שתף קטע נבחר

ריבלין על משבר חוק הגיוס: "לפתור בהידברות, לא בכפייה"

באירוע של מועצת העיתונות התייחס הנשיא לאפשרות שהבחירות יוקדמו על רקע חוק הפטור מגיוס. לדבריו, "אם לא נשכיל לפתור את המחלוקת בהידברות, הסוגיה תמשיך לערער את יציבות המערכת הפוליטית"

 

 

 

נשיא המדינה ראובן ריבלין התייחס הערב (א') לאפשרות להקדמת הבחירות על רקע חוק הפטור מגיוס, ואמר כי "אם לא נשכיל לפתור את המחלוקת בהידברות, הסוגיה תמשיך לערער את יציבות המערכת הפוליטית ולהעצים את המתח בין המגזרים". בכינוס השנתי של מועצת העיתונות שהתקיים בעיר לוד הוסיף ריבלין: "לא ניתן לפתור את סוגיית הגיוס בכפייה אלא רק בהסדר.

 

ריבלין הוסיף כי "לא מדובר במחלוקת בין שונאי צה"ל מצד אחד לשונאי תורה בצד השני, אלא בין ישראלים שכולם גם מעריכים את צה"ל וגם מכבדים את התורה ולומדיה".

 

לדברי הנשיא, "השיח המתעצם ביממה האחרונה על הקדמת הבחירות על רקע חוק הגיוס נוגע בנקודה רגישה מאוד עבור החברה הישראלית, רגישה לציבור המשרתים בצה"ל, רגישה לציבור החרדי ולעולם התורה. זו לא הממשלה הראשונה שהסוגיה הנפיצה הזו מערערת את יציבותה".

 

גורמים פוליטיים העריכו אמש כי התעקשותם של החרדים בנוגע לאישור חוק הפטור מגיוס לפני אישור התקציב תוביל לפיזור הכנסת. בקרב הסיעות החרדיות צפויים להתייעץ עם מועצת גדולי התורה. אנשיה הנחו את הסיעה בכנסת שלא לתמוך בתקציב עד שיאושר חוק גיוס חדש. הח"כים החרדים יסבירו להם שהתעקשות על החוק במתכונת שגובשה ובלוחות הזמנים שנקבעו - תוביל לבחירות.

 

נתניהו אמר לפני המראתו לארה"ב כי אין סיבה שמשבר חוק הפטור מגיוס יוביל לבחירות מוקדמות. "אין סיבה שזה יקרה, ועם רצון טוב - זה גם לא יקרה. לי יש רצון טוב, אני מקווה שגם לשותפים האחרים שלנו", אמר טרם עלייתו למטוס.

 

"אסור להשתיק את התקשורת"

על הביקורת הבלתי פוסקת המופנית כלפי התקשורת אמר הנשיא: "אסור להשתיק את התקשורת ואת השיח שהיא יוצרת, גם כאשר זה לא נעים לנו, בין אם מימין ובין אם משמאל. חשוב לזכור זאת, עיתונות ותקשורת הן מוסד חשוב בדמוקרטיה ודווקא בגלל זה יש עדיין ציפייה מהעיתונאים להיות סופרמנים - ישרים, מקצועיים, נאמנים, מחויבים".

 

הנשיא אמר עוד כי "זו תקופה לא פשוטה להשתייך בה לגילדת העיתונות בעולם. עיתונאים, עיתונאיות ומערכות חדשות נמצאים תחת מתקפה. הם מואשמים ביצירת 'פייק ניוז', בסיקור מוטה, בחוסר גיוון. אף קבוצת וואטסאפ ושום ערוץ טלגרם לא ישנו את החובה והמחויבות של העיתונאי לקוראיו.

 

"מחויבות שעומדת בלב ליבו של המקצוע ולא השתנתה מאז שז'בוטינסקי היה עיתונאי - המחויבות להביא סיפור מבוסס עובדות. המחויבות לברר את כל העובדות. המחויבות לתת תמונה שלמה ככל הניתן ולהאיר פינות חשוכות".

 

באירוע של מועצת העיתונות נשאו דברים גם נשיאת מועצת העיתונות בישראל ושופטת בית המשפט העליון בדימוס, דליה דורנר, וראש עיריית לוד יאיר רביבו.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

הנשיא הודה לחברות וחברי מועצת העיתונות ואמר שהוא מקווה שהכינוס השנתי יהפוך למסורת בין ערי הפריפריה בישראל

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ליהי קרופניק
הנשיא ריבלין
צילום: ליהי קרופניק
מומלצים