שתף קטע נבחר

גרושה תבעה מחצית מפנסיית הנכה של בעלה

איש שב"ס פרש בשל בעיות רפואיות וקיבל פנסיה מוקדמת. אשתו דרשה "לאזן" את ההכנסה ולקבל את חלקה מהסכום. מה קבע בית הדין הרבני?

בית הדין הרבני בפתח תקווה הכריע לאחרונה בסוגייה סבוכה שבמסגרתה תבעה אישה גרושה לקבל מחצית מהפנסיה המוקדמת שלה זכה בעלה לשעבר בעקבות סיום עבודתו בשב"ס עקב נכות שנקבעה לו. הדיינים פסקו כי יש לקזז מהכספים שמגיעים לאישה את הסכום שהיה משולם לבעל אילו גם היא הייתה פורשת.

 

בין בני הזוג התעוררה מחלוקת עקרונית בשאלה אם יש להגדיר פנסיה מוקדמת שמשולמת בגלל נסיבות בריאותיות כפנסיה רגילה שיש לאזן שווה בשווה, או שמא יש להגדירה ככספי פיצויים שאינם בני איזון.

 

ברקע המחלוקת עמדה הפנסיה המוקדמת שמקבל הבעל מהשב"ס: הוא פרש מהארגון לפני כחמש שנים, לאחר שנקבעה לו נכות תעסוקתית בשיעור 89%. מאז הוא מקבל פנסיה בסך 3,800 שקל, כ-47% מגובה משכורתו טרם הפרישה.

 

בתביעה שהגישה האישה היא טענה שמגיעה לה מחצית מהסכום. לטענתה, מדובר בפנסיה לכל דבר ועניין ויש להכליל אותה באיזון המשאבים. היא הדגישה שהכספים אינם פיצוי על הנזקים הגופניים שמהם סובל בעלה לשעבר, אלא זכויות פנסיוניות שאותן צבר במהלך עבודתו.

 

הבעל טען מנגד כי איזון שווה של הפנסיה יביא אותו למצב כלכלי קשה. הוא הבהיר שמעבר לפנסיה הוא מקבל מדי חודש קצבת נכות של 2,300 שקל ומשתכר כ-2,000 שקל מעבודות מזדמנות. לדבריו, הכנסתו החודשית לא מספיקה לכיסוי הוצאותיו הרבות.

 

הדיין אריאל ינאי ציין שהגישה הרווחת בפסיקה היא שזכויות פנסיוניות נכללות בחלוקת הרכוש בין בני זוג, גם כשמדובר בפרישה מוקדמת. זאת מאחר שבדרך כלל אין הצדקה להבדיל בין פנסיה שמקבל אדם בהגיעו לגיל פרישה לבין פנסיה שהוא מקבל במקרה שבו פרש לפני הזמן. עם זאת, חלוקה שווה של הפנסיה המוקדמת עלולה לגרור חוסר צדק ולהביא את הבעל למשבר כלכלי קשה, מעבר לקושי הגופני שעמו הוא מתמודד.

 

הוא הבהיר כי במקרים של פרישה מוקדמת בשל נסיבות רפואיות או נכות, יש הסתברות גבוהה לכך שהפורש ייאלץ לשלם ממועד הגירושים חלק נכבד מהפנסיה החודשית לאשתו לשעבר, בעוד היא ממשיכה לעבוד ולהשתכר משכורת מלאה ורגילה שלפעמים גם מתווספים לה דמי מזונות. לדבריו מדובר בפער "לא סביר, לא מוצדק ולא הוגן".

 

עוד הדגיש הדיין ינאי כי הבעל ייאלץ להמתין שנים רבות עד למועד הפרישה של האישה כדי לקבל את חלקו בפנסיה החודשית שלה. בנסיבות אלה, יש לאמץ פתרון שלפיו תהיה הכרה בזכאותה העקרונית של האישה לקבל מחצית מהפנסיה של הבעל, אך זאת תוך התחשבות בזכויות פנסיוניות עתידיות שלה.

 

לפיכך נקבע שיש לערוך תחשיב רעיוני לפי יציאה אפשרית של האישה לגמלאות במועד שבו פרש הבעל, ולבחון מה היה סכום הפנסיה המוקדמת שהיא הייתה זכאית לקבל. מסכום זה יש לקזז את הסכום המגיע לה מהפנסיה המוקדמת של הבעל (1,900 שקל) כך שהיא תהיה זכאית רק להפרש. לדברי הדיין, פתרון זה ממזער באופן משמעותי את הנזק הכלכלי שעלול להיגרם לבעל.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
אילוסטרציה
צילום: shutterstock
צילום: לינה מאירה
עו"ד אלינור ברגר
צילום: לינה מאירה
מומלצים