שתף קטע נבחר

ליברמן דורש מהאוצר: להשיב מיליארדים שקוצצו מהתקציב

בדיון הסיכום על תקציב הביטחון לקראת אישור תקציב המדינה אמר השר ליברמן כי משרד האוצר קיצץ יותר מ-8 מיליארד שקל בתוכנית תר"ש גדעון של הרמטכ"ל איזנקוט. ליברמן מבהיר כי הוא אינו מבקש תוספת לתקציב, אך להשיב את הסכום שקוצץ: "לא נוכל להמשיך ללא פתרון"

 

 

ראש הממשלה, שר הביטחון והרמטכ"ל (ארכיון) (צילום: אריאל חרמוני, משרד הביטחון) (צילום: אריאל חרמוני, משרד הביטחון)
ראש הממשלה, שר הביטחון והרמטכ"ל (ארכיון)(צילום: אריאל חרמוני, משרד הביטחון)

הדרישה של שר הביטחון ממשרד האוצר: בפתח ישיבת הוועדה המשותפת לתקציב הביטחון אמר שר הביטחון ויו"ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן כי הוא מבקש להחזיר לתקציב משרדו את הסכום שקוצץ מתוכנית הרב-שנתית שיזם הרמטכ"ל גדי איזנקוט, תר"ש גדעון, על-ידי משרד האוצר.

 

ליברמן סיפר בפתח הדיון: "עם סיכום תר"ש גדעון בשנת 2015, סוכם עם משרד האוצר שזה הסכום הסופי ושמערכת הביטחון לא תבוא יותר בשום בקשה נוספת, למעט אם יחול שינוי מהותי במצב הביטחוני. העיקרון הזה היה כמובן הדדי שגם משרד האוצר לא יבוא למשרד הביטחון ויוריד".

 

לטענת ליברמן, "נכון להיום, היקף הקיצוץ הרוחבי שביצע האוצר בתר"ש גדעון, עומד על 6.2 מיליארד שקל, במסגרת קיצוץ רוחבי. בנוסף לכך הורידו לנו עוד 2.1 מיליארד שקל, מטלות שעליהן החליט הקבינט, בלי קשר ומחוץ למשימות שהופיעו בתר"ש גדעון, כמו הקמת המכשול בעוטף עזה".

 

שר הביטחון הבהיר: "אנחנו לא מבקשים שום תוספת. אנחנו מבקשים להחזיר את התקציב לסכום המקורי כפי שהופיע בתוכנית. אין פה עניין של פרשנות. לא נוכל להמשיך ולהשלים את תר"ש גדעון ללא פתרון מניח את הדעת לנושא. אני מקווה שנצליח להגיע לסיכום עם האוצר בימים הקרובים". מלבד ליברמן השתתפו בדיון גם הרמטכ"ל איזנקוט, מנכ"ל משרד הביטחון אודי אדם וראש אגף התקציבים באוצר שאול מרידור.

 

לפני שבועות ספורים אישרה ועדת הכספים הגדלה של תקציב הביטחון בכ-1.5 מיליארד שקל. האישור שניתן לבקשת האוצר אינו קשור לתקציב השוטף, אלא ניתן כהרשאה להתחייב - המיועדת לכיסוי התחייבויות שניתנו בעבר או עתידיות. עם זאת מקור ההקצבה המיוחדת הוא עדיין מהרזרבה לתקציב משרד הביטחון שבמסגרת תקציב 2018. התוספת אינה קשורה לדרישתו של שר הביטחון, אביגדור ליברמן, לתוספת של כ-4 מיליארד שקל לתקציב הביטחון, או להתחממות הביטחונית בגבול סוריה.

 

האישור ניתן מבלי שחברי הוועדה קיבלו פירוט על מטרת העברת הכסף. לוועדה נמסר כי ההסברים המפורטים לגבי השימושים והסיבות יימסרו בוועדה המשותפת החסויה של ועדות הכספים וחוץ וביטחון, העוסקת גם בתקציב הביטחון.

 

תקציב הביטחון לשנת 2019 עומד על 55 מיליארד שקל ועוד 9.5 מיליארד שקלים מוקצבים להוצאות ביטחוניות נוספות.

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אפי שריר
השר ליברמן
צילום: אפי שריר
מומלצים