שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  מים ממקור חלופי: איך לטפל ב"מים אדומים"?
  במטרה למנוע פגיעה בלתי הפיכה במקורות המים נערך שינוי בתמהיל המים המסופקים בכמה אזורים בארץ. התוצאה בחלק מהמקרים היא "מים אדומים". ברשות המים ובמשרד הבריאות פרסמו הוראות כיצד לטפל בתופעה
  לאחר חמישה חורפים שחונים במיוחד בצפון הארץ, מצב מקורות המים באזור הוחמר מאוד ומפלסי מי התהום הגיעו לשפל היסטורי. מצב קיצון זה נדון בהרחבה במסגרת ישיבות ועדת התפעול הארצית ברשות המים והוחלט, במטרה למנוע פגיעה בלתי הפיכה במקורות המים, לצמצם ככל הניתן את השימוש מהקידוחים באזור זה, ולתגבר את אספקת המים לאזור ממים מותפלים מהמערכת הארצית. כך נמסר בהודעה משותפת של רשות המים ומשרד הבריאות.

   

  השינוי בתמהיל המים המסופקים, הבאים במגע עם צנרת מתכתית ישנה יוצר תופעה הידועה בשם "מים אדומים" - אשר נגרמת משחרור של חומרי מבנה של הצנרת, בעיקר של ברזל (חלודה של הצנרת). בדרך כלל לאחר שטיפה חוזרת התופעה יורדת בהיקפה, עד להיעלמותה, ובחלק מהמקרים התופעה מתמשכת זמן מה.

   

   (צילום: Shutterstock) (צילום: Shutterstock)
  (צילום: Shutterstock)

   

  ברשות המים אמרו כי תופעת ה"מים האדומים" היא תופעה הידועה בעולם במצב של החלפת מקורות מים, והתרחשה במקומות שונים בארץ בשנים האחרונות, ביניהם: אילת, כפר-סבא, רמת השרון, ראשון-לציון. התופעה מתרחשת בעיקר במערכות שבהן האספקה לאורך שנים התבצעה ממקורות מים קבועים שהוחלפו לאחרים, בתקופת ההחלפה הראשונה. זה המצב בגליל המערבי, שבו לאור חומרת המצב במי התהום, מסופקים אליו מים מהמערכת הארצית.

   

  הבעיה בעיקרה אסתטית, ובכדי לשמור על איכות המים לשתיה, הנחיות משרד הבריאות הן לשטוף את מערכת אספקת המים עד לקבלת מים צלולים, וללוות את האירוע בניטור איכות המים. ברשות המים ובמשרד הבריאות אמרו כי ספקי המים ביצעו דיגומים לבדיקת איכות המים הצלולים, לאחר שטיפה, בצנרות האספקה, וכל התוצאות נמצאו תקינות, ועומדות בדרישות תקנות משרד הבריאות.

   

  בשבועות האחרונים התופעה הופיעה במספר ישובים באזור הגליל, ביניהם בכרמיאל, בשעב ובשורשים. ברשות המים אמרו כי התאגידים פועלים לשטיפת הקווים הראשיים וניטור איכות המים, אך חלק מהתושבים מדווחים על הימשכות התופעה, הנובעת כנראה ממצב הצנרת הפרטית בבתים. התושבים מונחים להימנע משתיית מים כל עוד אינם עומדים בפרמטרים האסתטיים הנדרשים (צבע, טעם, עכירות) ולהמשיך ולשטוף את המערכות הפרטיות עד חלוף התופעה. מוצע כי תושב שהתופעה בביתו אינה חולפת יזמין את ספק המים לביצוע דיגום מתכות בבית, וזאת כדי לוודא שהמים הצלולים לאחר שטיפה ראשונית, הינם ראויים לכל שימוש. ספקי המים ידגמו את המים בהתאם להנחיות משרד הבריאות.

   

  מרשות המים הובהר כי הפעלת מקורות המים מתבצעת לאור המגבלות ההידרולוגיות, אך התפעול לוקח בחשבון, ככל הניתן, את הצורך לשלוט על תמהיל המים המסופקים להפחתת התופעה. ספקי המים הונחו בשלב זה להקפיא את שליחת חשבונות המים לתושבים, עד לסיום בחינת הנושא.

   

   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים