שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  הלך לעולמו אורי לוברני, היועץ המיתולוגי של שרי הביטחון
  לוברני, ששימש בין היתר כשגריר ישראל באיראן, כמתאם הפעולות בלבנון וכראש משלחת ישראל לשיחות השלום במדריד, הלך לעולמו בגיל 92

   

  לוברני עם ראש הממשלה נתניהו (צילום: קובי גדעון, לע"מ) (צילום: קובי גדעון, לע
  לוברני עם ראש הממשלה נתניהו(צילום: קובי גדעון, לע"מ)

  אורי לוברני, היועץ המיתולוגי של שרי הביטחון, הלך לעולמו בגיל 92. לוברני שימש בין היתר כשגריר ישראל באיראן וקשר קשרים עם השאה הפרסי.

   

  לוברני בין אלה שניהלו את המגעים הדיפלומטיים בין ישראל לאתיופיה שהובילו למבצע שלמה. בין השנים 1983–2000 הוא שימש כמתאם הפעולות בלבנון, במסגרת זו היה מעורב במגעים עם נביה ברי, מנהיג תנועת אמל, לשחרורו של רון ארד, מגעים שלא צלחו. בנוסף הוא שימש ראש משלחת ישראל למשא ומתן עם לבנון במסגרת שיחות מדריד.

  רון ארד ()
  רון ארד

   

  לאחר נסיגת צה"ל מלבנון בשנת 2000 עבר לוברני לשמש כיועץ לשר הביטחון. הוא נשאר בתפקיד זה עד 2010, אז עבר לתפקיד יועץ לשר לנושאים אסטרטגיים, משה יעלון. בנובמבר 2015 פרש משירות המדינה.

   

  בין התפקידים הנוספים שמילא לוברני: יועץ לשר החוץ משה שרת, יועץ ערבים לראש הממשלה דוד בן גוריון, מנהל לשכת ראש הממשלה בן גוריון, השגריר באוגנדה, השגריר באתיופיה וכאמור גם שגריר ישראל באיראן.

   

  בנובמבר 2015 נפגש ראש הממשלה בנימין נתניהו עם לוברני לרגל פרישתו משירות המדינה. "יש לך חלק חשוב בעבר ובהווה שלנו", אמר אז נתניהו ללוברני, שבתפקידו האחרון שימש יועץ במשרד לעניינים אסטרטגיים.

   

  שר הביטחון לשעבר משה (בוגי) יעלון נפרד מלוברני: "הוא היה דיפלומט מנוסה ויועץ ידען וחכם, מאחרוני הישראלים שחיו באיראן שלפני המהפכה, שהשקיע את ניסיונו וחוכמתו בביטחון ישראל. יהי זכרו ברוך".

   

  שר הביטחון אביגדור ליברמן אמר: "נפרדים בכאב מהול בגאווה מאיש הצללים, אורי לוברני. שליח ציבור עתיר זכויות, שהקדיש את חייו לביצור ביטחונה של מדינת ישראל. לוברני שימש כיועץ מיוחד לשרי הביטחון לדורותיהם, ותרומתו העצומה לתקומת ישראל תישאר אסורה לפרסום עוד שנים רבות. משרד הביטחון מרכין ראשו ומשתתף באבלה של המשפחה. יהי זכרו ברוך".

   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים