שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם

  ביקור היסטורי של נושאת מטוסים אמריקנית בווייטנאם

  לראשונה מאז סוף מלחמת וייטנאם ב-1975, מגיעה למדינה ספינת מלחמה אמריקנית בסדר גודל של נושאת מטוסים. ביקורה של "יו-אס-אס קרל וינסון" באזור מסמל את חיזוק היחסים בין האויבות לשעבר על רקע התעצמות סין

   

   

  נושאת מטוסים אמריקנית הגיעה היום (יום יום ב') לווייטנאם בפעם הראשונה מאז סיום מלחמת וייטנאם. ביקור ספינת המלחמה האמריקנית "יו-אס-אס קרל וינסון" מדגישה את הקשרים האסטרטגיים ההולכים וגדלים בין שתי המדינות האויבות לשעבר בתקופה שבה ההשפעה הסינית באזור רושמת עלייה.

   

  עוד חדשות מעניינות מהעולם בדף הפייסבוק של דסק החוץ

   

  נושאת המטוסים נראתה הבוקר מול חופי העיר דאנאנג ביחד עם שתי ספינות אמריקניות נוספות, וכלי השיט ישהו באזור במשך חמישה ימים.

   

  נושאת המטוסים האמריקנית "קרל וינסון" מול חופי העיר דאנאנג (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
  נושאת המטוסים האמריקנית "קרל וינסון" מול חופי העיר דאנאנג(צילום: רויטרס)

   (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
  (צילום: רויטרס)
  "הביקור מסמל ציון דרך משמעותי ביחסים הבילטראליים שלנו וממחיש את התמיכה האמריקנית בווייטנאם עצמאית ומשגשגת", אמר דניאל קריטנברינק, שגריר ארצות הברית לווייטנאם. "דרך עבודה קשה, כבוד הדדי ועל ידי המשך הטיפול בעבר בשעה שאנו עובדים על עתיד טוב יותר, הפכנו מאויבים לשעבר לשותפים קרובים".

   

  הרגיעו את הסינים לפני ביקור ספינת המלחמה האמריקנית

  הגעת נושאת המטוסים "יו-אס-אס וינסון" לווייטנאם מהווה את הנוכחות הצבאית האמריקנית הגדולה ביותר במדינה האסייתית מאז 1975, אבל גם ממחישה את היחסים המורכבים והמתפתחים עם בייג'ינג בשאלת אזור ים דרום סין השנוי במחלוקת.

   

  נציגים דיפלומטים מווייטנאם עבדו בחודשים האחרונים בהרגעת חששותיהם של שכניהם הסינים מביקורה של נושאת המטוסים האמריקנית באזור וכן משיתוף הפעולה הביטחוני הרחב בין האנוי לבין וושינגטון.

   

   (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
  (צילום: רויטרס)
  נושאות מטוסים אמריקניות פוקדות לעתים תכופות את אזור ים סין הדרומי, וסין הגבירה בתקופה האחרונה את הנוכחות הצבאית שלה באזור עם כלי שיט רבים וכן הקמת מאחזים באיים שהריבונות עליהם שנויה במחלוקת.

   

  הקרב מול סין על האיים השנויים במחלוקת

  הפעילות הצבאית הסינית המוגברת מעוררת חשש בקרב וייטנאם ומדינות אחרות באזור שטוענות לבעלות על איים באזור ים סין הדרומי שגם בייג'ינג טוענת לבעלות עליהם. בזמן שפרשנים בסין ניצלו את הנוכחות באזור של נושאת המטוסים "יו-אס-אס קרל וינסון" כדי לדרוש את הגברת הפעילות הצבאית של המדינה, דווקא התגובה הרשמית של השלטונות בבייג'ינג הייתה שקטה יחסית, אולי משום שביקור נושאת המטוסים כבר הוכרז בינואר.

   

  ההודעה על ביקור נושאת המטוסים בווייטנאם הגיעה במהלך ביקורו בן היומיים בהאנוי של שר ההגנה האמריקני ג'יימס מאטיס ולאחר כמה חודשים של שיחות דיפלומטיות בין גורמים צבאיים של שתי המדינות.

   

   (צילום: AP) (צילום: AP)
  (צילום: AP)

  נושאת מטוסים לא הייתה, כאמור, מעולם בווייטנאם מאז סיום מלחמת וייטנאם, אבל ספינות מלחמה אמריקניות קטנות יותר ביקרו באזור עם שיפור היחסים בין המדינות בשנים האחרונות.

   

  תזמורת של הצי האמריקני תערוף הופעה בדאנאנג במהלך ביקור נושאת המטוסים "קרל וינסון", ומלחים שמוצבים בו צפויים לערוך ביקור במרכז לטיפול באנשים שנחשפו לגז עצבים וכימיקלים אחרים במהלך מלחמת וייטנאם. 

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: רויטרס
  "יו-אס-אס קרל וינסון" מול חופי וייטנאם
  צילום: רויטרס
  מומלצים