שתף קטע נבחר

כאן כדי להישאר: אליניב ברדה חושב על העתיד

מאז שהתמוטט באימון לפני כארבעה חודשים, חלוץ הפועל באר שבע לא שיחק אפילו דקה אחת וכבר שקל פרישה. בינתיים הוא השתלב בצורה מושלמת כעוזר המאמן וההשפעה שלו על חדר ההלבשה גדולה, כמו גם התרומה מאחורי הקלעים

לפני שלושה שבועות, במחצית המשחק הראשון ברבע גמר הגביע מול עירוני קריית שמונה, כינס אליניב ברדה את שחקני הפועל באר שבע לשיחה. האלופה הייתה בפיגור ביתי, ולמרות הגומלין הערב (רביעי, 19:00), המצב לא נראה טוב. ברדה החדיר מוטיבציה ולא מעט שחקנים רואים באותה שיחה את הסיבה העיקרית לכך שבאר שבע שיחקה אחרת לגמרי בחצי השני והשוותה. ברדה מילא כמו שצריך את תפקידו - עוזר מאמן - וצריך להתרגל לתפקיד, כי בכלל לא בטוח שהקפטן יחזור לשחק כדורגל.

 

בהפועל באר שבע ובסביבתו של ברדה מתחזק החשש שהחלוץ לא יוכל לחזור יותר לפעילות ככדורגלן וייאלץ להודיע על פרישה מהמשחק. "אליניב רוצה מאוד לשחק, אבל גם הוא מבין שיש דברים חשובים יותר מכדורגל", אומר קרוב משפחה של ברדה. "יש לו הורים, אשה וילדים, והוא לא יסכן את עצמו. הוא מבין שהפרק שלו ככדורגלו נגמר. הוא השיג הכל בכדורגל הישראלי ועכשיו השלב שלו לפתוח פרק אחר בכדורגל, עם הפועל באר שבע כמובן".

 

"יש דברים יותר חשובים מכדורגל", אמרו בקרבתו של ברדה (צילום: עוז מועלם) (צילום: עוז מועלם)
"יש דברים יותר חשובים מכדורגל", אמרו בקרבתו של ברדה(צילום: עוז מועלם)

לפני כשלושה חודשים וחצי, ברדה, הסמל הגדול של הפועל באר שבע, האדם שנחשב לזה שהחזיר את המועדון בו גדל לקדמת הכדורגל הישראלי, התמוטט במהלך אימון הקבוצה בלהבים. כדור עוצמתי שבעט מיכאל אוחנה פגע בחזהו של ברדה, מה שגרם להפרעה חשמלית קטסטרופלית בקצב הלב, או בקיצור דום לב. ספורטאים שונים בעולם שספגו מכה דומה לא יצאו מאירועים דומים בחיים וברדה ניצל באורח נס, בין היתר בשל מכות חשמל שניתנו לו על ידי פרמדיק של מד"א. התמונות היו קשות.

 

 

ברדה התאושש מהר יחסית, אושפז למספר ימים רק לצורך בדיקות והשגחה, אחריהן שוחרר לביתו במצב בטוב. מאז הוא עובר סדרה של בדיקות שנועדו לקבוע האם ליבו התאושש במלואו מהאירוע הטראומתי ומסכן החיים, וכדי לבדוק האם אירוע מסוג זה יכול להתרחש שוב בעתיד. ברדה, כמובן, לא חזר לפעילות ספורטיבית.

 

השחקן ואנשי באר שבע נאחזו בתקווה שתוך כחודשיים ברדה יסיים את סדרת הבדיקות שיאשרו שליבו התאושש באופן מלא והוא יוכל לחזור לשחק, אבל כעת, אחרי כמעט כפול מאותה הערכת זמן, מתברר כי הוא יצטרך לעבור סדרת בדיקות נוספת ואי אפשר לדעת מתי זו תסתיים. עד לסיום העונה נותרו שלושה חודשים בלבד, וגם אם יוחלט שבאפשרותו לשחק, לא נראה שהדבר יקרה בפרק הזמן הזה.

 

לפני כחודש נערכה בבאר שבע ישיבת הנהלה, בה לקח חלק גם המאמן ברק בכר. נושא הפגישה היה "כיצד הקבוצה יכולה לשפר את היכולת הלא טובה מהתקופה האחרונה". בסיום הישיבה הוחלט, בין השאר, להציע לברדה לשמש כעוזר מאמן, כדי שיחזור להיות כמה שיותר קרוב לשחקנים הרואים בו את המנהיג הבלתי מעורער בחדר ההלבשה. לדברי מקורב לשחקן עברה רק רבע שעה מהרגע בו המנכ"ל אסי רחמים הציע לברדה את התפקיד בטלפון ועד שהמועדון הוציא הודעה רשמית בעניין.

 

בב"ש רוצים לראות אותו שב לשחק, אפילו לכמה דקות (צילום: אורן אהרוני) (צילום: אורן אהרוני)
בב"ש רוצים לראות אותו שב לשחק, אפילו לכמה דקות(צילום: אורן אהרוני)

 

באותה הודעה הודגש "אין הדבר מעיד כלל על פרישה או כוונה שכזו", וכך באמת כולם ראו את הדברים, אבל אף אחד לא יכול לומר במאה אחוז שברדה, שבדצמבר האחרון חגג את יום הולדתו ה-36, יחזור לשחק כדורגל. "אם המצב הבריאותי יאפשר לו והרופאים יודיעו שאין שום סכנה, אז הוא ינסה לחזור לשחק", אומרים בסביבתו. "הוא כן חושב על העונה הבאה למרות שזה נראה רחוק מאוד".

 

עד לפני מספר שבועות ברדה סירב, גם בשיחות סגורות, להתייחס לאפשרות שיאלץ לפרוש, אבל לאחרונה הוא הבין את המצב והחל לעכל את זה שאולי, בלית ברירה, הפרק שלו כשחקן פעיל הסתיים. לאחר כחודש בתפקיד עוזר המאמן מפרגנים לברדה על תרומתו. במשחק הראשון שלו כאיש צוות ניצל את יחסיו הטובים עם צוות השיפוט ומנע מהם לרשום בדו"ח התנהגות לא נאותה של מאמן השוערים גיא ויזינגר, ובכך מנע ממנו זימון לא נעים לבית הדין. גם חזרתו של איסאק קואנקה לעניינים היא גם עבודה יום יומית של ברדה, שדאג להשאיר אליו צמוד את הקטלאני בתקופות בהן לא ראה דשא.

 

הפרק שלו כשחקן פעיל הסתיים? ברדה (צילום: הרצל יוסף) (צילום: הרצל יוסף)
הפרק שלו כשחקן פעיל הסתיים? ברדה(צילום: הרצל יוסף)

בשל הכבוד הרב שרוחשים לו בתוך המועדון, מסרבים בכירים בו להתייחס לאפשרות שהחלוץ הוותיק יאלץ לתלות את הנעליים באופן רשמי. ככל שניתן מאפשרים לו להרגיש שהוא שחקן מן המניין - כך בפעולות יחסי ציבור ופרסומות בהן נוטלים השחקנים חלק, גם ברדה מתייצב כאחד השחקנים.

 

כבר כעת ברור שכאשר ברדה יודע רשמית על פרישה יערך לכבודו משחק פרידה והתקווה היא שמצבו הבריאותו יאפשר לו ליטול חלק במשחק כזה, אפילו לדקות בודדות. זה עשוי להיות משחק רשמי, אך חסר חשיבות בסיום העונה הנוכחית, או משחק ראווה מיוחד לאחר מכן, אך בכל מקרה המטרה היא שמי שכבר עכשיו נחשב לשחקן הגדול ביותר בתולדות הפועל באר שבע יזכה לעלות על כר הדשא של איצטדיון טוטו טרנר, לפחות עוד פעם אחת כשחקן כדורגל.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אורן אהרוני
אלניניב ברדה
צילום: אורן אהרוני
מומלצים