שתף קטע נבחר

חוק הגיוס לא יעלה בכנסת. יהדות התורה: "גם התקציב לא"

ביהדות התורה קיבלו את ההחלטה של מועצת גדולי התורה שבה הדרישה להעביר את החוקים המדוברים לפני אישור תקציב המדינה. אלא שהיום התברר כי החוקים לא יעלו להצבעה במליאה. סגן השר ליצמן: "חוק הגיוס הוא חלק מההסכם הקואליציוני ומצפה לתמיכה אם חפצים בהמשך הקואליציה"

 

נתניהו וליצמן (צילום: אוליבייה פיטוסי, אלכס קולומויסקי) (צילום: אוליבייה פיטוסי, אלכס קולומויסקי)
נתניהו וליצמן(צילום: אוליבייה פיטוסי, אלכס קולומויסקי)
 

בדרך למשבר? חוקי הגיוס שביקשו בקרב החרדים לחוקק עוד לפני אישור תקציב המדינה בחודש הבא לא יעלו היום (ד') להצבעה במליאת הכנסת. למרות איומי יהדות התורה, בקואליציה מבהירים כי החוק שנועד להעניק מעמד ללומדי התורה לא יעלה להצבעה היום.

 

מליאת הכנסת תסיים את דיוניה היום מוקדם בשל חג הפורים, ולכן הלו"ז הקצר לא יאפשר קיום הצבעה. בתגובה הודיעו במפלגת יהדות התורה כי גם לא יאפשרו את אישור תקציב המדינה. "לא אוכל לתמוך בתקציב כל עוד חוק הגיוס לא יעבור", אמר סגן שר הבריאות יעקב ליצמן. "חוק הגיוס הינו חלק בלתי נפרד מההסכם הקואליציוני ואנו מצפים מכל סיעות הקואליציה לתמוך בחוק זה, אם הם חפצים בהמשך הקואליציה".

 

ביהדות התורה קיבלו הבוקר את ההחלטה של מועצת גדולי התורה בכתב, הדורשת להעביר את חוק לומדי התורה לפני אישור תקציב המדינה. ההחלטה הזאת והניסוח כפי שמופיע במסמך שהועבר, אומרים ביהדות התורה, לא מותירים הרבה אפשרויות. ההחלטה של מועצת גדולי התורה ניתנה לפני כמה ימים, אולם ביהדות התורה הקפידו להבהיר אז שלא מדובר בדרישה מפורשת שאי קיומה יחולל משבר. אלא שהיום השתנתה התמונה, ואישור התקציב תלוי למעשה בחוק.

החוק יכיר בלימוד התורה כדבר שווה ערך לגיוס (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
החוק יכיר בלימוד התורה כדבר שווה ערך לגיוס(צילום: מוטי קמחי)

החוק שמבקשים חברי יהדות התורה לאשר בהליך בזק מחדד לראשונה כי המדינה מכירה בלימוד התורה ואף כי לימוד התורה מוגדר כחובה, ומבחינת מעמדם של הלומדים הדבר שווה ערך לגיוס לצה"ל. החוק אמור לתת פתרון להחלטת בג"ץ, שלפיה יש לשנות את המתווה הקיים כיום ולחוקק חוק גיוס שוויוני.

 

ביהדות התורה סבורים שנוסח החוק למעשה מאפשר לעקוף את בג"ץ ולשמור על המצב הקיים. בליכוד ובישראל ביתנו מבינים כי המהלך רגיש מאוד מבחינה ציבורית והבהירו לנציגי יהדות התורה כי אישור החוק בהליך בזק עלול לגרום יותר נזק מאשר תועלת.

 

בנוסף, בליכוד חוששים כי החוק ישרת את מפלגת יש עתיד והיו"ר שלה, ח"כ יאיר לפיד, שינהל קמפיין ציבורי, וכי אישור החוק צפוי להיטיב איתו בציבור החילוני שדורש שוויון בנטל.

 

אמש עוד סברו בליכוד כי החרדים מבינים את הנזק שיחולל החוק ויסכימו לדחיית חקיקתו עד לאחר הפגרה. הבוקר, למרות הקשיים, אומרים החרדים: בלי החוק יתפתח משבר וגם תקציב המדינה לא יאושר.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: EPA
יו"ר יהדות התורה, ח"כ יעקב ליצמן
צילום: EPA
מומלצים