שתף קטע נבחר

תובע את תלמוד התורה: הרב תקף אותי מינית מגיל שמונה

בתביעה שהוגשה לבית המשפט והגיעה לידי ynet מגולל תלמיד לשעבר מסכת ארוכה של התעללות מינית ואלימות כלפיו, שהחלה כשהיה בכיתה ג', מצד שני רבנים המלמדים עדיין בתלמוד תורה גדול בבני ברק. לטענת התביעה, כשהילד ואימו יידעו את ההנהלה, איימו עליהם בגירוש מהמוסד. בהקלטה נשמע אחד הרבנים מודה במעשים

 

תלמיד לשעבר בתלמוד תורה חרדי בירושלים תובע את המוסד בתביעה אזרחית על כך שבכירים בו ידעו, לכאורה, על התעללות מינית ממושכת שעבר מצד אחד מאנשי הצוות החינוכי. לדברי התובע, מורים אחרים ומנהל במוסד ידעו על מסכת ההתעללות, אך לא עשו דבר כדי למנוע אותה.

 

<< הכול על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות >>

 

התביעה, שהוגשה לבית המשפט השלום בירושלים לפני כשבוע, מגובה בחלקה גם בהקלטה שהגיעה לידי ynet. בהקלטה נשמע איש הצוות (שמו המלא שמור במערכת) מודה שבאופן סדרתי ולאורך תקופה נהג להתייחד עם הקטין, להוריד את מכנסיו ולבצע בו מעשים מגונים. התביעה (באמצעות עמותת "דין וחשבון") טוענת כי בידיה ראיות מוצקות נוספות.

 

קראו עוד בערוץ היהדות:

 

תלמוד תורה "קמיניץ" נחשב לאחד המובחרים בזרם הליטאי בירושלים. התלמיד המדובר למד במוסד החינוכי מגיל 3 עד גיל 14. בכתב התביעה שהוגש נגד המוסד ונגד שניים מאנשי הצוות, שעוד מלמדים במקום, נטען כי בעת לימודיו הותקף מינית על ידי רב במוסד.

 

 

מנהל מוסדות החינוך של "קמיניץ" הכחיש כי הוא מכיר את הרב המדובר, בכל זמן שהותו במוסד שהייתה, לדבריו, גם בתקופה שבה התחנך שם התובע. אך לפי מידע שהגיע לידינו מאחד מאנשי הצוות האחרים בתלמוד התורה, לא רק שהרב שאותו הוא מאשים לימד שם - הוא אף משמש בתפקידו גם היום, מלבד היותו אברך בכולל של מוסדות קמיניץ.

 

"אני מודה שהכנסתי אותך לחדר ואז הורדתי את המכנסיים ונגעתי באיבר שלך, זה מה שהיה". במילים אלו מתוודה הרב בשיחת טלפון מוקלטת שנערכה בין הקטין-הקורבן לבין הרב-התוקף, בתיווכו של גורם מטעם התובע.

 

בהקלטה שהגיעה לידי ynet אומר המתווך לקורבן: "שומע אותו?" ושוב לרב: "כבודו, זה היה מספר פעמים?" והרב הנתבע מודה: "מספר פעמים". המתווך פונה שוב ושואל: "אתה זוכר כמה זמן זה נמשך?" והרב עונה: "לא זוכר בדיוק, כחצי שנה אולי יותר".

 

תקיפה מגיל שמונה

כתב התביעה הוגש באמצעות עמותת "דין וחשבון", המציעה סיוע משפטי ללא עלות בתביעות פיצויים אזרחיות לנפגעי עברות מין בציבור החרדי, והוא מגולל מסכת של התעללות מינית ואלימות, לכאורה, שהופעלה לטענת התלמיד לשעבר, וכל זאת במשך תקופה ממושכת.

 

לפי גרסת התובע, ההשפלות והאלימות המילולית שספג היו בשל מוצאו המזרחי, אך לאלה הצטרפה במהלך כיתה ג' גם אלימות מינית. לדבריו, ההתעללות החלה עם סיום אחת הבחינות, כשהיה בן שמונה בלבד. התובע התבקש להישאר בחדר עם הרב שאחז בו בחוזקה, הוריד את מכנסיו ואחז באיבר מינו.

 

לפי גרסת התובע, זו הייתה רק ההתחלה. לאחר מכן, במספר הזדמנויות שונות ביצע בו מעשים מגונים חמורים שונים. לדברי התובע, גם כאשר היה מנסה להתחמק מהרב היה האחרון מאתר אותו במסדרונות המוסד ומאלץ אותו להגיע לחדרו ושם ביצע בו את זממו.

 

התביעה מגוללת גם אלימות, לכאורה, שהופעלה מצד מורה בכיר אחר בתלמוד תורה (השם שמור במערכת), שלפי כתב התביעה נהג להיכנס אל כיתתו של התובע ולהכות אותו לעיני חבריו בסרגל. לפי כתב התביעה, באחת הפעמים הכה הרב את הילד במקל וזה נשבר על גופו מעוצמת המכות.

 

התובע טוען כי להתעללות שורשים עדתיים, בהיותו ילד ממוצא מזרחי, בתלמוד תורה אשכנזי שאינו מרבה לקבל אליו תלמידים בני עדות המזרח. מצב זה הפך אותו, לטענת התביעה, ל"טרף קל" עבור הצוות החינוכי, שציפה מהילד ומהוריו להכרת תודה על עצם הכנסתם למוסד. הצוות, טוען התובע, ציפה ממנו ומהוריו לעשות את מרב המאמצים לשמור על מקומם גם במחיר של שתיקה על מסכת ההתעללויות שעבר.

 

"הנתבעים עדיין מלמדים במוסד"

בכתב התביעה נטען כי כשהיה בכיתה ו' פנו התובע ואימו מספר פעמים אל אנשי צוות במוסד, ויידעו אותם על מקרי הפגיעה המינית והאלימות, לכאורה, בניסיון לבקש את התערבותם – אלא שלטענתם הם נענו בשלילה ובאיומים להרחקה מהמוסד לצמיתות.

 

לאחר שהילד שיתף במסכת הפגיעות שעבר, קיבלה אימו טלפון מהמוסד, והרב מעברו השני של הקו האשים אותה כי בנה "מפיץ שקרים על רבנים בישיבה". הובהר לה, כמו בשיחות אחרות, כי אם ימשיכו להתלונן - הבן יורחק מהמוסד.

 

לטענת התביעה, כאשר האם הגיעה למקום והתעמתה עם אנשי הצוות החינוכי על המעשים שמבצע הרב בבנה - מנהל ומורה שנכחו במקום טרקו בפניה  את הדלת וטענו כי בעצם בואה למקום יש משום פגיעה בצניעות.

 

שני הרבנים הפוגעים, לכאורה, עדיין עובדים בתלמוד התורה קמיניץ - ולדברי התביעה, בכל השנים שחלפו מאז לא נערך כל הליך בירור במוסד על המעשים שביצעו השניים.

 

מנהל מוסדות קמיניץ, הרב אברהם דרנגר, מסר בתגובה לדברים: "כאשר תגיע התביעה לידינו נגיב על כך בצורה מסודרת. ברגע שנקבל את התביעה אנחנו נחקור את כל הפרטים בצורה הכי חזקה. בטיחות ומוגנות הילדים היא בראש מעיינינו. לא יהיה פה שום טיוח, והדברים ייחקרו לעומק".

 

הרבנים הנתבעים לא הגיבו לדברים.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
התעללות ילדים ב סיכון ילדה ילדה בוכה בכי עצב עצוב עצובה
צילום: shutterstock
מומלצים