שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  שלח "מכתב פרידה" לאביו – ולא ישמש מיופה כוח שלו
  חולה סרטן הוחתם ע"י אחד מבניו על מסמך שממנה אותו לטפל בענייניו הכספיים. כשהאב הבין את המשמעות החלה דרמה משפחתית ומשפטית
  בית המשפט לענייני משפחה בבאר שבע קבע לאחרונה שתושב הדרום לא יהיה עוד מיופה כוח המטפל בענייניו הרכושיים והכספיים של אביו הקשיש והחולה. מלכתחילה היה מינויו של הבן שנוי במחלוקת, שכן האב טען שהוטעה לחתום עליו, והשופט אלון גביזון מצא נימוק כדי לבטל אותו: מכתב ששלח הבן לאביו ובו טען שהוא "נפרד ממנו לעולמים".

   

  האב, חולה סרטן בן 75, חתם בנובמבר 2017 על ייפוי כוח מתמשך שמינה את הבן לטפל בכל ענייניו כשהוא כבר לא יהיה כשיר לכך. לטענתו, הוא חתם מבלי שהבין את תוכן המסמך ומתוך הטעייה: הבן החתים אותו לאחר טיפולים כימותרפיים וציין בפניו שהדבר נדרש לצורך שעות נוספות של מטפלת מטעם הביטוח הלאומי.

   

  בפנייה לבית המשפט לבטל את המינוי סיפר האב שמהות המסמך התבררה לו רק עם קבלת מכתב מהאפוטרופוס הכללי, והוא הבין שבנו מנסה להשתלט על רכושו. לדבריו, כשביקש לבטל אותו הובהר לו שלא ניתן לעשות כן בשל סעיף כובל. הוא הוסיף שכשהבן שמע על כך הוא נעלב ושלח מכתב "פרידה", אך עד מהרה התחרט וביקש להמשיך כמיופה כוח.

   

  בבית המשפט טען הבן שאביו חתם על ייפוי הכוח מתוך הבנה ומודעות מלאים. לדבריו, מאחורי הבקשה לבטל את ייפוי הכוח עומדים שבעת אחיו שלוחצים עליו לעשות כן. הוא הדגיש שלא רק שאין לו עניין ברכוש של אביו, אלא להיפך: הוא מבקש להשיב לו את הרכוש שנלקח ממנו על ידי חלק מאחיו.

   

  השופט אלון גביזון הבהיר שעל פי חוק הכשרות המשפטית, ייפוי כוח מתמשך פוקע ברגע שבו מיופה הכוח מודיע בכתב לאדם שמינה אותו שהוא לא מעונין להמשיך.

   

  במכתב ששלח הבן לאביו הוא כתב כי "בצער רב... אני נפרד ממך לעולמים", ולפיכך נקבע שיש לראות בדברים אלה הודעה שלפיה הוא לא מעוניין עוד לשמש מיופה כוח. בנסיבות אלה נפסק שייפוי הכוח המתמשך בטל.

   

  השופט הוסיף שבכל מקרה תהליך החתימה של האב על ייפוי הכוח מעורר תמיהות. כך למשל, במהלך הדיון האב השיב לשאלות וניתן היה להתרשם שהוא מתמצא בזמן ובמקום ומבין את מהות ההליך, בניגוד לנאמר בתעודה הרפואית שהוגשה לאפוטרופוס.

   

  כמו כן נדחתה טענת האפוטרופוס הכללי בבית המשפט שלפיה תפקידו מסתכם בניהול המרשם בלבד, ונקבע כי הסמכות שניתנה לו מהותית משום שהוא בבחינת "שומר סף".

   

  בהקשר זה פנה השופט גביזון למחוקק להאיץ התקנת תקנות שאמורות להסדיר את נושא המסמכים הרפואיים המוגשים לאפוטרופוס לצורך הפעלת ייפויי כוח מתמשכים.

   

  • לקריאת פסק הדין המלא – לחצו כאן
  • הכתבה באדיבות אתר המשפט הישראלי פסקדין
  • ב"כ המבקשים: עו"ד ליאת אסרף
  • ב"כ המשיבים: עו"ד קליין, עו"ד ריבלין-זיתונה
  • עו"ד סיגל אשר עוסקת בדיני משפחה
  • הכותבת לא ייצגה בתיק

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים