שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  רק פעם אחת ילדים (קטנים)

  הג'יי סי סי בטנפליי אשר בצפון ניו ג'רזי נותן מענה רחב לקהילה הישראלית הגדלה במחוז ברגן וסביבותיה. שירותים רבים מוצעים לקהל הרחב ובשנים האחרונות ניתן דרש מירבי למילוי הצרכים של המשפחות הישראליות. בין המוסדות היוקרתיים המתקיימים בין כתלי הארגון נמצא גן הילדים.

  רב גני הילדים ממוקמים בבניינים העומדים בפני עצמם, עליהם מתנוסס השלט 'גן ילדים' והילדים מגיעים אליו בציפייה ליום מלא פעילות, משחק עם חברים ועוד הפתעות שהגננות יתכננו להם. הם פעילים במשך היום בשלל פעילויות מותאמות לגיל שלהם על ידי גננות. בעולם היהודי ברחבי העולם, גני ילדים רבים מוקמים בתוך בתי הכנסת של הקהילה, ומביאים הכנסה נוספת למוסדות הדת שנדרשים להתקיים כלכלית בזכות עצמם. במחוז ברגן ישנם מוסדות שונים שמארחים גני ילדים וגנים פרטיים רבים במתכונות שונות ופילוסופיות חינוכיות מגוונות.

   

  לפני כשלושים שנה הוקם גן הילדים במסגרת אחד המוסדות הגדולים וההטרוגניים בצפון ניו ג'רזי, הג'יי סי סי בטנפליי. כיום פועל הגן שלומדים בו כ-250 ילדים בני שלושה חודשים עד גיל גן חובה ומתגאה ביחס גבוה בין מספר הגננות למספר הילדים בכיתה. אבל לא רק על זאת גאוותו.

   

  לומדים תוך משחק כפילוסופיה חינוכית. צילום: באדיבות הג'י סי סי ()
  לומדים תוך משחק כפילוסופיה חינוכית. צילום: באדיבות הג'י סי סי

   

  "לפני חמש שנים הבין הג'יי סי סי כי האוכלוסייה הישראלית במחוז גדלה בצורה מסיבית, והיה צורך לתת מענה חינוכי יהודי שהוא גם חילוני לקהילה" מספרת שרון גורן, מנהלת שיווק בגיי סי סי שבחרה לחנך את ילדיה ב-7 השנים האחרונות בגני הילדים שם "הגן נותן מענה באמצעות תוכניות מגוונות שמתכתבות עם משפחות בהן שני ההורים עובדים כל היום ועד משפחות בהן רק אחד ההורים עובד ולא נדרשים ליום לימודים מלא. החיבור הסימביוטי לארגון נתן לגן הזדמנויות לשילוב של תוכניות נוספות שבדרך כלל לא נגישות לגנים אחרים".

   

  "כ-30% מהילדים בגן הם ישראלים בנוסף לילדים יהודים-אמריקאים ובני עמים אחרים שמכבדים ומעריכים את החינוך היהודי. תוכנית הלימודים באוריינטציה
  יהודית בלי לימודי דת אורטודוקסים. תוכנית שמקבילה אולי לחינוך הממלכתי בישראל. הגישה הפלורליסטית נותנת מקום גם לילדים שמגיעים ממקומות אחרים בעולם. בכיתה של הבת שלי לומדת ילדה סינית. בראש השנה הסיני היא הביאה לכיתה תמונות וסיפרה על ראש השנה ומנהגיו לילדים" מוסיפה גורן כדוגמא להתנהלות בכיתות. "הילדים לומדים את כל חגי ישראל, לומדים על נדיב ותורם ויש המון פעילויות שמדגישות את 'תיקון עולם' כערך יהודי חשוב, והן באות לידי ביטוי בפעילות עניפה בקרב הקהילה הסובבת את טנפליי. מלבד זאת הם מקבלים שעורי העשרה בנושאים שונים".

   

  לימודים כחוויה. ()
  לימודים כחוויה.

   

  את אחת מתוכניות ההעשרה מעבירה אבישג רביד, קלינאית תקשורת במקצועה, לה 7 שנות נסיון בעבודה בישראל במסגרות של חינוך מיוחד. במסגרת הג'יי סי סי היא מוגדרת כמורה ליהדות. רביד נכנסת לכיתות הגן באופן קבוע, כחלק מהשת"פ של בית הספר עמ"ק (בית הספר של אחר הצהריים ללימודי עברית, מורשת וקהילה) לבין כיתות הגן ומעבירה תכנים מהעולם הישראלי בשפה העיברית בהיקף של שעור שלם לכל כיתה לפי הרמה שלה.

   

  אחד הדברים שמייחדים את הגן בגיי סי סי, אולי בשונה מהגנים היהודיים באזור הוא המוסד בתוכו הוא שוכן, ונותן להם מרחב שכמעט ולא קיים במסגרות אחרות. המרחב הוא פיזי אבל לא פחות מזה, מרחב שחושף את הילדים לגירויים שלא נמצאים בדרך כלל בסביבה המיידית של גן-ילדים. דוגמא לכך הוא השיתוף עם המחלקה של הקשישים. הקשישים מגיעים לג'יי סי סי בכל יום לתוכניות שונות. בינהם ישנם קשישים שמאמצים כיתת גן, מגיעים לילדים, מספרים להם סיפורים ולומדים להכיר אותם. דבר ידוע הוא שיש ילדים שפוחדים מאנשים זקנים, והחשיפה הזו נותנת להם בטחון מגיל צעיר. הקשישים שמגיעים לכיתות מקבלים מהילדים שמות חיבה ונוצרת ידידות בינהם. הם גם רואים האחד את השני בזמן הפעילויות. מעבר לכך, הילדים חשופים לפעילויות השוטפות של הג'יי סי סי כמו התערוכות המתחלפות במסדרונות אחת לחודש. המורות לוקחות את הילדים ומשוחחות על אמנות עם הילדים בסביבה הרלוונטית ועוד. עוד בין הפעילויות הייחודיות שמקבלים במסגרת הגן הם שעורי השחייה במסגרת הלימודים השנתיים החל מגיל 3. המיתקנים המגוונים שנמצאים במרחב החל מהמדשאות המוריקות כשמזג האויר מאפשר וכלה במטבח הייעודי לילדים וחדרי הכושר משם מגיעים מדריכי ספורט מקצועיים שמעבירים שיעורים מקיפים את הילד במיטב.

   

  אבישג רביד מביאה את ישראל לילדים. ()
  אבישג רביד מביאה את ישראל לילדים.

   

  בג'יי סי סי מוצעים חוגים רבים במסגרת בתי הספר השונים, בינהם ריקוד, מוזיקה ועוד. לילדים הלומדים בתוכנית של היום המלא מוצא חוג אחד בחינם במשך השנה, וישראלים רבים בוחרים בבית הספר עמ"ק כך שהילדים חשופים לתכנים בעברית וללימודי יהדות בהיקף מקסימלי. גם ילדים שלומדים בתוכניות של יום חלקי, יכולים להרשם לחוגים השונים, ובמסגרת השירות של הגן הגננות לוקחות ומחזירות את הילד מהחוג, ובכך חוסכות מההורים את הצורך להגיע רק כדי להעביר את הילד לפעילות הבאה ולהמתין לו.

   

  נושא שנידון חדשות לבקרים במיוחד לאחרונה הוא נושא הבטחון, במיוחד עם היתרבות האסונות בבתי הספר ברחבי המדינה. הג'יי סי סי נמנה על המתקנים המאובטחים ביותר. שמירה מלאה בתוך הביניין, פטרולים מחוץ לו, כניסה עם קוד לאזורים רגישים כשל גן הילדים מקנים בטחון מירבי לכ-5,000 איש שבאים לקירבו יום יום. הג'יי סי סי בטנפליי הוא אופרציה שמתנהלת בתקציב תפעול של 18$ מליון דולר בשנה.

   

  לפרטים נוספים ולהרשמה שהחלה בימים לאלו לשנת הפעילות 2018-19 יש להקדים ולפנות ל- Elissa Yurowitz, Early Childhood Operations Director, at eyurowitz@jccotp.org or 201.408.1436.

  מומלץ לפנות אליה בהקדם עלמנת להבטיח מקום בתוכניות שמתמלאות בשלב מוקדם.

   

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים