שתף קטע נבחר

הילדים שלנו צריכים לגדול - שינוי קטן בתזונה יכול לעזור לנו לעזור להם

כולנו אוהבים ודואגים לילדים שלנו, אך האם אנחנו עושים הכל כדי שהתזונה תסייע להם לצמוח באופן תקין? מהם הרכיבים החשובים ביותר שאנחנו צריכים לשלב בתפריט של הילדים שלנו? ואילו שינויים אנחנו יכולים לעשות כמעט ללא מאמץ בהרגלי הצריכה שלנו, אשר יכולים להשפיע באופן משמעותי על הבריאות של ילדינו?

הורים רבים בישראל אינם מודעים לחשיבות הרבה של תזונה מלאה, מאוזנת ובריאה, שתעזור לילדיהם לצמוח ולהתפתח בצורה תקינה. מתוך רשימת הרכיבים התזונתיים שאנחנו חייבים לספק לילדים שלנו, סידן הוא אחד הרכיבים החשובים.התפקיד המכריע שלו בבניית עצמות חזקות ובריאות הופכים אותו לרכיב חובה בתפריט היומי, שכל הורה צריך להקפיד על הכמויות המתאימות שלו בתזונה של ילדיו.

 

לכן, הורים רבים ישמחו לשמוע על פתרון קל ובריא להוספת סידן לתזונה של הילדים, כמעט ללא מאמץ – על ידי החלפת החלב הרגיל בחלב מועשר בסידן. מהו חלב מועשר בסידן? מה הוא מכיל שעוזר לילדים שלנו לספוג את הסידן בצורה הטובה ביותר? ומהן ההמלצות לצריכת סידן בגילאים השונים?

 (צילום: יחצ) (צילום: יחצ)
(צילום: יחצ)
  

מהו סוד הסידן לילדים ובני נוער?

הסידן הוא מינרל המשחק תפקיד מכריע בבניית מסת העצמות בתקופת הגדילה והצמיחה לגובה. לסידן תפקיד חיוני גם בהיבטים של התפתחות שיניים, תפקוד תקין של מערכת העצבים, ואפילו בוויסות ההורמונים בגוף. הרוב המכריע של הסידן בגוף נמצא בעצמות.

 

בשנות הילדות וההתבגרות, מסת העצמות הולכת וגדלה, ובשנים אלו הילדים צוברים סידן בעצמות. עם זאת, חלון ההזדמנויות מוגבל - על פי מחקרים, 90% ממסת העצם של גוף האדם נבנית במהלך גיל ההתבגרות.

לאחר סיום גיל ההתבגרות ועם העלייה בגיל, העצם מתחילה לאבד סידן בקצב ידוע וקבוע למדי: כ-1% בשנה. לכן, חשוב מאוד לצרוך מספיק סידן בשנות הינקות, הילדות וההתבגרות, כדי לשמור על עצמות חזקות לאורך זמן ולהימנע מבעיות הקשורות במשק העצם בעתיד הרחוק.

 

מהו חלב מועשר ואיך הוא מעשיר גם את צריכת הסידן?

על רקע החשיבות המכרעת של הסידן, מצער לגלות שילדים ונערים רבים בישראל לא צורכים מספיק סידן.

 

אחד ממקורות הסידן הוא חלב, הידוע בכמות הסידן הגבוהה שבו. לכן, חלב הוא אחת האפשרויות הפופולאריות ביותר בקרב הורים בניסיון לשמור על כמות סידן מספקת בתפריט היומי של ילדיהם.

 

חלב מועשר מאפשר להורים להציע לילדיהם חלב דומה בטעם ובמרקם לחלב 'רגיל', אך מועשר בעד כפי 2 סידן ובוויטמין D, שכן מחקרים רבים מראים כי שילוב וויטמין D עם סידן מסייע לספיגה כוללת טובה יותר של סידן. כוס חלב מועשר מכילה 360 מ"ג סידן ו-1.6 מ"ג וויטמין D, בנוסף ל-6.4 גר' חלבוני חלב איכותיים. לשם השוואה, ב-100 גר' טופו יש כ-200 מ"ג סידן.

 (צילום: יחצ) (צילום: יחצ)
(צילום: יחצ)

מהי כמות הסידן שהילדים שלנו צריכים?

כמות הסידן המומלצת בתזונה היומית שלנו משתנה בתקופות שונות של החיים.

 

ההמלצה לצריכת סידן עבור ילדים בגילאי 4-8 עומדת על 1,000 מ"ג סידן ביום. לכן, כוס חלב (200 מ"ל) מועשר המכיל 360 מ"ג סידן, מספקת יותר משליש מהצריכה היומית המומלצת בגילאים אלו.

 

במהלך גיל ההתבגרות, בגילאי 9-18, כאשר קצב הגדילה מגיע לשיאו ומתרחשת בניית עצמות מואצת, דרישת הגוף לסידן גוברת וההמלצה עולה ל-1,300 מ"ג סידן ביום. גיל זה מהווה חלון הזדמנויות משמעותי להתפתחות וצמיחה לגובה ובכדי להבטיח גדילה תקינה, יש חשיבות רבה לצריכה מספקת של סידן.

 

בסיום גיל ההתבגרות ההמלצה חוזרת לעמוד על 1000 מ"ג סידן ביום, , כאשר מעל גיל 51 בנשים וגיל 70 בגברים, ההמלצה עולה ל-1200 מ"ג סידן ביום, בשל עלייה בקצב פירוק העצם.

 

שינוי קטן בתזונה - שיעזור לילדים שלנו לצמוח

בתור הורים, אנחנו כל הזמן חושבים על דרכים יצירתיות להתאמת ההרכב התזונתי של ילדינו לצרכים הגופניים שלהם בתקופת הילדות וההתבגרות. לכן, פעולה פשוטה כמו החלפת החלב ה'רגיל' בחלב מועשר, היא דרך נוחה, קלה ויעילה במיוחד להגדלת כמות הסידן בתפריט היומי של הילדים.

 

זכרו, עתיד העצמות של הילדים שלנו תלוי בתזונה העשירה בסידן שהם יקבלו מאיתנו. אם נעודד את עצמנו לחשוב על סידן ונמצא דרכים לשיפור הצריכה שלו בקרב הילדים, כמו מעבר לחלב מועשר, נוכל לספק הרבה יותר סידן וויטמין D לתפריט היומי.

 

רוצים להעשיר את התפריט היומי? כל הפרטים בדרך לתזונה בריאה עבור הילדים>>

 

 

 

 

 

 

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים