שתף קטע נבחר

מיצג פוליטי בכיכר רבין: דגל ישראל נוטה ליפול

לפני כשנה הוא הציב בכיכר רבין פסל מוזהב של נתניהו ועורר סערה, הפעם הציב דגל נטוי. "זה מבטא את מצב המדינה - מצב ביניים", הסביר האמן איתי זלאיט

 

 

כשנה לאחר שפסל מוזהב של ראש הממשלה בנימין נתניהו הוצב בכיכר רבין בתל אביב ועורר סערה, שוב מיצג פוליטי בכיכר עורר את סקרנות העוברים ושבים - ויוצרו הוא אותו אמן. בכיכר, סמוך לבניין העירייה, הוצב הבוקר (ב') מיצג פוליטי חדש: דגל ישראל שניצב על תורן שנוטה על צידו - ועומד ליפול. שם היצירה "דגל" ואיתי זלאיט שהציב אותה הסביר כי המיצג מסמן ש"המדינה נמצאת במצב ביניים".

 

מסביב לדגל הנטוי הוצבו שמונה עמודים שביניהם נמתח חבל בצבע אדום. חדי עין יכלו לזהות מוטיבים שהופיעו גם במיצג הפסל המוזהב בדמותו של נתניהו. "הפסל מבטא את מה שכולם מרגישים ואת המצב שבו המדינה נמצאת", הסביר האמן זלאיט שהגיע בשעת בוקר מוקדמת לכיכר ונעזר בחבריו להקמת המיצג. "הדגל נמצא בסוג של מצב ביניים, כולנו במצב ביניים והמדינה כולה נמצאת במצב ביניים".

עומד ליפול. דגל ישראל הנטוי בכיכר רבין (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
עומד ליפול. דגל ישראל הנטוי בכיכר רבין(צילום: מוטי קמחי)

 (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
(צילום: מוטי קמחי)

 

"מה שמאפיין דגל זה שהוא עומד ישר וניצב", אמר זלאיט בשיחה עם ynet. "כשדגל עומד ניצב זה מסמן מצב תקין של מדינה ושל ההתנהלות, אבל הדגל מאחורי נמצא במצב ביניים, בין לבין, במצב נטוי - וזה המצב של ישראל 2018. יש קבוצה גדולה של אנשים שיגידו שהכול טוב - הכלכלה, הביטחון ושאין פקקים - אבל חלק אחר יגיד שאנחנו פסע מקריסה כלכלית".

 

"העמודים של המבנה הדמוקרטי זזים ואנחנו במקום היסטורי שבו הכול יכול להתפרק לגמרי. מה שאני מנסה לעשות זה להראות את עומק הקרע שאנחנו נמצאים בו ולתת תחושה שאין מילים. אנחנו חשופים להרבה שנאה וחוסר מידע ואני מנסה להראות את זה בצורה ניטרלית", הוסיף. 

 

 
הפלת פסל נתניהו, בדצמבר 2016 (צילום: AP) (צילום: AP)
הפלת פסל נתניהו, בדצמבר 2016(צילום: AP)

 (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

באירוע הקודם, בדצמבר 2016, נדרש זלאיט על ידי פקחי העירייה לפנות את המיצג שבנה בטענה שלא קיבל אישור מהעירייה. בסופו של דבר הופל אז פסל הזהב של נתניהו. הפעם נראה רק פקח בודד באזור הכיכר.

 

"יש בזה הרבה אמת", אמר רוני שיצא הבוקר לטיול עם כלבו בכיכר. "זה לא קשור לימין או שמאל - ראש הממשלה נמצא בחקירות, הממשלה נמצאת במשבר וראש הממשלה נוסע לארצות הברית. אהבתי מאוד את הביצוע של היצירה". אדיר, עובד בקונדיטוריה בשולי הכיכר, דווקא מחה: "שיעזבו את הדגל, זה אולי הדבר היחיד שעוד מאחד אותנו".

 

שרת התרבות והספורט מירי רגב התייחסה למיצג ואמרה: "הדגל מט ליפול רק אצל חלקים מסוימים וקיצוניים בחברה שלא מוכנים לקבל את הכרעת הבוחר. זוהי פרובוקציה פוליטית זולה ומקוממת של חוגי שמאל בשוליים, שעבורם שלטון ימין הוא בבחינת יום אבל. בעוד בישראל כולה מניפים בגאון את הדגל, יש מי שבוחר להוריד אותו. על אפם ומיצגם, נמשיך לשאת בגאווה את הדגל ונעלה אותו על נס".

 

על תגובת השרה רגב אמר זלאיט: "אני לא זוכר למי הצבעתי בבחירות האחרונות. בניגוד לעבודה הקודמת 'קינג ביבי', שם היה סממן פוליטי, כאן זה דגל ישראל שמחבר את כל קבוצות האוכלוסייה. מי שחושב שטוב כאן זה בסדר, אבל מי שחושב שלא שירגיש מה זה עושה לו". 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מוטי קמחי
דגל ישראל נטוי בכיכר רבין
צילום: מוטי קמחי
מומלצים