתה בראשון לציון ובסופו של דבר הועברה לאחריות אגף הרווחה בעיר ולכן חיפשתי מקום חדש, כך הגעתי לניידת גני אביב לוד שם אני מתנדב עד היום.

 

"בניידת אנחנו צוות של 5 מתנדבים ורכזת שהיא עובדת עלם – אנחנו פותחים מרחב בטוח לנוער בשכונה בכל יום חמישי בשעות הלילה אליו מגיעים בממוצע בין 60-90 נערות ונערים מכל שכבות האוכלוסייה וכל אחד מוצא אצלנו ליווי ואוזן קשבת."

מקבל תעודת הוקרה על פועלו
מקבל תעודת הוקרה על פועלו
  

יש איזה סיפור מרגש שלא תשכח?

 

"אחד מהנערים שפגשתי כנער מתנדב בגיל 16 הפך לעובד עלם בעצמו וניהל ניידת מקבילה לניידת שלי לתקופה מסוימת, זה היה מרגש מאוד לפגוש אותו. חוץ מזה, אולי זה ישמע קלישאה, אבל כל מפגש עם נערה ונער במרחב מרגשים אותי והצוהר לעולם ומלואו שהנערים מיוזמתם מבקשים לחלוק איתי מרגשים אותי מאוד כל פעם. בגלל זה אפשר לומר שאני 'מכור' להתנדבות הזו".

 

ההתנדבות והחיים האישיים אינם חלקים נפרדים

19 שנים הם זמן ארוך לשלב בו בין החיים האישיים להתנדבות וגם להקים משפחה תוך כדי, אבל משפחת שירן-ברש וגאה ותומכת באריה לאורך כל הדרך. "בשנים האחרונות אני מתנדב בניידת עלם בגני אביב לוד בימי חמישי בלילה וזה דורש תעצומות נפש גדולות מאשתי שנאלצת להישאר בעצמה בלילה זה עם התינוקת הקטנה - זו התנדבות לכל דבר ועשייה גם מבחינתה.

 

"אני גם לא רואה את ההתנדבות ואת חיי האישיים כחלקים נפרדים, זוהי למעשה 'כל החבילה' שלי. עלם והנוער במרחב הם חלק אינטגרלי מחיי האישיים ויש מועד מסוים שכולם יודעים שאני נמצא במסגרת הזו וזה כך תמיד. זה עוזר מאוד שיש מסגרת התנדבותית תחומה כדי לשים אותה גם בפרופורציות ובמקום הראוי לה בחיים עצמם ולא 'לטבוע' רגשית בתוך זה".

אריה והמשפחה
אריה והמשפחה
 

בשנה האחרונה עובד שירן-ברש בעמותת "רוח טובה", "כל חיי עסקתי בתחום הקהילה ונוצר זמן בו הייתי ללא עבודה קבועה - ההזדמנות שנקרתה בדרכי לעבוד בעמותה הייתה מדהימה ואפשרה לי לבצע גם בזמן העבודה מעשים טובים עבור האחר וזה דבר נפלא," הוא מספר. לאחרונה אף קיבל תעודת הוקרה על פועלו, הוא הוזמן לפגישה עם מנכ"לית עלם ענבל דור-קרבל, שם לאות הוקרה קיבל תעודה ותשורה על פעילותו רבת השנים שממשיכה כל הזמן.

 

מתוך דברים שלקחת איתך מההתנדבות, למה לדעתך כדי להתנדב?

 

"המפגש עם בני הנוער היה מיוחד מאוד ואפשר לי לפתוח את הראש לכיוונים שלא הכרתי ולזהות בי יכולת של הכלה והקשבה לשונה באשר הוא בלי פחד או סטיגמות.

 

"ההתנדבות והנתינה מאפשרים לאדם, לדעתי, להסתכל על עצמו ולבחון את עצמו בכל זמן ולשאול: האם אכפת לי? האם אני קשוב? האם אני מצליח לא 'להציל' אלא 'ללוות' את האחר? דרך זה ניתן להעצים את עצמך במגוון פרמטרים ונקודות שאתה רוצה להשתפר בהן. לכן אני ממליץ לכל אחד לקחת זמן מסוים ותחום בחייו האישיים ולנסות לתת אותו לאחר ללא ציפייה לתמורה - כי עצם מתן הזמן שלך 'משחרר' אותך לבחון את עצמך באמת ללא 'רעשי רקע'."

 

רוצים להתנדב ולעשות טוב? ב-13 במרץ יתקיים יום המעשים הטובים, המהווה יום שיא לעשיית טוב כל השנה. מיליוני בני אדם צפויים להשתתף ביום גלובלי זה, שיתקיים בלמעלה מ-90 מדינות. רוצים להצטרף ליוזמה? היכנסו עכשיו לאתר "יום מעשים טובים" והירשמו בקליק למעשה הטוב שלכם! יום מעשים טובים מנוהל על ידי עמותת רוח טובה, המציעה מגוון דרכים לעשות טוב ולהתנדב כל השנה  

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
רוח טובה
יד שרה
כיתבו לנו
מומלצים