שתף קטע נבחר

מראש FBI עד ליועץ הכלכלי הבכיר: כל מפוטרי הנשיא

גארי כהן, שהודיע השבוע על התפטרותו, מצטרף לרשימה ארוכה ומכובדת של בכירים שפוטרו או התפטרו מהבית הלבן מאז החל טראמפ בתפקיד הנשיא. בין היתר נמצאים בה ראש ה-FBI וסגנו, שרים, וכמה יועצי תקשורת. הרשימה המלאה

גארי כהן, היועץ הכלכלי הבכיר של הנשיא האמריקני דונלד טראמפ, שהודיע השבוע על התפטרותו, מצטרף לעוד בכירים בבית הלבן שהתפטרו רק לאחרונה מתפקידיהם, בהם מנהלת התקשורת של הבית הלבן ומזכיר הצוות בבית הלבן. לא מדובר במשהו חדש. כבר מתחילת כהונתו של טראמפ תחלופת הבכירים בבית הלבן הייתה גבוהה. בכירים פוטרו והתפטרו - חלקם על רקע אידיאולוגי וחלקם בעקבות שערוריות אישיות.

 

גארי כהן

תפקיד: ראש המועצה הלאומית לכלכלה והיועץ הכלכלי הבכיר של הנשיא

ימים בתפקיד: 411

 

כהן הודיע על התפטרותו ברקע ויכוח גדול שהתנהל בבית הלבן בנוגע להחלטת טראמפ להטיל מכס על יבוא פלדה ואלומיניום. כהן ככל הנראה היה נגד המהלך בעוד טראמפ ויועץ הסחר שלו, פיטר נבארו, היו בעד. עם זאת, גורמים בבית הלבן אמרו ל"ניו יורק טיימס" שאין סיבה מסוימת אחת להתפטרותו של כהן.

האחרון ללכת הביתה. גארי כהן (צילום: AP) (צילום: AP)
האחרון ללכת הביתה. גארי כהן(צילום: AP)

טראמפ הוציא הודעה שמאשרת שכהן החליט לעזוב ואמר שהיועץ הפורש הוא "כישרון נדיר" ש"עשה עבודה נהדרת ושחרר את הכלכלה האמריקנית". כהן לא אמר בפירוש מדוע החליט לעזוב, ובהודעה שהבית הלבן הוציא בשמו הוא הודה לנשיא טראמפ על ההזדמנות שניתנה לו ואמר כי היה לו לכבוד לשרת את המדינה.

 

הופ היקס

תפקיד: מנהלת התקשורת בבית הלבן (תפקידה הבכיר ביותר בממשל)

ימים בתפקיד: 405

 

היקס הייתה היועצת הוותיקה ביותר של טראמפ עד שהודיעה לאחרונה שתעזוב את תפקידה בעוד כמה שבועות. ההחלטה להתפטר פורסמה יום לאחר שסיפרה בתשאול של ועדת המודיעין של בית הנבחרים שהיא סיפרה מדי פעם שקרים לבנים לתועלת טראמפ, אך מעולם לא בנושאים הקשורים לחקירת המעורבות הרוסית בבחירות לנשיאות. עם זאת, מזכירת העיתונות של הבית הלבן, שרה סנדרס, אמרה כי ההחלטה של היקס להתפטר לא קשורה לתשאול, אלא "זה משהו שהיא חושבת עליו כבר זמן מה".

"חשבה על זה זמן מה". היקס (צילום: AP) (צילום: AP)
"חשבה על זה זמן מה". היקס(צילום: AP)
 

לאחר ההודעה על ההתפטרות אמר טראמפ כי הוא יתגעגע לכך שהיא תהיה לצידו. "הופס באמת יוצאת מן הכלל ועשתה עבודה נהדרת בשלוש השנים האחרונות. היא באמת אדם גדול", אמר טראמפ בהודעת הבית הלבן. "אין לי מילים כדי להביע את הכרת התודה שלי לנשיא טראמפ. מאחלת לו ולממשל את הטוב ביותר", אמרה הופס, שהוסיפה שאינה יודעת במה תעסוק כעת.

 

רוב פורטר

תפקיד: מזכיר הסגל בבית הלבן

ימים בתפקיד: 384

 

פורטר התפטר בעקבות טענות רבות שנשמעו מצד גרושותיו על אלימות במשפחה. מזכיר הסגל הכחיש את כל ההאשמות. בכירים בממשל אמרו לרשת ABC כי הם היו מודעים במשך חודשים לכך שיש שגרושותיו של פורטר מאשימות אותו במקרים של אלימות במשפחה, אך הם לא היו מודעים להיקף המלא של ההאשמות.

פורטר מימינו של טראמפ (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
פורטר מימינו של טראמפ(צילום: רויטרס)

גם לאחר שהפרשה התפוצצה בתקשורת – בבית הלבן הגנו בהתחלה על פורטר וראש הסגל, ג'ון קלי, כינה אותו "איש בעל יושר וכבוד אמיתיים". סגן מזכיר העיתונות בבית הלבן אמר כי טראמפ לא ידע שפורטר הועסק באישור זמני בבית הלבן.

 

ברנדה פיצג'רלד

תפקיד: ראש המרכז לבקרת מחלות ומניעתן

 

ד"ר ברנדה פיצג'רלד התפטרה בעקבות דיווח של אתר "פוליטיקו" שפיצג'רלד רכשה מניות של חברות טבק לאחר שנכנסה לתפקידה. כמו כן היא רכשה מניות של חברות תרופות וביטוח רפואי. רכישת המניות בחברות טבק עוררה חשש מיוחד מכיוון שאחת המטרות של המרכז היא למנוע ולהקטין את העישון בארצות הברית.

 

אנדרו מקייב

תפקיד: סגן ראש ה-FBI

 

סגן ראש ה-FBI, אנדרו מקייב, נאלץ לפרוש מתפקידו לאחר שראש ה-FBI, כריסטופר ריי, העלה ספקות בעקבות דו"ח של משרד המשפטים שחקר את פעולותיהם של מקייב ובכירים נוספים בסוכנות במהלך הבחירות לנשיאות ב-2016. מקייב, שהחל את הקריירה שלו ב-FBI בשנת 1996, היה לזמן קצר גם המנהל בפועל של הסוכנות לאחר שטראמפ פיטר את ג'יימס קומי.

שימש מחליף זמני לקומי. מקייב (צילום: AP) (צילום: AP)
שימש מחליף זמני לקומי. מקייב(צילום: AP)

 

אומרוסה מאניגולט

תפקיד: מנהלת התקשורת במשרד הקשר עם הציבור

ימים בתפקיד: 366

 

היא פוטרה כמה פעמים בעונות שונות של "המתמחה", אבל כוכבת הריאליטי לשעבר אמרה שהיא זו שהתפטרה מהבית הלבן והכחישה את הידיעות על כך שטראמפ פיטר אותה גם שם. בבוקר שלמחרת הודעת ההתפטרות היא סיפרה בטלוויזיה כי ההחלטה להתפטר הייתה בעקבות שיחה שהייתה לה עם ראש הסגל, ג'ון קלי, על כל מיני עניינים שהעסיקו אותה ובעקבות אותה שיחה היא התפטרה. בכירים בבית הלבן אמרו כי היא החליטה לעזוב כדי "לנסות דברים אחרים".

 

דינה פאוול

תפקיד: סגנית היועץ לביטחון לאומי

ימים בתפקיד: 358

 

פאוול הייתה שחקנית מפתח במדיניות של הממשל במזרח התיכון. יועצו הבכיר של טרמאפ וחתנו, ג'ארד קושנר, פרסם לאחר ההתפטרות כי "היא הייתה חברה חשובה בצוות השלום הישראלי-פלסטיני". מזכירת העיתונות שרה סנדרס פרסמה הודעה שלפיה פאוול "תכננה לשרת שנה אחת לפני שהיא תחזור לניו יורק, שם היא תמשיך לקדם את האג'נדה של הנשיא ולסייע בעבודה על המדיניות במזרח התיכון".

 

מה עושה כיום: סוכנות הידיעות AP דיווחה שפאוול תלמד סמינרים וקבוצות לימוד באוניברסיטת הווארד. רשת CNBC דיווחה שפאוול צפויה לחזור לעבוד בבנק "גולדמן זקס".

דינה פאוול (צילום: AP) (צילום: AP)
דינה פאוול(צילום: AP)

 

טום פרייס

תפקיד: שר הבריאות

ימים בתפקיד: 232

 

טום פרייס נאלץ להתפטר מתפקידו בעקבות ביקורת ציבורית נרחבת על עלויות הטיסות הרבות שביצע במסגרת תפקידו ושעלו למשלם המיסים האמריקני יותר ממיליון דולרים. פרייס הבטיח להחזיר כ-52 אלף דולר, עלות המושב שלו בטיסות (שפחותה בהרבה מהעלות הכוללת שלהן). "משלמי המיסים לא שילמו אגורה עבור המושב שלי במטוסים האלה", אמר פרייס. אך זה לא הספיק כדי לרצות את טראמפ.

הצטייר כבזבזן. טום פרייס (צילום: AP) (צילום: AP)
הצטייר כבזבזן. טום פרייס(צילום: AP)

 

סבסטיאן גורקה

תפקיד: יועץ בכיר ללוחמה בטרור

ימים בתפקיד: 208

 

גורקה התמקד בביטחון הלאומי ובלחימה בטרור והועסק כיועץ בתשלום עבור קמפיין טראמפ. מכתב ההתפטרות של גורקה פורסם לכאורה באינטרנט. לפי המסמך שפורסם גורקה כתב לטראמפ: "האירועים האחרונים הבהירו לי שבבית הלבן עולים כוחות שאינם תומכים במדיניות 'להשיב את אמריקה לגדולתה'. כתוצאה מכך הדרך הכי טובה שיש לי לתמוך בך היא מבחוץ". הבית הלבן סירב לאשר שגורקה אכן התפטר ובכיר אמר לרשת ABC כי "גורקה כבר לא עובד בבית הלבן". כיום הוא חזר לעבוד באתר "ברייטברט".

 

סטיב באנון

תפקיד: האסטרטג הראשי ויועץ בכיר לנשיא

ימים בתפקיד: 211

 

לאחר שהיה מנהל הקמפיין של טראמפ בבחירות לנשיאות, באנון מונה לתפקיד הבכיר בבית הלבן. הודעתו של טרמאפ על מינוי באנון באסטרטג הראשי נתקלה בהתנגדות חריפה. המבקרים התנגדו לתפיסות הלאומניות של באנון ולתפקידו הקודם כעורך הראשי של האתר "ברייטברט" – שפרסם מאמרים התומכים בתנועה הגזענית "אלט-רייט".

אולי המקורב ביותר לטראמפ שהלך הביתה. באנון (צילום: AFP) (צילום: AFP)
אולי המקורב ביותר לטראמפ שהלך הביתה. באנון(צילום: AFP)

 

הפיטורים של באנון הגיעו בעקבות אכזבתו של טראמפ מבאנון שרק הלכה וגדלה. מנגד, מקורבים ליועץ הבכיר לשעבר אמרו כי הוא זה שהתפטר ולא פיטרו אותו. דיווחים אחרים טוענים שהרקע לפיטורים הוא הוויכוחים הבלתי פוסקים בין באנון לבין חברים אחרים בצוות הבכיר בבית הלבן.

 

מה עושה כיום: חזר לעבוד באתר "ברייטברט".

 

אנתוני סקרמוצ'י

תפקיד: מנהל התקשורת של הבית הלבן

ימים בתפקיד: 10

 

סקרמוצ'י החל את תפקידו באופן רשמי רק ב-26 ביולי ולכן למעשה הוא היה רק שישה ימים בתפקיד. עם זאת, כבר לאחר שהודיעו על מינויו הוא החל לענות לשאלות עיתונאים. פיטוריו המהירים היו בעקבות הקלטה של שיחת טלפון שבה סקרמוצ'י קילל וגידף חברי צוות בכירים אחרים בבית הלבן ובעקבות התעקשותו של ראש הסגל, ג'ון קלי. "הנשיא בהחלט הרגיש שההערות של אנתוני אינן הולמות אדם במעמדו והוא לא רצה להעמיס על קלי", נאמר בהודעת הבית הלבן.

הוחלף בהיקס שהתפטרה בעצמה. אנתוני סקרמוצ'י (צילום: EPA) (צילום: EPA)
הוחלף בהיקס שהתפטרה בעצמה. אנתוני סקרמוצ'י(צילום: EPA)

 

מה עושה היום: לאחר שמכר את אחזקותיו בקרן גידור כדי להצטרף לבית הלבן, סקרמוצ'י בעיקר מופיע בתקשורת.

 

ריינס פריבוס

תפקיד: ראש הסגל בבית הלבן

ימים בתפקיד: 190

 

ההחלטה על פיטוריו של פריבוס התגלתה בטוויטר - טראמפ צייץ כי החליט להחליף את פריבוס בג'ון קלי, שהיה אז השר להגנת המולדת. טראמפ לא ציין מה הסיבה להחלפות, אבל ההודעה פורסמה יום לאחר שמנהל התקשורת החדש של הבית הלבן, אנתוני סקרמוצ'י, האשים את פריבוס בהדלפות לתקשורת באותה שיחה שהביאה לפיטוריו של מנהל התקשורת. מקורבים לטראמפ אמרו לסוכנות הידיעות "רויטרס" כי הנשיא איבד את אמונו בפריבוס בעקבות הכשלונות האחרונים להשלים מהלכי חקיקה שבהם הוא חפץ.

 

מה עושה היום: למרות הדחתו מהבית הלבן, פרביוס אמר בראיון ל"פוקס ניוז" כי הוא תמיד יהיה לצדו של טראמפ. "אני תמיד אהיה שם כדי לעזור לנשיא, לתמוך במטרותיו ולעודד אותו כחבר", אמר פריבוס.

"אמשיך לתמוך בטראמפ". ראש הסגל לשעבר ריינס פרייבוס (צילום: MCT) (צילום: MCT)
"אמשיך לתמוך בטראמפ". ראש הסגל לשעבר ריינס פרייבוס(צילום: MCT)

 

שון ספייסר

תפקיד: דובר הבית הלבן

 

ספייסר לקח על עצמו את התפקיד ביום שבו טראמפ הושבע כנשיא. הוא משך לא מעט אש בעת ששימש שופרו של הנשיא טראמפ. שעות ספורות לאחר שאנתוני סקרמוצ'י הוכרז כמנהל התקשורת של הבית הלבן ספייסר הודיע על התפטרותו. בראיון ל-ABC אמר ספייסר שהוא חש הקלה וכי צוות התקשורת של הבית הלבן דרוש להתרעננות ארגונית.

 

מה עושה כיום: לאחר הפרישה סירב ספייסר להגיד מה התוכניות שלו ואמר שיבלה זמן רב יתר עם משפחתו. היו כמה שמועות על כך שהוא ישתתף בתוכנית "רוקדים עם כוכבים" או שיפציע למערכון ב"סטארדיי נייט לייב", שם הוא זכה לחיקוי מצליח של מליסה מקארתי.

 

 

מייק דובקה

תפקיד: מנהל התקשורת של הבית הלבן

ימים בתפקיד: 74

 

לפי הדיווח באתר "אקסיוס", דובקה עזב ביחסים טובים עם טראמפ והצוות, אבל הוא לא הצליח להשתלב עם אלו שעבדו עם טראמפ בתקופת הקמפיין לנשיאות. לפי כמה דיווחים טראמפ היה מתוסכל מסגל יועצי התקשורת בבית הלבן, וטען שחלק מקשיי הממשל נובעים מאסטרטגיה תקשורתית לקויה.

 

מה עושה כיום: דובקה חזר לעבודתו במשרד התקשורת האסטרטגית ויחסי הציבור שהקים.

 

וולטר שאוב

תפקיד: ראש משרד האתיקה בבית הלבן

 

שאוב התפטר לאחר שנקלע לעימות עם הבית הלבן סביב החלטתו של טראמפ להעביר לבניו את אחזקותיו בחברה המשפחתית. כשהתפטר אמר שאוב, ששירת תחת שלושה נשיאים: "ברור לי שאנחנו צריכים לשפר את תוכנית האתיקה הקיימת. אמריקה בדרך להיות מושא ללעג".

 

ג'יימס קומי

תפקיד: ראש ה-FBI

ימים בתפקיד: 1,344

 

ראש ה-FBI שהוביל את חקירת המעורבות הרוסית בבחירות לנשיאות הודח במפתיע מתפקידו. לפי הודעת הבית הלבן, המהלך נעשה בליווי התובע הכללי ג'ף סשנס וסגנו רוד רוזנשטיין בעקבות התנהלותו הלקויה בחקירת המיילים של הילרי קלינטון.

ראש ה-FBI המודח ג'יימס קומי (צילום: AFP) (צילום: AFP)
ראש ה-FBI המודח ג'יימס קומי(צילום: AFP)

מייקל פלין

תפקיד: היועץ לביטחון לאומי

ימים בתפקיד: 25

 

פלין, שהעביר ימים רבים ב-2016 במסעות ובהשתתפות בעצרות תמיכה בטראמפ, תוגמל מיד לאחר הניצחון בתפקיד היועץ לביטחון לאומי. פלין נאלץ להתפטר לאחר שהתגלה כי הטעה את סגן הנשיא מייק פנס בנוגע לאופי הפגישות המרובות שלו עם השגריר הרוסי בוושינגטון סרגיי קיסליאק.

 

מה עושה היום: פלין וקשריו העסקיים בטורקיה היו חלק מהדברים שנחקרו על ידי התובע המיוחד רוברט מולר, במסגרת חקירת המעורבות הרוסית בבחירות והקשרים בין קמפיין טראמפ לרוסיה.

עדותו תביא להדחת טראמפ? מייקל פלין (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
עדותו תביא להדחת טראמפ? מייקל פלין(צילום: רויטרס)

סאלי ייטס

תפקיד: תובעת כללית

ימים בתפקיד: 11

 

אחרי 30 שנה במשרד המשפטים ייטס לקחה את המושכות לאחר התפטרותו של התובע הכללי בממשל אובמה, לורטה לינץ'. ייטס פוטרה אחרי ימים ספורים לאחר שהורתה ליועצים המשפטיים שלא להגן על צו ההגירה של טראמפ, שהגביל את כניסת תושבי שבע מדינות מוסלמיות לארצות הברית.

 

"כל עוד אני התובעת הכללית, משרד המשפטים לא יציג טיעונים להגנת הצו הנשיאותי, אלא אם כן אשוכנע שראוי לעשות זאת", כתבה ייטס במכתב ליועצים המשפטיים. כמה שעות אחר כך היא פוטרה. בהצהרה אמר הבית הלבן כי היא "בגדה במשרד המשפטים".

 

מה עושה כיום: מאז שעזבה את משרד המשפטים כתבה ייטס כמה מאמרים ב"וושינגטון פוסט" וב"ניו יורק טיימס" שמבקרים את הפעולות של טראמפ ושל התובע הכללי ג'ף סשנס.

 

פריט בהרארה

תפקיד: התובע הפדרלי של רובע מנהטן בניו יורק

 

בהרארה פוטר על ידי טראמפ לאחר שסירב לבקשת התובע הכללי ג'ף סשנס מהתובעים הפדרליים שמונו בממשל אובמה להתפטר. זאת למרות שטראמפ ביקש מבהרארה היה להישאר בתפקיד עוד לפני ההשבעה.

 

קטי וולש

תפקיד: סגנית ראש הסגל בבית הלבן

 

לפי מקורביה של וולש היא התפטרה לאחר שהייתה מתוסכלת מהאופן שבו התנהלו העניינים בבית הלבן. עם זאת, לאחר התפטרותה היא עברה לנהל את "מדיניות אמריקה תחילה" – קבוצה חוץ ממשלתית התומכת בטראמפ.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים