שתף קטע נבחר

לפני הפגישה המכרעת: הציוץ המסתורי של ליברמן

רה"מ נתניהו יכנס הערב את החרדים כדי לנסות לפתור את משבר חוק הפטור מגיוס שמאיים על יציבות הממשלה. עוד לפני הפגישה צייץ ליברמן דברים שמצטיירים כהתבצרות בעמדתו המתנגדת לחקיקה: "יש רגעים שצריך ללכת עם מה שאתה מאמין ולא עם מה שכדאי או משתלם. זהו בדיוק הרגע"

 

שר הביטחון ליברמן. הקשיח לאחרונה את עמדתו לגבי חוק הגיוס (צילום: אלכס קולומויסקי) (צילום: אלכס קולומויסקי)
שר הביטחון ליברמן. הקשיח לאחרונה את עמדתו לגבי חוק הגיוס(צילום: אלכס קולומויסקי)

למה התכוון שר הביטחון? ברקע הפגישה המתוכננת הערב של ראש הממשלה בנימין נתניהו עם נציגי החרדים על משבר חוק הפטור מגיוס, שמאיים על עתיד הממשלה, יו"ר ישראל ביתנו ושר הביטחון אביגדור ליברמן, צייץ הערב (שבת) בחשבון הטוויטר שלו: "בחיים יש רגעים שבהם צריך ללכת עם מה שאתה מאמין ולא עם מה שכדאי או משתלם. זהו בדיוק הרגע".

 

ליברמן הקשיח את עמדתו בימים האחרונים ובדבריו הערב ייתכן ששולח מסר כי אין בכוונתו לסגת מדרישתו לחוקק את חוק הגיוס החדש במעורבות של מערכת הביטחון וצה"ל. כל זאת מתרחש בצל הפגישה שתתקיים הערב בשעה 22:00 בלשכת ראש הממשלה בהשתתפות נציגי הליכוד והחרדים כדי לפתור את המשבר. בפגישה ישתתפו נתניהו עצמו, נציגי יהדות התורה יעקב ליצמן ומשה גפני, נציג ש"ס אריה דרעי והשר יריב לוין.

 

נתניהו ייפגש מחר בצהריים עם כל ראשי סיעות הקואליציה. ההעדפה של ראש הממשלה היא להמשיך את פעילות הממשלה עד סוף תקופת כהונתה בנובמבר 2019 ולשם כך דרושה הסכמה של השותפות הקואליציוניות, שאיתן הוא ייפגש הערב ומחר.

 

 

 

הפרסום בעיתון המודיע על המגעים לפתרון משבר הגיוס ()
הפרסום בעיתון המודיע על המגעים לפתרון משבר הגיוס

ליברמן תקף אתמול את התנהלות המפלגות החרדיות במשבר. "הצעת החוק המתגבשת כרגע היא לא פשרה, אלא כתב כניעה למעשה לסחטנות. מי שרוצה להיכנס לסחטנות - שייכנע", כתב ליברמן. "את האולטימטום 'או חוק הגיוס או תקציב' הציבו המפלגות החרדיות. את האולטימטום 'חוק גיוס בקריאה 3-2 בחודש מאי או פירוק הממשלה' קבעו המפלגות החרדיות". ליברמן התחייב כי "ישראל ביתנו תתמוך אך ורק בהצעת חוק שיגבשו מערכת הביטחון וצה"ל. בנושא ביטחון אין פשרה".

 

ביום חמישי תקף ליברמן את סגן השר ליצמן מבלי לנקוב בשמו, באומרו כי "בימים האחרונים עם ישראל נלקח בשבי בידי חבורה של גורמים קיצונים. הם מאיימים לגרור את כולנו לבחירות מיותרות, במציאות ביטחונית לא פשוטה, ודורשים שניכנע לסחטנות שלהם. אחרת הם יפרקו את ממשלת הימין. אסור לנו ולא נאפשר לזה לקרות

 

הפשרה המסתמנת בחוק הפטור מגיוס כוללת הכנסת תיקונים להצעת החוק שנמצאת על סדר היום של ועדת שרים לחקיקה, וגובשה על ידי אריאל אטיאס - לשעבר שר השיכון מטעם ש"ס וכיום יועץ משפטי במפלגת יהדות התורה, יחג עם שרת המשפטים איילת שקד והיועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט. המהלך, יש לציין, התבצע מבלי שנמצאה פשרה בסוגיה בין כל גורמי הקואליציה.

 

המתווה מדבר על יעדי גיוס - תחילה כ-3,800 מתגייסים חרדים בכל מחזור גיוס (גם לצה"ל וגם לשירות אזרחי) ובהמשך המספר אמור לעלות בהדרגה. במסגרת העקרונות, אם לא תהיה עמידה ביעדים, יוטלו סנקציות על הישיבות. כמו כן, אם אי העמידה ביעדים תימשך על פני תקופה של חמש שנים, תוקפו של החוק המקל יפקע.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלכס קולומויסקי
ליברמן
צילום: אלכס קולומויסקי
מומלצים