שתף קטע נבחר

המשפטניות שובתות: מבקשי המקלט קיבלו מעמד ארעי

הנציגות המשפטית של רשות האוכלוסין וההגירה בבית הדין לעררים בירושלים, המורכבת מ-11 עורכות דין, משביתה מיום ראשון את שירותיה במחאה על עומס עבודה כבד וממושך. כתוצאה מכך אתמול לא יוצגה המדינה בדיון לגבי 11מבקשי מקלט מדרפור, שזכו למעמד ארעי

שביתה ברוח יום האישה: 11 משפטניות המרכיבות את הנציגות המשפטית של רשות האוכלוסין וההגירה בבית הדין לעררים בירושלים פתחו בצעדים ארגוניים ומשביתות מיום ראשון האחרון את שירותי הנציגות. השביתה מתקיימת על רקע עומס כבד שמוטל על המשפטניות עקב מחסור בכוח אדם.

 

לא מספיק טובות? ברשות האוכלוסין סירבו לשבץ מאבטחות

 

אתמול (ד') התקיים דיון בעניינם של 11 מבקשי מקלט מדרפור אשר הגישו בקשתם למקלט. בית הדין לעררים נתן מספר פסקי דין אשר העניקו למבקשי מקלט דומים מדרפור מעמד ארעי, והמדינה הגישה ערעורים על פסקי דין אלה. אך בדיון זה לא הוגשה תגובה מטעם הנציגות המשפטית של רשות האוכלוסין בשל השביתה, וכתוצאה מכך כל מבקשי המקלט קיבלו מעמד של תושב ארעי בנוסף ל-3000 שקל הוצאות לכל אחד מהם.

 

משרדי רשות האוכלוסין בתל אביב (צילום: איתי בלומנטל) (צילום: איתי בלומנטל)
משרדי רשות האוכלוסין בתל אביב(צילום: איתי בלומנטל)

 

ההחלטה לפתוח בצעדים ארגוניים מגיעה כחודשיים לאחר שהמשפטניות בבית הדין לעררים קיימו שביתת אזהרה בת יום אחד, וישיבת מו"מ שנערכה בעקבותיה הסתיימה ללא תוצאות. ברקע לכך, קיים סכסוך עבודה פתוח שהוכרז בחודש דצמבר 2017 לנוכח מחסור חמור בכוח אדם בנציגות המשפטית.

 

 

 

באיגוד המשפטנים של ההסתדרות, אשר מייצג את המשפטניות טענו כי המדינה בזרועה האחת כאחראית על בתי הדין לעררים, הגדילה פי שלושה את מספר הדיינים בבית הדין בירושלים, אך בזרועה השנייה כאחראית על הנציגות המשפטית שמופיעה בפני בית הדין, לא דאגה לתגבר את כוח האדם של המשפטניות שנדרשות להכין כתבי תשובה ולהופיע במספר רב יותר של דיונים.

  

"עבודה מהבית, בלילות, וללא תמורה"

במסגרת השביתה, המשפטניות מהנציגות המשפטית נעדרות מדיונים מתוכננים בבית הדין לעררים לפי חוק הכניסה לישראל, לא יינתן מענה ללשכות האוכלוסין ושיבושים נוספים בפעילות השוטפת. כמו כן, פסקי דין מתקבלים כאמור בהיעדר עמדת המדינה,  דבר שעלול להכשיר שהייה בלתי חוקית ומתן אשרות לזרים, לרבות במקרים של מסורבים מטעמים ביטחוניים ופליליים. דיונים שיתבטלו צפויים להידחות בחודשים רבים.

 

יו"ר איגוד המשפטנים בהסתדרות, עו"ד יצחק (יִצִי) גורדון, אמר כי: "המשפטניות בנציגות המשפטית בבית הדין לעררים בירושלים מייצגות את המדינה בסוגיות מורכבות בהן עוסקת רשות האוכלוסין וההגירה, ומתמודדות עם עומס עבודה חריג שמוביל לקריסתו של כל המערך. עובדות מסורות אלו שאחראיות בין היתר, להגן על האינטרס הציבורי, נאלצות מזה תקופה להמשיך ולעבוד גם מהבית, בלילות וללא תמורה. על אף הבקשות החוזרות ונשנות להסדיר את הנושא ולמנוע את הידרדרות המשבר, כל פניותיהן של העובדות למדינה הושבו ריקם ולא נותרה להן ברירה אחרת".

 

מרשות האוכלוסין וההגירה נמסר כי: "הנושא נמצא במשא ומתן, במטרה להגיע לתוצאות הטובות ביותר עבור כל הצדדים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים