שתף קטע נבחר

אש בלי הפסקה בסוריה: אסד וארדואן כותשים, מניין ההרוגים עולה

הצבא הסורי ממשיך לכבוש ולהפציץ במזרח רוטה, מעוז המורדים האחרון באזור דמשק, באחת המערכות הקטלניות מתחילת המלחמה. יותר מ-600 נהרגו, ניסיונות להפסקת אש כשלו. בחזית משמעותית אחרת הרג הצבא הטורקי 36 לוחמים נאמני אסד, שהגיעו לסייע לכורדים במובלעת עפרין

כוחות הממשל הסורי הצליחו אתמול (שבת) לכבוש עוד שטחים במתקפה במזרח רוטה ליד דמשק, מעוז המורדים האחרון סמוך לבירה. בחזית משמעותית נוספת במלחמה בסוריה הודיעה טורקיה שהיא כבשה עיירה כורדית במובלעת עפרין.

 

 

ילדים סורים שנפצעו במזרח רוטה (צילום: AFP) (צילום: AFP)
ילדים סורים שנפצעו במזרח רוטה(צילום: AFP)

 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

בחודש ינואר פתחה טורקיה במבצע "ענף זית" נגד המחתרת הכורדית YPG בעפרין, סמוך לגבול הטורקי. מורדים סורים מסייעים לטורקיה במערכה, וכוחות שמזוהים עם הצבא הסורי נלחמים לצד הכורדים. ארגון אופוזיציה סורי דיווח היום שהמבצע הטורקי צובר תאוצה, ושמטוסי קרב טורקיים פגעו בפעם השלישית תוך 48 שעות בכוחות סוריים – והרגו 36 לוחמים.

 

מאות אלפים נהרגו בסוריה מתחילת המלחמה ב-2011. השנה נרשמה הסלמה בכמה חזיתות, כשהקריסה של דאעש בסוריה הובילה לעימותים חדשים בין הכוחות הסוריים לכוחות זרים. לפני שבוע דרשה מועצת הביטחון של האו"ם הפסקת אש של 30 יום. המהלך נכשל.

 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
(צילום: AFP)
 

ממשלת סוריה, שמקבלת סיוע מרוסיה איראן וחיזבאללה, מנהלת במזרח רוטה את אחת המערכות הרצחניות ביותר מתחילת המלחמה. מאות בני אדם נהרגו במזרח רוטה בהפצצות ותקיפות אוויריות בשבועיים האחרונים.

 

הכוחות הקרקעיים בשטח, שכוללים גם את יחידת העילית "כוח טייגר", תוקפים מהקצה המזרחי של המובלעת הנצורה. להערכת האו"ם חיים 400 אלף תושבים באזור. להערכת ארגון אופוזיציה הכוחות הסוריים השתלטו אתמול כמעט על כל העיירה א-שייפונייה.

מטוס קרב סורי מפציץ במזרח רוטה (צילום: AFP) (צילום: AFP)
מטוס קרב סורי מפציץ במזרח רוטה(צילום: AFP)
  

ארגון המורדים "צבא האיסלאם" מסר אתמול שלוחמיו נסוגו מעמדות בשני אזורים, אחד מהם בא-שייפונייה, בגלל הפצצות כבדות. הארגון האשים את בשאר אסד ברוסיה במדיניות של "אדמה חרוכה". בתקשורת של חיזבאללה ציינו שלושה אזורים שאותם כבשו הכוחות במובלעת המורדים.

 

ארה"ב: "הצעה רוסית להפסקת אש זו בדיחה"

כשאין סימנים ללחץ מערבי לעצור את המתקפה, ובשעה שההתקפות של צבא סוריה נמשכות, נראה שהנפילה של מזרח רוטה בלתי נמנעת. רוסיה, בעלת בריתה של סוריה, קרא להפסקת אש "הומניטארית" יומית בת חמש שעות במזרח רוטה שתאפשר לפנות את האזרחים ולהכניס סיוע הומניטארי. לטענת רוסיה המורדים מנעו מהאזרחים לעזוב. המורדים הכחישו. "זו בדיחה", אמרו במחלקת המדינה על ההצעה הרוסית.

ההרס במזרח רוטה (צילום: MCT) (צילום: MCT)
ההרס במזרח רוטה(צילום: MCT)

 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
(צילום: AFP)
 

בישיבת חירום מסרה נציבות האו"ם לזכויות אדם שהאירועים במזרח סוריה כוללים ככל הנראה "פשעי מלחמה וכנראה גם פשעים נגד האנושות". דמשק מסרה שהיא נלחמת במחבלים שהגבירו את קצב ההפגזות על אזורים בשליטת השלטון בבירה. להערכת ארגון אופוזיציה, מ-18 בפברואר נהרגו יותר מ-600 בני אדם בהפצצות באזורי המורדים, לעומת 27 בני אדם באזורים בשליטת השלטון.

 

טורקיה דחתה קריאות של המערב להפסיק את המבצע בעפרין, במקביל להפסקת האש שאמורה הייתה להיות במזרח רוטה. טורקיה מחשיבה את המחתרת הכורדית YPG בעפרין לזרוע של מחתרת PKK – שטורקיה נלחמת בה כבר שלושה עשורים, ושמוגדרת כארגון טרור גם בארה"ב והאיחוד האירופי. YPG היא בעלת ברית חשובה של ארה"ב במלחמה נגד דאעש.

מורדים סורים שמסייעים לטורקיה בעיירה ראג'ו, עפרין (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
מורדים סורים שמסייעים לטורקיה בעיירה ראג'ו, עפרין(צילום: רויטרס)

 (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

 (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)
 

הממשל הסורי אמנם מתנגד לנוכחות של המחתרת הכורדית באזורי הקרבות בסוריה, אך בעפרין הוא בחר לסייע לו נגד הטורקים. ארגון אופוזיציה סורי אמר שמטוסי קרב טורקיים תקפו אתמול את הכוחות "העממיים" שנאמנים לסוריה במחנה כפר ג'ינה. 

 

הכוחות הסוריים הדמוקרטיים, שמסייעים למחתרת הכורדית, מסרו כי מטוסים טורקיים פגעו היום בעמדות של "הכוחות העממיים" של הצבא הסורי מ-05:00 עד 10:00. ראש ממשלת טורקיה בינאלי יילדירים אמר שצבא טורקיה כבש מידי הכורדים את העיירה ראג'ו.

 (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

 (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)
 

 (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

הצבא הטורקי אמר שטורקיה השתלטה על שבעה יישובים, בהם ראג'ו. לפי ארגון אופוזיציה סורי טורקיה שולטת על כ-70% מהעיירה, שנמצאת 25 ק"מ צפון מערבית לעיר עפרין.

 

"החיילים שלנו, הכוחות המיוחדים, הפרשים וצבא סוריה החופשי מתקדמים לעבר עפרין צעד אחר צעד", אמר ראש ממשלת טורקיה.


פורסם לראשונה 03/03/2018 23:01

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AFP
ילדים שנפצעו במזרח רוטה
צילום: AFP
מומלצים