שתף קטע נבחר

גלאון וגילאון פרשו מהתמודדות לראשות מרצ

יו"ר מרצ שהתפטרה בשנה שעברה מהכנסת לטובת מהלך פתיחת ההתמודדות בפריימריז, הודיעה על פרישתה מהמרוץ: "הייתי עושה את הכול שוב גם בידיעת המחיר האישי מראש". גם ח"כ אילן גילאון הודיע על פרישה: "אמשיך לשרת כיו"ר הסיעה". המשמעות: ח"כ זנדברג היא המועמדת המובילה

 

יו"ר מרצ זהבה גלאון הודיעה היום (ד') על הסרת מועמדותה מהמרוץ לראשות מרצ והיא לא תתמודד לקדנציה נוספת. "משיחות שהיו לי עם מתפקדים בכל רחבי הארץ בשבועות האחרונים הבנתי שהם רוצים הנהגה חדשה", מסרה. אחריה פרסם יו"ר סיעת מרצ בכנסת, ח"כ אילן גילאון, כי גם הוא מסיר את מועמדתו בשל אירוע רפואי שעבר.

 

גלאון התפטרה בנובמבר אשתקד מהכנסת במטרה לשכנע את ממסד המפלגה להעביר מידיו את בחירת היו"ר והרשימה לכנסת לציבור הרחב בפריימריז. בזכות המהלך שקידמה, המפלגה הגדילה את מספר המתפקדים ב-70% עם 31 אלף חברים: "פתיחת מרצ הייתה הצלחה אדירה ואני לא מתחרטת עליה לרגע. כל חיי הפוליטיים נלחמתי למען עקרונותיי וערכיי. הייתי עושה את הכול שוב גם בידיעת המחיר האישי מראש".

פרשו מהמרוץ. גלאון וגילאון (צילום: בראל אפרים, גיל יוחנן) (צילום: בראל אפרים, גיל יוחנן)
פרשו מהמרוץ. גלאון וגילאון(צילום: בראל אפרים, גיל יוחנן)

מגישה את מכתב ההתפטרות ליו"ר הכנסת ()
מגישה את מכתב ההתפטרות ליו"ר הכנסת

גלאון הזכירה: "אני במרצ וברצ מהיום שניתנה לי זכות בחירה, ועבורי מפלגה היא כלי לשינוי, לא סידור עבודה. לא פעם מתחתי ביקורת על פוליטיקאים שנדבקו לכיס, והיום יש לי הזדמנות לא לדרוש, אלא, גם לקיים ולהעביר מסר: נבחר הציבור הוא שליח הציבור שצריך להיאבק על העתיד לא על התפקיד. אני גאה בזכות שהייתה לי להנהיג את השמאל הישראלי, ואני שמחה לראות את מרצ נפתחת. אני יודעת שאני משאירה למי שיחליף, או תחליף, אותי מפלגה חזקה ומבוססת משקיבלתי לידיי".

 

גלאון כתבה עוד: "שוחרי השלום, זכויות האדם, השוויון והצדק נמצאים בתקופה קשה לא רק בישראל, אלא, בעולם כולו. אנחנו רואים גלים עצומים של קנאות, הקצנה, גזענות, שנאה, הסתה והשחתה מכים בישראל, באירופה ובארצות הברית. מרצ היא מגדלור אידאולוגי שעומד על תילו מול צונאמי, והמבחנים הקשים רק החלו. אבל היום זה מגדלור עם צבא של 31,000 אנשים. אני פורשת, אבל נשארת מגויסת".

 

כאמור, גם ח"כ אילן גילאון הודיע על פרישה מהמרוץ. עברתי אירוע רפואי שמגביל את היכולת שלי להמשיך בקמפיין כפי שהייתי רוצה. אמשיך לשרת את הציבור כיושב ראש סיעת מרצ בכנסת - ולקדם את הערכים שבעבורם שלחתם אותי לכנסת", כתב גילאון בעמוד הפייסבוק שלו. 

 

"המשימה שלנו, של יצירת שמאל אחר וישראל אחרת, לא השתנתה. בימים הקרובים נתכנס האדומים, הקבוצה הפוליטית הגדולה והמשמעותית ביותר בציונות הסוציאליסטית, ונקבל את ההחלטות לגבי המשך דרכנו המשותפת. יש לנו עוד דרך ארוכה ביחד.

 

ארבעה מועמדים נותרו במרוץ

גלאון הייתה ממייסדי ארגון "בצלם" ושימשה כמנכ"לית הראשונה של הארגון. ב-1999 היא נבחרה לכנסת ושימשה כח"כית מאז. למרות הקריירה הפוליטית הארוכה, גלאון מעולם לא שימשה כחברת ממשלה.

פרישת גלאון מחזקת את סיכוייה. ח"כ תמר זנדברג (צילום: אוהד צויגנברג) (צילום: אוהד צויגנברג)
פרישת גלאון מחזקת את סיכוייה. ח"כ תמר זנדברג(צילום: אוהד צויגנברג)

כעת במרוץ נותרו ארבעה: חברת הכנסת המכהנת תמר זנדברג, מזכ"ל שלום עכשיו אבי בוסקילה והמועמדים אבי דבוש ואימרי קלמן. בקרב המועמדים שנותרו, פרישתה של גלאון מחזקת כך על פי ההערכות את הסיכויים של זנדברג לזכות בפריימריז שייערכו ב-22 במרס. אם אף אחד מהמועמדים לא מקבל 40 אחוז בסיבוב ראשון, יתקיים סיבוב שני.

 

הסקרים הפנימיים של כל המועמדים במרצ הראו שהאחוזים של גלאון נמוכים מאוד. באשר לגילאון הוא היה מאושפז בימים האחרונים בבית החולים. הערכות במרצ הן שגלאון תודיע על תמיכה באבי בוסקילה.

 

"זהבה היא מנהיגה אמיצה ופורצת דרך שנמצאת בשורה אחת עם שולמית אלוני ויוסי שריד", אמרה זנדברג לאחר הודעתה של גלאון. "היא הובילה את מרצ והשמאל הישראלי להישגים משמעותיים בתקופה של טלטלות לא פשוטות. גלאון הוכיחה אומץ ואחריות כשהובילה את פתיחת השורות במרצ. זהו סיום של פרק אחד בקריירה המפוארת של גלאון, ואני משוכנעת שהיא תמשיך להיות חלק בהנהגת מרצ בפרק החדש שלה". את אילן גילאון הגדירה כ"לב הפועם של השמאל. אני קודם כל מאחלת לו בריאות טובה וחזרה מהירה לחזית המאבקים החברתיים שישראל כל כך זקוקה להם".

 

בוסקילה הגיב גם כן: "זהבה גלאון היא אחת ממנהיגות השמאל המרשימות ביותר שהיו כאן. מאז תחילת הדרך היא תמיד דיברה בקול צלול נגד הכיבוש, בעד צדק חברתי, התעסקה בנושאי זכויות אדם גם שאף אחד אחר לא התקרב לנושא הזה וקידמה נושאים אזרחיים. גלאון תישאר חלק מרכזי ממרצ כי אין לנו את האפשרות לוותר על אנשים כמוה".

 

חברת הכנסת ממרצ מיכל רוזין: "בפרישתה כמו גם בכהונתה לאורך השנים היא עשתה זאת בראש מורם, באומץ ובחדות האופיינית לה. חברתי זהבה עשתה היסטוריה בפוליטיקה הישראלית והיא תמשיך להוות קול חשוב ויחיד בשמאל הישראלי. אין ספק כי שינתה באופן חסר תקדים את פניה ועתידה של מרצ כמפלגה פלורליסטית, מגוונת ומכילה. באופן אישי, זהבה וקולה הייחודי יחסר לי. אני בטוחה שבהמשך הדרך צפויה לה המשך עשייה ענפה והצלחות רבות. נמשיך להצעיד את מרצ לעבר שמאל חזק וגדול".


פורסם לראשונה 28/02/2018 12:19

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: בראל אפרים, גיל יוחנן
לא ירוצו. גלאון וגילאון
צילום: בראל אפרים, גיל יוחנן
מומלצים