שתף קטע נבחר

ניצלו בקרב בזכות רון בן ישי: "כמו מלאך"

ההודעה על זכיית פרשן ynet לענייני צבא וביטחון, רון בן ישי, בפרס ישראל לתקשורת עוררה התרגשות בקרב הלוחמים שסייע להציל בקרב במלחמת יום הכיפורים, שעליו זכה בצל"ש הרמטכ"ל. "רון אמר - אני לא כתב, אני בא לעזור לך", שחזר דורי יונגמן. ישככר קליגר: "מה שיש לי היום זה בזכותו"

 

הם קוראים לעצמם "חבורת איסמעיליה", ועד היום, 45 שנה אחרי מלחמת יום הכיפורים, דורי יונגמן, יששכר קליגר ועמי חרמון, לא שכחו את רון בן ישי. את השניים האחרונים הציל כשהעניק להם טיפול רפואי ראשוני באחד הקרבות במצרים, בפאתי איסמעיליה, ביום הראשון לאחר שהוכרזה הפסקת האש, פעולה שזיכתה אותו בצל"ש הרמטכ"ל. 

 

המצרים פתחו באש על הכוח שאליו התלווה בן ישי כעיתונאי. שנים לאחר מכן יספר בן ישי שזהו הקרב המסוכן ביותר שאותו סיקר. אתמול (ה'), זמן קצר לאחר שהכריז שר החינוך נפתלי בנט כי בן ישי הוא זוכה פרס ישראל לתקשורת לשנת תשע"ח, מיהרו לברך אותו החברים מאותו קרב.

 

"לאחר שספגנו אש, מיהרתי לזעוק לחובש", סיפר בשיחה עם ynet דורי יונגמן. "אבל לא היה חובש. רון ניגש אליי ואמר לי: "עכשיו אני לא כתב, אני בא לעזור לך. מהר מאוד הוא עצר את הדימום של קליגר וחרמון, ואלו היו רגעים קריטיים במיוחד. הוא יצר חוסם עורקים יש מאין. עוד לפני התקרית, כשהתלווה אלינו כעיתונאי, הוא תמיד ידע לשאול את השאלות הנכונות, וגם להיות קורקטי וענייני. הוא שאל את השאלות הכי נוקבות ורצה לדעת מה עשינו ומה ראינו בקרבות".

רון בן ישי והלוחמים שסייע להציל במלחמת יום כיפור (צילום: אלי סגל) (צילום: אלי סגל)
רון בן ישי והלוחמים שסייע להציל במלחמת יום כיפור(צילום: אלי סגל)

יונגמן הוסיף: "במרוצת השנים לא נשארנו בקשר, אבל תמיד כשראיתי אותו בטלוויזיה הסתכלתי עליו בהערצה. כנראה שעיתונות זה חיידק, והיה לו את החיידק הזה. אני זוכר שתמיד רצה להיות ראשון בכל מקום, הכיר את כולם וכמובן גם לקח על עצמו לא פעם סיכון גדול. מעל הכול, הוא הציל שתי נפשות. בשבילי רון הוא סוג של מלאך, ומאוד היינו רוצים להיות איתו בטקס".

 

"הוא הרוויח את הפרס הזה ביושר", אומר קליגר. "לצערי בקרב הזה איבדתי חצי רגל, אבל במידה רבה מה שיש לי היום זה בזכותו. רון היה הראשון לטפל בי, ועד היום, כשאני מדבר על אותו אירוע עם חברים ובני משפחה, אני חושב על איך שתפקד תחת אש, ובמקביל מילא את תפקידו העיתונאי. אני רוצה להגיד לו שאני אוהב אותו ושמח בשבילו מאוד".

 

"מיד לאחר ששמעתי שרון זכה בפרס הזדרזתי ובירכתי אותו", אומר חרמון. "האירוע המשותף במלחמה היה יום מכונן בחיי. רון ידע לתפוס פיקוד במקום והציל את החיים שלנו. זכיתי שהכרתי אותו".

 

שר החינוך נפתלי בנט שיבח את בן ישי בהכרזה על זכייתו בפרס: "‏רון בן ישי הוא 'כתבנו לענייני מערכות ישראל'. ‏כצנחן ואחר כך כעיתונאי השתתף בכל המערכות בחזית, ממלחמת ששת הימים ועד לבנון השנייה, ואף זכה בצל"ש על גבורתו בחילוץ פצועים. ‏עיתונאי בטחוני מעולה שאוהב את עמו ואת ארצו".

 

 

בנט אף הגן על בחירתו בבן ישי בזכייה לאחר שגולש בטוויטר תקף את ההחלטה. "יש עוד שמאלני ששכחת לתת לו פרס בסבב הזה? הליקוק הזה לא יביא לך מנדטים", כתב הגולש ונענה על-ידי בנט: "כלומר זה שרון בן ישי איבד את אביו במלחמת השחרור בפגיעת צלף והוא עצמו לחם בקרבות אום-כתף בששת הימים, וסיכן את חייו בהצלת פצועים במלחמת יום הכיפורים ואף זכה על כך בצל"ש, ושנפצע 3 (!) פעמים כל זה לא מספיק כדי שיוגדר פטריוט כי דעותיו אולי אינן ימניות דיין? לימין אין מונופול על אהבת המדינה".

 

בן ישי סיפר על הזכייה: "צלצלה מזכירה של השר ואמרה לי 'השר רוצה לדבר איתך'. חשבתי שזה כדי לקבוע פגישה ואז בנט אמר לי שהוא שמח לבשר לי על הזכייה. אמרתי לו שבשרי נעשה חידודים-חידודים. אני לא יודע מה להגיד במצבים כאלה. להגיד שאני נרגש זה לא ממצה את מה שאני חש".

 

"אני מאוד שמח, לא רק משום שאני זכיתי, אלא שהמקצוע של כתב צבאי, או כתב לענייני מלחמות, מקבל את ההכרה", הוסיף בן ישי. "היו לא מעט כתבים צבאיים שמסרו את נפשם לא על קדושת המקצוע אלא על ביצוע העבודה העיתונאית ואני בין המעטים שזכו להכרה. אני מאוד גאה בזה. בשם האנשים הטובים והמסורים שעוסקים במקצוע הזה".


פורסם לראשונה 01/03/2018 22:56

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צדוק פרינץ ורון בן ישי
החזית המצרית במלחמת יום כיפור
צדוק פרינץ ורון בן ישי
מומלצים