שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  האישה מסרבת להתגרש – הבעל קיבל פטור ממזונות
  חרף פסק דין של בית הדין הרבני סירבה אישה להשלים את הפרידה. הדיינים הגדירו את התנהגותה "שלילית" וקיבלו את בקשת הבעל רטרואקטיבית
  בית הדין הרבני בירושלים קיבל לאחרונה בקשה שהגיש גבר לפטור אותו מתשלום מזונות משום שאשתו מסרבת להתגרש ממנו. הדיינים קבעו שעל רקע התנהגותה "השלילית" של האישה הפטור ניתן רטרואקטיבית ממועד הפרידה ביניהם.

   

  בפסק דין מיוני 2017 נקבע שאם האישה תסרב להתגרש תהיה זו עילה לשלול את זכאותה למזונות. זמן קצר לאחר מכן הצדדים הוזמנו לסידור הגט אך האישה הודיעה שאינה מסכימה להתגרש ובכוונתה לערער לבית הדין הרבני הגדול.

   

  בעקבות זאת הגיש הבעל בקשה לפטור אותו מהחובה לשלם לה מזונות מיום הפירוד או לכל הפחות מהיום שבו הגיש את תביעת הגירושים. כמו כן הוא ביקש לפטור אותו מתשלום המזונות בעתיד.

   

  הרב אוריאל לביא, הרב שלמה תם והרב דוד מלכא הבהירו שלפי השולחן ערוך, נשללת מאישה זכאות למזונות אם היא מסרבת לגירושים אף שחויבה בהם. זאת במטרה להפעיל עליה לחץ לקבלת הגט.

   

  לדבריהם, על פי ההלכה, חיוב אישה בקבלת גט מפקיע את חיוביו הכספיים של בעלה כלפיה לדאוג ל"שארה וכסותה" (מזונות ובגדים). בהקשר זה ציטטו הדיינים את דברי המהר"ם מרוטנבורג במסכת כתובות שלפיהם אישה שהרגילה את הבית ב"קטטה" נחשבת מורדת ואינה זכאית למזונות.

   

  הובהר שעל פי ההלכה אין הבעל חייב במזונות אשתו אלא כשהיא עמו, ורק אם נקבע שעזיבתה הייתה מוצדקת הוא יחויב להמשיך לשלם לה מזונות. הדיינים הוסיפו כי שלילת המזונות מהאישה לא תגרום לה למחסור חמור.

   

  באשר למועד שממנו יש לשלול את המזונות קבעו הדיינים שהתנהלותה השלילית של האישה בחיי הנישואים בכלל ובחיי האישות בפרט מצדיקה לתלות את האשם בפירוד בה, ולשלול את זכאותה למזונות כבר ממועד הפירוד ולא רק כלפי העתיד.

   

  הם הסבירו כי בדרך כלל כשהאישה היא זו שעוזבת את הבית ותובעת מזונות, מוטל על בית הדין לברר ממי "המניעה", כלומר מי אשם בפירוד. כאשר המניעה היא מהבעל היא לא מאבדת את זכותה למזונות.

   

  אולם במקרה זה הבעל עזב את הבית מטעמים מוצדקים ולא יעלה על הדעת לחייב אותו במזונות אשתו כשהיא, במעשיה השליליים, כפתה עליו את העזיבה ולמעשה "זרקה אותו מהבית". בסיכומו של דבר פסקו הדיינים שהבעל פטור מתשלום מזונות לאשתו החל ממועד הפירוד.

   

  • לקריאת פסק הדין המלא – לחצו כאן
  • הכתבה באדיבות אתר המשפט הישראלי פסקדין
  • ב"כ התובע: טו"ר מרדכי שיינין, עו"ד אליהו שפירא וטו"ר משה יעקב קרו
  • ב"כ הנתבעת: טו"ר משה מיטלמן
  • עו"ד תומר שזר עוסק בדיני משפחה
  • הכותב לא ייצג בתיק

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים