שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  פרס מפעל חיים מטעם אקו"ם יוענק לאורלי קסטל בלום

  קסטל בלום תקבל 35 אלף ש"ח על פרס מפעל חיים שיוענק גם למלחין חיים פרמונט. בין הזוכים הנוספים בתחום המוזיקה הקונצרטנית, הספרות והשירה: יעל גלוברמן, רקפת זיו לי, נחמה נבון, יואב תלמי ודורית וייסמן

  הזוכים בפרס אקו"ם 2018 הוכרזו היום (שני): הסופרת אורלי קסטל בלום והמלחין חיים פרמונט קיבלו פרס על מפעל חיים; נחמה נבון קיבלה פרס לעידוד יצירה בתחום הספרות, רקפת זיו לי בתחום ספרות ילדים ונוער ומרינה גלר בקומפוזיציה; דורית וייסמן קיבלה פרס על יצירה שהוגשה בעילום שם בתחום הספרות, יעל גלוברמן בשירה ואור שמש בקומפוזיציה; יואב תלמי זכה בקטגוריית הישג השנה למלחין.

   

  תחרות פרסי אקו"ם היא האירוע השנתי המרכזי של האגודה המתקיים זו השנה ה-60 ונחלק לשני ערבים. הראשון שמוקדש ליוצרים בתחומי המוזיקה הקונצרטנטית, הספרות והשירה, יתקיים ב-18 במרץ בהאנגר 22, בית היוצר של אקו"ם בנמל תל אביב. הזוכים בערב השני, בתחום המוזיקה הפופולרית, יוכרזו בהמשך. בחירת הזוכים נעשית על ידי חבר שופטים המורכב מיוצרים בולטים, מבקרי תרבות ואנשי התעשייה.

   

  אורלי קסטל בלום, שכתבה בין השאר את "דולי סיטי", "היכן אני נמצאת" והקובץ "סיפורים בלתי רצוניים", זכתה בפרס על מפעל חיים ע"ש דליה רביקוביץ שגובה מענקו 35 אלף ש"ח. "השנה מלאו שלושה עשורים לצאת קובץ סיפוריה הראשון, "לא רחוק ממרכז העיר", ודומה כי מאז ועד ל"רומן המצרי" שראה אור לפני שנתיים, הפכו המקוריות והמבע האבסורדי לתו ההיכר ביצירה ה'קסטל-בלומית'", מסרו השופטים בין השאר. "בכתיבתה האירונית, כתיבה לפרקים מכמירת לב ולפרקים מוטרפת, קסטל בלום שוברת מוסכמות ספרותיות וקודים תרבותיים, ושומרת בכל שנות פעילותה על עמדתה זו מבלי לרצות את הקורא או להקל עליו. באותו מבט סרקסטי חתרני בו קסטל בלום מפענחת את העולם, היא מאירה באמפתיה את סבך הנפש האנושית, והישראלית בפרט, על כל מורכבותה ומופרעותה".

   

  "מאירה באמפתיה את סבך הנפש האנושית". אורלי קסטל בלום (צילום: רלי אברהמי) (צילום: רלי אברהמי)
  "מאירה באמפתיה את סבך הנפש האנושית". אורלי קסטל בלום(צילום: רלי אברהמי)

  אור שמש זכה בפרס על היצירה "למרותי, למרותך, למרותו" (צילום: אנדראס לבס) (צילום: אנדראס לבס)
  אור שמש זכה בפרס על היצירה "למרותי, למרותך, למרותו"(צילום: אנדראס לבס)

  חיים פרמונט, יוצר ופרופסור למוזיקה, יקבל כמו כן 35 אלף ש"ח במסגרת הפרס על מפעל חיים על שם פאול בן חיים שבו זכה. "פרמונט הינו מלחין רב גוני. סגנון כתיבתו מאופיין בכתיבה אפית והבעה רגשית עמוקה", כתבו השופטים בנימוקיהם. "קורפוס יצירותיו הרחב מתפרס על פני כל מגוון ההרכבים, החל מיצירותיו לכלי סולו ועד למוסיקה תזמורתית; מיצירות למקהלות ועד לאופרות אפיות. הרפתקנותו של פרופסור פרמונט בתחום הקומפוזיציה באה לידי ביטוי בכתיבה בטכניקות קומפוזיטוריות שונות ולעיתים סותרות, בעבודה עם קבוצות אומנות שאינן מתחום המוזיקה, כמו שיתוף הפעולה בעבודתו רבת השנים עם קבוצת 'זיק' - קולקטיב אומנים רב תחומיים".

   

  נחמה נבון זכתה בפרס על קובץ שיריה "מה קורה אחרי שקורה", דורית וייסמן על ספרה "אדאש קלרינקה", יעל גלוברמן על הקובץ "המערה בקומה השלישית",

   רקפת זיו לי על ספרה "איזו מין חתולה את יוסף?", יואב תלמי על חמישייה לקלרינט ורביעיית קשת, מרינה גלר על יצירתה "מערבולת הזמן" ואור שמש על היצירה "למרותי, למרותך, למרותו". סכומי הזכייה שלהם נעים בין 15 ל-30 אלף ש"ח.

   

  אקו"ם (אגודת קומפוזיטורים, מחברים ומו"לים), שומרת על זכויות היוצרים של למעלה מ-10,000 מלחינים, פזמונאים, מעבדים, סופרים, משוררים ומו"לים למוזיקה.

   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: Leonardo Cendamo
  קסטל בלום. "לפרקים מכמירת לב ולפרקים מוטרפת"
  צילום: Leonardo Cendamo
  לאתר ההטבות
  מומלצים