שתף קטע נבחר

חוק וסדר - הגרסה הצעירה

לפני 4 שנים הרגיש עו"ד ליאור אהרון שאינו רוצה להקדיש את זמנו רק עבור עסקאות ולקוחות, אלא בעשייה נוספת. הוא לא תיאר לעצמו שהרצון להתנדב יקשור קשר עמוק בינו לבין קבוצת ילדים וילדות מוכשרים שבעזרתו רואים את העולם בעיניים חוקרות ולומדים להשמיע את קולם

רובנו מכירים את התחושה, אנחנו מרגישים במרוץ נגד הזמן עם העבודה, המשפחה, החברים, הניסיון להספיק הכל וגם להרגיש טוב - ולמרות כל ההישגים, אנחנו מחפשים עוד ערך לחיים. עו"ד ליאור אהרון חש בדיוק כך והחליט שהתנדבות היא הצעד הנכון. במהלך חיפושיו אחר התנדבות מתאימה, הגיע לעמותת "רוח טובה" שחיברה בינו לבין עמותת "חינוך לפסגות" הפועלת לצמצום פערים חברתיים על ידי יצירת שוויון הזדמנויות ומוביליות חברתית לילדים ונוער בעלי פוטנציאל למצוינות, החיים בפריפריה החברתית והגיאוגרפית של ישראל. החיבור היה מיידי ועו"ד אהרון, שותף במשרד עורכי הדין ERM (אפשטיין רוזנבלום מעוז), החל להתנדב בחינוך לפסגות רמלה אקדמית חטיבה - השנה הוא מציין ארבע שנים להתנדבות.

עו"ד ליאור אהרון עם חניכי רמלה אקדמית חטיבה
עו"ד ליאור אהרון עם חניכי רמלה אקדמית חטיבה

 

במסגרת התוכן החינוכי המועבר בעמותה לגילאי חטיבת ביניים, לומדים החניכים קורסים קדם-אקדמיים בתחומים שונים, במטרה לחשוף אותם כבר בגיל צעיר לתכנים מהאקדמיה ולעולמות תוכן חדשים ומגוונים. בתוך כך מעביר ליאור לחניכי כיתות ז'-ט' קורס קדם-אקדמי בתחום המשפט, על היבטיו השונים. במהלך הקורס, החניכים לומדים חשיבה ביקורתית משפטית, כיצד לגבש טיעונים ולבסס אותם על חקיקה. ליאור מאפשר להם להיחשף לעולם המשפט באופן נרחב יותר ובעיקר מביא לידיעתם והבנתם, באמצעות המשפט, את המשמעות של ערכים בסיסיים בדמוקרטיה, כגון חופש הביטוי, איסור אפלייה וקבלת האחר.

 

"אני מצליח לשלב שני תחומים שקרובים ללבי", הוא אומר, "האחד - המשפט, והשני - ההתנדבות עם הילדים המקסימים הללו. מעצים לראות כמה ידע וכישורים יש לבני נוער בגיל הזה, כל עוד הם מקבלים את ההזדמנות והחשיפה לתוכן חדש, אחר."

עם החניכים בסיור בבית המשפט העליון
עם החניכים בסיור בבית המשפט העליון
 

במסגרת הקורס מגיעים החניכים לסיור בבית המשפט העליון בירושלים שם הם זוכים לצפות במשפט אמיתי, ובנוסף משתתפים ב"משפט מבוים" כפרויקט מסכם לקורס. ה"משפט" מתקיים במשרדי הפירמה בה עובד ליאור, ולוקחים בו חלק עורכי דין נוספים אשר משמשים כשופטים. כך לדוגמה, השנה שיחקו החניכים הן בתפקידי הגנה והן בתפקידי תביעה, ודימו ניהול משפט שעסק בפסק דין יונתן היילו. מבחינתם זהו אירוע שיא המאפשר להם להראות את יכולת ההתבטאות והניסוח שלהם, להציג את הביטחון העצמי, החשיבה השנונה והייחודית ולתת מקום למגוון הקולות, הבונים את החוויה.

משפט מבוים
משפט מבוים
 

"נוצר ביני ובין הילדים קשר מיוחד", משתף ליאור, "הם מתרגשים מאוד במהלך הלמידה, חוקרים לעומק את המקרה והתפקידים, ומציגים טיעונים מקצועיים, שלחלוטין גורמים לי להתגאות בהם. עצם החשיפה של הילדים לעולם המשפט, תחום שככל הנראה לא היו נחשפים אליו ברמת אקדמיה בשלב כזה של חייהם, זה חלק מאוד מהותי בחזון העמותה לצמצם פערים חברתיים, ובחזון האישי שלי להעניק הזדמנות שווה לחינוך לכל ילד וילדה בחברה הישראלית."

 

השפעת הפעילות על החניכים והחניכות היא זו שמניעה אותו להמשיך ולהתנדב, וכמובן תגובת החניכים: "ליאור הוא דמות מאוד משמעותית אצלנו במרכז", אומרת ליאם סברו, חניכת כיתה ח' ממרכז העמותה ברמלה. "אנחנו שמחים מאוד על ההזדמנות ללמוד ממנו, גם ברמה המקצועית בתחום המשפט, וגם ברמה האישית על ערכים של התנדבות, נתינה ותרומה לקהילה."

 

בשנתיים האחרונות משתתף ליאור גם בתכנית העמותה להורי החניכים, במסגרתה הוא מעביר להם הרצאות בתחומים פרקטיים, כגון דיני עבודה ודיני צרכנות וכן בנושאי העשרה כגון חופש הביטוי, משפט פלילי וזכויות הילד.

  

ומה בשנה הבאה? "אני מתכוון להמשיך ולהתנדב, ולהעניק לעוד ילדים וילדות הזדמנות שווה לחינוך. הניסיון שלי ברמלה לימד אותי שקירוב הפריפריה למרכז לא יכול להתבצע רק באמצעות מחלפים, כבישים ותשתיות, אלא חייב להתלוות לכך חיבור בין אנשים אשר גורם לקרבה אמיתית. מצאתי ברמלה קהילה מוכשרת, חמה, מקבלת ומכירת טובה, ילדים והורים כאחד. אני קורא לכל מי שיכול ומעוניין, לבוא ולהתנדב ולקבל תחושת ערך אמיתי."

 

ביום המעשים הטובים חניכי העמותה ממרכז 'חינוך לפסגות' רמלה יתנדבו במחלקת שיקום ילדים בבי"ח שיבא, שם יערכו יחד עם הילדים המאושפזים ניסוי מדליק שלמדו בחוג למדעים בעמותה,ילמדו אותם וישחקו איתם.

מעוניינים להתנדב עם ילדים מוכשרים מהפריפריה החברתית והגיאוגרפית בישראל? לפרטים והצטרפות צרו קשר עם עמותת 'חינוך לפסגות' 03-6013617 

 

ב-13 במרץ יתקיים יום המעשים הטובים, המהווה יום שיא לעשיית טוב כל השנה. מיליוני בני אדם צפויים להשתתף ביום גלובלי זה, שיתקיים בלמעלה מ-90 מדינות. רוצים להצטרף ליוזמה? היכנסו עכשיו לאתר "יום מעשים טובים" והירשמו בקליק למעשה הטוב שלכם! יום מעשים טובים מנוהל על ידי עמותת רוח טובה, המציעה מגוון דרכים לעשות טוב ולהתנדב כל השנה  

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
לומדים את החוקים כבר בגיל צעיר
רוח טובה
יד שרה
כיתבו לנו
מומלצים