שתף קטע נבחר

פרופ' הוקינג מעריך: מה היה לפני המפץ הגדול?

האסטרופיזיקאי המפורסם בעולם סבור שפשוט לא היה כלום, אבל זה לא אומר שלא היה כלום

כשקרה מה שמכונה "המפץ הגדול", כל החומר ביקום נמחץ לתוך נקודה אחת מזערית בעלת צפיפות אין-סופית. לפיכך, אחת השאלות הגדולות ביותר היא מה היה לפני אותו רגע מכונן, וכעת נראה שהאסטרופיזיקאי המפורסם בעולם, פרופסור סטיבן הוקינג, מציע מעין הסבר.

 

 

בריאיון לעמיתו האסטרופיזיקאי ניל דה-גראס טייסון בתוכנית StarTalk, שמשודרת בערוץ נשיונל ג'יאוגרפיק, חשף הוקינג את התיאוריה שלו לסוגיה, ובמשפט אחד - הוא טוען שפשוט לא היה כלום, אבל זה לא אומר שלא היה כלום.

 

"מצב הגבולות של היקום... הוא שאין לו גבולות", סבור הוקינג. לדבריו, כדי להבין את התיאוריה הזו טוב יותר, צריך לתפוס את ה"שלט" של היקום ולהתחיל להריץ אחורה. כפי שידוע לנו היום, היקום מתרחב כל הזמן; ככל שנעים אחורה בזמן, היקום מתכווץ. אם מחזירים אחורה מספיק זמן (בערך 13.8 מיליארד שנים), היקום כולו מתכווץ לגודל של אטום אחד, כך מסביר הוקינג.

 

הנקודה התת-אטומית הזו, שמכילה הכול מהכול, ידועה בשם "סינגולריות כבידתית". באתר Live Science מסבירים כי בתוך הנקודה המזערית והצפופה מאוד הזו של חום ואנרגיה - חוקי הפיזיקה והזמן בעצם מפסיקים להתקיים. כלומר, מושג הזמן, כפי שאנחנו מבינים אותו, לא התקיים בכלל לפני שהיקום התחיל להתרחב. במקום זאת, חץ הזמן מתכווץ אין-סופית ככל שהיקום הופך לקטן יותר ויותר, אבל לעולם אינו מתכנס לנקודת התחלה ספציפית וברורה.

 

הנקודה של הוקינג היא שלא היה זמן לפני שהתחיל הזמן, אבל הזמן תמיד היה שם בצורה כלשהי, גם אם אחרת לגמרי. בריאיון מסביר הוקינג שלפני המפץ הגדול היה הזמן מעין גרסה חלופית של עצמו: "הוא תמיד התקרב לכלום אבל לא הפך לכלום... אף פעם לא היה מפץ גדול שהפיק משהו מכלום. זה רק נראה ככה מנקודת המבט של האנושות".

 

לקטע מהריאיון עם הוקינג: https://www.youtube.com/watch?v=FJ88kC2Nx8M

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים