שתף קטע נבחר

סופה של מערת הנטיפים בראש העין

לפני כמה חודשים התגלתה במהלך עבודות בנייה מערת נטיפים מדהימה. אבל כשבאנו לצלם בתוכה גילינו שהיא כבר נהרסה, והכל על-פי החוק

 

 

בחודש נובמבר, במהלך עבודות באתר בנייה בראש העין התגלתה מערת נטיפים מרשימה. אך למי שציפה לבקר במערה ולהתרשם מהנטיפים שנוצרו במשך מיליוני שנים - מצפה אכזבה. המערה נהרסה, לאחר שהתקבלו כל האישורים על פי החוק, ועל הריסותיה ייבנה מגדל מגורים. 

 

אחד העובדים במקום, שנכנס למערה לפני שנהרסה, סיפר: "מדובר במערה יפיפייה. נטיפים גבוהים מכל הסוגים, עבים ודקים, יורדים מהתקרה ועולים מהרצפה ממש כמו במערת הנטיפים הידועה בנחל שורק. זו הייתה חוויה מדהימה. המערה הזאת הייתה יכולה לשים את ראש העין על המפה!"

 

בדו"ח המפורט של המרכז לחקר המערות במכון לחקר כדור הארץ של אוניברסיטה העברית, המערה יוצאת הדופן תוארה כך: "משטחי זרימה ואלמוגי מערות של קלציט. משקעים נוספים מופיעים על גבי קירות ותקרת המערה ובהם: נטיפים, משטחי זרימה, אלמוגי מערות ומעט הלקטיטים, חלקם פעילים ונראות טיפות מים בקצותיהם. אלמוגי מערות זעירים. בולטים במיוחד מאובנים של שונית אלמוגים טורונית שמהווים חלק מסלע האם. ביניהם בולטים מגדלונים מסוג נרינאה באורך סנטימטרים אחדים".

 

מערת הנטיפים, לפני שנהרסה (צילום: "חבר המועצה  חנוך עוז") (צילום:
מערת הנטיפים, לפני שנהרסה(צילום: "חבר המועצה חנוך עוז")

 (צילום: "חבר המועצה  חנוך עוז") (צילום:
(צילום: "חבר המועצה חנוך עוז")

אולם יופייה הנדיר של המערה והנטיפים המהודרים שנוצרו בה במשך מיליוני שנים לא הצליחו להציל את מערת הנטיפים של ראש העין מהרס לטובת פיתוח נדל"ן. הטרקטורים, כמובן לאחר שקיבלו אישור, הרסו את תקרת המערה, שברו את הנטיפים הנדירים ומלאו את חלל המערה בחול ואבנים. לטבע לקח מיליוני שנים ליצור את מערת הנטיפים - ובני האדם הרסו אותה בכמה שעות.

 

איתי שקולניק, מייסד מועדון המערות הישראלי, שגם הוא הגיע לראש העין במיוחד כדי לצפות במערת הנטיפים התאכזב. "כואב הלב, הבנתי שזאת הייתה מערה מאוד יפה עם הרבה נטיפים, שהם ערך טבע מוגן במדינת ישראל. מאוד חבל על מה שקה פה. לצערי זה קורה כל הזמן,יש מערות שנהרסות בלילה אחד בלי שאף אחד שומע עליהן".

 

כשמתגלת בישראל מערה חדשה, הסיכויים שלה לשרוד לטובת עניין הציבור ולמען שימור ערכי הטבע, תלויים בעיקר במציאת "עצמות". אם יש סיכוי קלוש שמדובר במערת קבורה יהודית, המערה לא תיהרס, אבל מערת קבורה נוצרית או מערת נטיפים יפיפייה שנוצרה לפני מליוני שנים תיהרס במהירות מטרידה ותוקפנית - תחת הדחפורים של חברות הנדל"ן ובאישור הרשויות.

 

מערת הנטיפים, לאחר שנהרסה (צילום: עידו ארז) (צילום: עידו ארז)
מערת הנטיפים, לאחר שנהרסה(צילום: עידו ארז)

 (צילום: עידו ארז) (צילום: עידו ארז)
(צילום: עידו ארז)

 

אנסטסיה שפקין ממועדון המערות הישראלי מאןד כועסת על הרשויות החליטו להרוס את מערת הנטיפים הנדירה ולבנות על חורבותיה מגדל מגורים. "זה מבאס ברמות מטורפות, מאוד רציתי לראות אותה, הבנתי שהיא יפיפייה. זה משהוא שנעלם ולא יחזור. יש היום דרכים מאד יצירתיות לשימור הטבע ולשימור מערת הנטיפים של ראש העין מבלי להרוס ועדיין לבנות. ממש חבל."

 

מעירית ראש העין נמסר כי "קבלת ההחלטה בנושא זה הינה של רשות הטבע והגנים, האחראית על שימור ערכי טבע".

 

מחברת גינדי השקעות, שבשטח הפרויקט שלה התגלתה המערה, נמסר: "החברה פעלה אך ורק על פי ההוראות שקיבלה מהרשויות. צירפנו את כל ההוראות לבחינתכם, החל מהפסקת העבודה ועד ההיתר להמשיך בעבודות. כל החלטה או חלופה אינה נתונה ברשות החברה".

 

מרשות הטבע והגנים נמסר: "נטיפים הם ערך טבע מוגן על פי חוק. חשיפת מערת נטיפים במזרח ראש העין הובאה לידיעת רשות הטבע והגנים. פקח רשות הטבע והגנים יחד עם המרכז לחקר מערות ביצעו סקר במערה. לאחר ביצוע סקר במערה והמלצת המרכז לחקר מערות להמשך עבודת הקבלן. התירה רשות הטבע והגנים את המשך הבנייה באתר כל עוד במידה וימצאו ערכי טבע נוספים העבודה תיעצר מידית ויועבר דיווח לרשות. רשות הטבע והגנים מבקשת להתריע כי במקרה של פגיעה בערך טבע מוגן מכל סוג שהוא (מערה, צמח, בעל חיים) יש לעצור כל עבודה ולהעביר דיווח מיידי לרשות".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: "חבר המועצה  חנוך עוז"
מערת הנטיפים בראש העין
צילום: "חבר המועצה חנוך עוז"
מומלצים