שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  מו"מ ישראלי-פולני על "חוק השואה": "רצון לקדם את האמת"
  על רקע היוזמה השנויה במחלוקת של הממשלה בוורשה, הגיע סגן שר החוץ שיחוסקי לדיונים עם נציגים ממשרד החוץ. "פתוחים ומוכנים להבהיר הכול", אמר שיחוסקי. מנכ"ל משרד החוץ: "רוצים להגן על חופש המחקר"

   

  המשלחת הדיפלומטית הפולנית שהגיעה אתמול (יום ד') לארץ החלה היום בדיונים עם הצוות הישראלי במטרה להגיע להסכמות במחלוקת סביב "חוק השואה", האוסר על התבטאויות המייחסות לפולין אחריות לפשעים נגד האנושות שבוצעו במלחמת העולם השנייה. את הצוות הפולני מוביל סגן שר החוץ ברטוש שיחוסקי, ומולו מנכ"ל משרד החוץ יובל רותם.

   

  החוק השנוי במחלוקת קובע כי התבטאויות שבהן הטלת אחריות על פולין לפשעים נגד האנושות בימי השואה יהוו פשע, והעונשים עליהן יגיעו עד לשלוש שנות מאסר. הוא נכנס לתוקף היום, אולם הפולנים הבהירו שהוא לא ייאכף עד שהנושא ילובן במגעים מול ישראל ועד לאחר שתתקבל החלטה בבית הדין לחוקה במדינה, שתעביר את החוק הועבר לבחינתו על ידי נשיא פולין אנדז'יי דודה.

   

  בפתיחת השיחות בין המשלחות אמר שיחוסקי: "אני מברך על ההזדמנות לפגוש את הצוות של ראש הממשלה נתניהו ולהשיק את הדיאלוג ההיסטורי בין פולין לבין ישראל בנוגע לשואה ועניינים הקשורים לכך, שמונע מהרצון המשותף להגן ולקדם אמת, חופש מחקר ודיון ציבור".  

   (צילום: AP) (צילום: AP)
  (צילום: AP)

  סגן שר החוץ הפולני שיחוסקי (מימין) ויובל רותם (צילום: יואב דודקביץ' ) (צילום: יואב דודקביץ' )
  סגן שר החוץ הפולני שיחוסקי (מימין) ויובל רותם(צילום: יואב דודקביץ' )

  שיחוסקי הוסיף: "אנחנו מחויבים לצרף את המאמצים שלנו להיאבק בכל סימנים של אנטישמיות ובסטריאוטיפיים לאומיים. אנו מחויבים לקדם את האמת על השואה ואת הקשר בין מאות השנים בין הפולנים ליהודים. אנחנו כאן, פתוחים ומוכנים לענות על כל השאלות ולהבהיר כל מה שנותר להבהיר".

   

  מנכ"ל משרד החוץ רותם אמר: "ישראל ופולין נהנות מיחסים מדיניים בילטרלים איתנים המבוססים על ערכים משותפים. אין זה סוד שסוגיית החוק הפולני ביחס לשואה מעוררת דאגה בישראל ובקרב העם היהודי ברחבי העולם. אנחנו צריכים להבטיח שהאמת ההיסטורית תישמר ושלא תהיה כל מגבלה על חופש המחקר והדיבור וכי החשש מענישה פלילית בהקשר זה יידון וייפתר".

   

  הוא הוסיף שבדיון יועלו הדאגות הישראליות בנוגע לעלייה הניכרת באירועים אנטישמיים בתקופה האחרונה. "אנחנו מודעים לכך שההנהגה הפולנית גינתה ביטויים אלה, אך בכוונתנו לדון בנושא", הוסיף. "שימור זיכרון השואה הוא נושא בעל משמעות מעבר ליחסים הבילטרלים בין ישראל לפולין. מדובר בנושא ליבה הנוגע למהותו של העם היהודי".

   

  בשבוע שעבר דחה הפרלמנט בפולין דיון בשאלה אם להקדיש יום זיכרון פולנים שהצילו יהודים במהלך מלחמת העולם השנייה. המתנגדים טענו שמדובר בתזמון לא הולם על רקע המחלוקת סביב חוק השואה.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים