שתף קטע נבחר

פגישת חירום בין נתניהו לחרדים: "אין התקדמות על נוסח חוק הגיוס"

בתום פגישה בהולה בלשכת ראש הממשלה נותרו חילוקי דעות בין ראש הממשלה לליצמן, גפני ודרעי סביב החוק שנועד להעניק מעמד ללומדי התורה. לשכת נתניהו: הדיונים סביב נוסח החוק יימשכו ביממה הקרובה. החרדים: "אין התקדמות במגעים"

פתרון למשבר? ראש הממשלה בנימין נתניהו זימן אמש (יום ג') ללשכתו את ראשי המפלגות החרדיות לדיון בהול בעקבות הקרע שנוצר בקואליציה סביב ההחלטה שלא להעלות להצבעה את חוק הגיוס, ולאחריה איומי הסיעות החרדיות לא לתמוך באישור תקציב המדינה.

 

עם זאת, לאחר התדיינות שארכה כשעה וחצי בהשתתפות נתניהו, שר הפנים אריה דרעי, סגן שר הבריאות יעקב ליצמן, ח"כ משה גפני והשרים זאב אלקין ויריב לוין, לא התגבשו הסכמות. מלשכת נתניהו נמסר כי בדיונים שיתקיימו במעמד השרים אלקין, לוין ונציג היועמ"ש, הראשון שבהם היום, ייעשו ניסיונות להגיע לנוסח מוסכם של חוק הגיוס.

 

נתניהו ומנהיגי המפלגות החרדיות (צילום: רויטרס, יואב דודקביץ', אלכס קולומויסקי) (צילום: רויטרס, יואב דודקביץ', אלכס קולומויסקי)
נתניהו ומנהיגי המפלגות החרדיות(צילום: רויטרס, יואב דודקביץ', אלכס קולומויסקי)

במקביל, הנציגים החרדים מסרו בתום הפגישה: "אין התקדמות במגעים עם ראש הממשלה על נוסח חוק הגיוס. הצדדים ימשיכו בדיונים".

 

מליאת הכנסת סיימה את דיוניה מוקדם מהרגיל היום, בשל חג הפורים, ולכן לוח הזמנים הקצר לא איפשר את קיום ההצבעה על החוק שנועד להעניק מעמד ללומדי התורה. בתגובה, הודיע סגן שר הבריאות יעקב ליצמן כי מפלגתו לא תאפשר את אישור תקציב המדינה.

 

"לא אוכל לתמוך בתקציב כל עוד חוק הגיוס לא יעבור", אמר ליצמן - והוסיף: "חוק הגיוס הינו חלק בלתי נפרד מההסכם הקואליציוני ואנו מצפים מכל סיעות הקואליציה לתמוך בחוק זה, אם הם חפצים בהמשך הקואליציה". מי שתקף את התנהלות המפלגות החרדיות הוא שר הביטחון אביגדור ליברמן שאמר: "חוק הגיוס הוא חוק ההשתמטות. החלטת יהדות התורה היא לא פחות מסחיטה באיומים. ישראל ביתנו לא תכנע ולא תאפשר לזה לקרות".

 

 

לפיד: "אי אפשר לרמוס את כל מה שקדוש לציבור החילוני" (צילום: אוהד צויגנברג) (צילום: אוהד צויגנברג)
לפיד: "אי אפשר לרמוס את כל מה שקדוש לציבור החילוני"(צילום: אוהד צויגנברג)

יו"ר יש עתיד יאיר לפיד אמר הערב כי "החרדים ממשיכים באיומים סביב חוק ההשתמטות, כי הם יודעים שעכשיו אפשר לכופף את נתניהו בכל נושא. טוב עשה שר הביטחון שיצא נחרצות נגד החוק. עכשיו המבחן האמיתי של בנט וכחלון הוא לעצור את הסחטנות. אי אפשר לרמוס את כל מה שקדוש לציבור החילוני, הדתי והמסורתי במדינת ישראל בשם ההישרדות הפוליטית".

 

יהדות התורה קיבלו הבוקר את ההחלטה של מועצת גדולי התורה בכתב, הדורשת להעביר את חוק לומדי התורה לפני אישור תקציב המדינה. ההחלטה הזאת והניסוח כפי שמופיע במסמך שהועבר, אומרים ביהדות התורה, לא מותירים הרבה אפשרויות. ההחלטה של מועצת גדולי התורה ניתנה לפני כמה ימים, אולם ביהדות התורה הקפידו להבהיר אז שלא מדובר בדרישה מפורשת שאי קיומה יחולל משבר. אלא שהיום השתנתה התמונה, ואישור התקציב תלוי למעשה בחוק.

 

 

החוק שמבקשים חברי יהדות התורה לאשר בהליך בזק מחדד לראשונה כי המדינה מכירה בלימוד התורה ואף כי לימוד התורה מוגדר כחובה, ומבחינת מעמדם של הלומדים הדבר שווה ערך לגיוס לצה"ל. החוק אמור לתת פתרון להחלטת בג"ץ, שלפיה יש לשנות את המתווה הקיים כיום ולחוקק חוק גיוס שוויוני.

 

ביהדות התורה סבורים שנוסח החוק למעשה מאפשר לעקוף את בג"ץ ולשמור על המצב הקיים. בליכוד ובישראל ביתנו מבינים כי המהלך רגיש מאוד מבחינה ציבורית והבהירו לנציגי יהדות התורה כי אישור החוק בהליך בזק עלול לגרום יותר נזק מאשר תועלת.

 

בנוסף, בליכוד חוששים כי החוק ישרת את מפלגת יש עתיד והיו"ר שלה, ח"כ יאיר לפיד, שינהל קמפיין ציבורי, וכי אישור החוק צפוי להיטיב איתו בציבור החילוני שדורש שוויון בנטל.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אוהד צויגנברג, גיל יוחנן
נתניהו, דרעי וגפני
צילום: אוהד צויגנברג, גיל יוחנן
מומלצים